Plebiscyt „Cuda Polski 2024”. Oto trzy „cuda” z województwa śląskiego Zaskoczeni? Głosowanie trwa

Trzy lokalizacje z województwa śląskiego znalazły się wśród nominowanych w plebiscycie redakcji National Geographic Traveler – „Cuda Polski 2024”. Głosowanie na najbardziej atrakcyjne i warte odwiedzenia miejsca w kraju potrwa do 5 czerwca.

Fot. KGO/ Śląskie Travel
Meandry Odry

Plebiscyt „Cuda Polski 2024” to propozycje 48 miejsc wybranych przez redakcję National Geografic Traveler – po trzy z każdego województwa. To miejsca, które warto odwiedzić – atrakcyjne, zaskakujące. To obiekty, szlaki, punkty widokowe, miejsca naturalne, a nawet dzielnice czy ogrody.

Wśród nominowanych są między innymi Twierdza Srebrna Góra, Kraina Jezior Turawskich, Brama w Gorce, Zamek w Łańcucie, sosna krocząca w Wełeczu, Chełmskie Podziemia Kredowe, podziemna trasa turystyczna w Łowiczu, Centrum Szyfrów „Enigma”, Łagów, czyli „perła Lubuskiego”, Szczecińska Wenecja, pałace w Ostromecku, Bory Tucholskie, Mazurska Pętla Rowerowa, Jezioro Płaskie czy Nadbużańska Kraina Spokoju. A jakie atrakcje zostały nominowane w województwie śląskim?

Graniczne Meandry Odry

Graniczne Meandry Odry to obszar leżący na brzegach rzeki w rejonie Chałupek i Bohumina – w okolicy dawnego przejścia granicznego – oraz ujścia Olzy. To w sumie około 7-kilometrowy odcinek. Rzeka jest na nim nieuregulowana, a efektowne meandry wraz z okolicznymi łąkami i lasami można oglądać między innymi z 27-metrowej wieży widokowej w Zabełkowie (gmina Krzyżanowice). To jednocześnie unikatowy w skali europejskiej obszar chronionej fauny i flory, który został wpisany do europejskiej sieci „Natura 2000”.

Wieża widokowa w Zabełkowie. Fot. Śląskie Travel

Bielsko-Biała

Nazywana „miastem splotów” Bielsko-Biała to kreatywna przestrzeń spotkań ludzi i pomysłów. W unikalnym wielobarwnym wzorze pojawiają się dwa dominujące motywy: przepleciona krętą nicią rzeki Białej historia dwóch kiedyś odrębnych miast. Ciągły ruch interferuje ze spokojem niezmiennie trwającej górskiej przyrody. „Najfajniejsze miasto w Polsce” – cytuje Filipa Springera, reportażysty, fotoreportera, autora książki „Miasto Archipelag”, redakcja National Geografic Traveler.

Bielsko-Biała, rynek. Fot. Tomasz Renk, Śląskie Travel

Szlak Beboków w Katowicach

Mały bebok, wielko sprawa – mówi Grzegorz Chudy, filolog, muzyk, plastyk oraz popularyzator gwary i kultury śląskiej, który od urodzenia jest związany z Katowicami. To właśnie z jego inicjatywy w Katowicach pojawiły się beboki. Zaczęło się od stworka, którego narysował swojej córce, a dziś w stolicy województwa śląskiego jest już kilkadziesiąt figurek beboków, które utworzyły szlak – za zbieranie pieczątek z imionami „śląskich straszaków” można dostać odznakę łowcy beboków.

Bebok z Katowic. Fot. Katarzyna Pachelska

Głosowanie trwa

– W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To świadczy, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku – wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe „Cuda Polski” – zachęcimy jeszcze więcej osób, nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju – podkreśla Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic Polska.

Głosowanie w plebiscycie „Cuda Polski 2024” potrwa do 5 czerwca, a swoje głosy oddawać można tutaj.

Graniczne Meandry Odry

Może Cię zainteresować:

Niezwykły zakątek Śląska - meandry rzeki Odry, rezerwat Łężczok, Rudy dla miłośników natury, historii i kolei. Zapraszamy do Krainy Górnej Odry

Autor: Michał Wroński

13/08/2023

Ciecina wegierska marcin nowak 01

Może Cię zainteresować:

Te beskidzkie atrakcje w woj. śląskim musicie odwiedzić. Takich świerków nie zobaczycie nigdzie indziej

Autor: Marcin Nowak

22/08/2023

Na Szyndzielni jest duże logo The Loop

Może Cię zainteresować:

The Loop, nowy szlak długodystansowy w Beskidach, zostanie turystycznym odkryciem roku? „Pierwsze miesiące można uznać za sukces”

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon