Planetarium Śląskie działa od 1955 r. Jest największym planetarium w Polsce. Obiekt zaprojektowany przez Zbigniewa Solawę był swego rodzaju forpocztą Space Age, czyli nurtu w architekturze inspirowanego lotami kosmicznymi oraz badaniami Kosmosu.
Planetarium Śląskie. Nowa odsłona kosmosu
Przy Planetarium utworzono też obserwatorium astronomiczne z największym w tamtym czasie w kraju refraktorem (czyli teleskopem soczewkowym), stację sejsmologiczną i stację klimatologiczną z ogródkiem meteorologicznym.
Sercem Planetarium był zainstalowany w sali projekcyjnej na około 400 osób projektor (tzw. UPP, czyli Universal Projection Planetarium), mogący wyświetlić ponad 8000 gwiazd i innych ciał niebieskich jednocześnie, a wyprodukowany w zakładach Zeissa w Jenie.
W Planetarium Śląskim po remoncie zastąpił go ultranowoczesny, hybrydowy system projektorów, wyświetlający obraz w technologii ponad 8K.
Czy nadal czeka nas zachwyt Planetarium z czasów młodości?
Bywają takie miejsca, z którymi wiążą nas piękne wspomnienia, ale do których lepiej nie wracać. Inaczej grozi nam szok i żal na widok tego, jak zniszczył je upływ czasu, przez co nie są już tym samym, co pielęgnowaliśmy w pamięci.
Jednak nie obawiajcie się - z Planetarium Śląskim tak nie jest! Jeżeli astronomiczne seanse, na jakie chodziliście tam w młodości, wywarły na was niezapomniane wrażenie, nadal zachwycać się będziecie jak dzieci wspaniałością Wszechświata. I tak samo, o ile nie bardziej, zachwycać się będą wasze dzieci i wnuki. Nowy system projekcyjny jest niesamowity. Przykładowo, dawny wyświetlał gwiazdy w jednolicie białym kolorze. Nowy system ich kolory różnicuje. Betelgeuse w Orionie zobaczycie taką, jaką jest naprawdę - czerwoną, podobnie jak Aldebaran w gwiazdozbiorze Byka. Dawny UPP wyświetlał Drogę Mleczną taką, jaką widzimy gołym okiem, czyli jako srebrzystą mgiełkę. Nowy potrafi wyświetlić pojedyncze gwiazdy, z których składa się ta nasza Galaktyka. Nie koniec na tym - wyświetla obiekty astronomiczne niewidoczne gołym okiem. Ale sięgnąwszy po lornetkę (Planetarium ma ich parę na podorędziu - może niektórym wypożyczy) i przyłożywszy ją do oku, zobaczycie mgławice i obiekty pozagalaktyczne, których nie można dostrzec bez pomocy optyki.
Dodajmy do tego pasjonujące programy, przy wtórze niesamowitej, dynamicznej i monumentalnej muzyki imponującego systemu nagłośnienia ukazujące zarówno świat w makroskali gwiazd i galaktyk, jak i subatomowy mikroświat. Te widowiska wbiją was w fotel. Albo wygodną kanapę, gdyż w nowej sali projekcyjnej jest też możliwość oglądania seansów na leżąco.
Atrakcje zmodernizowanego Planetarium Śląskiego
Jakie jeszcze nowe atrakcje przyciągną tłumy odwiedzających (bo w to nie wątpimy) do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki? Są wśród nich:
- wieża widokowa, z której ogarniecie wzrokiem nie tylko Park Śląski, ale i teren okolicznych miast.
- symulatory lotów kosmicznych
- kabina wstrząsów sejsmicznych, stylizowana na pokój z lat 50. XX wieku.
Ale nie tylko. Planetarium Śląskie po modernizacji wkroczyło na nowy, jeszcze wyższy poziom popularyzacji nauki. W Planetarium czeka na Was technologia na miarę XXI wieku, pozwalająca na bliższe poznanie Wszechświata i rządzących nim praw. Umożliwia to szereg multimedialnych urządzeń. "100 milionów gwiazd wyświetlanych przez nowy projektor. 3 ekspozycje z dziedziny sejsmologii, meteorologii i astronomii. Obraz w rozdzielczości 8K (44 milionów pikseli) wyświetlany na nowym ekranie o powierzchni ponad 800 metrów2" - wyliczał podczas piątkowej konferencji marszałek Jakub Chełstowski.
Może Cię zainteresować:
Otwarcie Planetarium Śląskiego w najbliższy weekend. Jest już cennik biletów
Weekend otwarcia 11-12 czerwca 2022
W weekend otwarcia Planetarium Śląskiego (czyli sobota-niedziela 11-12 czerwca 2022) seanse dla publiczności będą się odbywać w dzień i w nocy. Pierwszy z nich rozpocznie się w sobotę 11 czerwca o godzinie 12:00. Jednak nie koniec na tym. Dodatkową atrakcją z okazji otwarcia będą koncerty w plenerze, na scenie przed budynkiem Planetarium. Otwarciu Planetarium - Śląskiego Parku Nauki będą towarzyszyć koncerty, na których wystąpią:
- o godz. 17:00 Dawid Kwiatkowski
- o godz. 18:30 Król
- o godz. 20:00 Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego a także trio wirtuozów skrzypiec V3 w składzie: Krzesimir Dębski, Piotr Gładki, Mariusz Patyra z koncertem muzyki filmowej
Zaś o 21:30 odbędzie się Drone Show przy wykorzystaniu 50 dronów.
Na koncerty wstęp jest wolny.