Katowicka Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia dzisiaj (5 czerwca 2023 r.) ogłosiła, że wraz z początkiem sezonu 2023/2024 stanowisko Dyrektor artystycznej i I Dyrygentki NOSPR obejmie pochodząca z Nowego Jorku Marin Alsop.
Pierwsza kobieta na stanowisku dyrektora artystycznego i I Dyrygenta
Po raz pierwszy Alsop dyrygowała NOSPR w lutym 2021 r. i od tego czasu poprowadziła 15 koncertów, których znaczna część odbyła się w trakcie wspólnego tournée po Japonii. Owocem współpracy NOSPR i Alsop były również trzy edycje mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez maestrę w siedzibie instytucji. Zaangażowanie do współpracy przy tym przedsięwzięciu dwóch stypendystek Taki Alsop Conducting Fellowship zaowocowało żywą wymianą doświadczeń między młodymi dyrygentami, a same kursy dla wielu z nich okazały się doskonałą platformą rozwoju kariery. Podczas wizyty w Katowicach w marcu 2023 r. Alsop wzięła również udział w występie młodych ukraińskich twórców w ramach programu rezydenckiego SPLOT UA dla osób z Ukrainy. Poprowadzili oni wówczas zespół złożony m.in. z muzyków Akademii NOSPR, wykonując utwór Agaty Zubel.
W nadchodzącym sezonie obecność Alsop w siedzibie NOSPR będzie naturalnie zintensyfikowana. Zadyryguje szeregiem koncertów symfonicznych NOSPR, finałowymi wydarzeniami II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz operą "Czarna maska" Krzysztofa Pendereckiego, która zostanie przez artystów zarejestrowana.
- Przyjmuję tę rolę entuzjastycznie i z ekscytacją myślę o kontynuacji naszej, już wyśmienitej, współpracy - mówi Marin Alsop. - Zarówno wrześniowa trasa po Japonii, jak i bieżące projekty nagraniowe i koncertowe składają się na nową wizję orkiestry na miarę XXI wieku. Wraz z dyrektor Ewą Bogusz-Moore nie możemy się doczekać pracy w ramach tak innowacyjnych projektów, jak m.in. rzadko wykonywana „Czarna maska” Pendereckiego czy nagrania utworów wspaniałych kompozytorek, takich jak Grażyna Bacewicz i Agata Zubel. Znamienne dla NOSPR oddanie sprawie rozwoju kolejnych pokoleń muzyków i dyrygentów jest bliskie również mojemu osobistemu zaangażowaniu w przyszłość muzyki klasycznej - dodaje dyrygentka.
Entuzjazm współpracą z Alsop wyraża również Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa NOSPR. - Przez ostatnie dwa lata mieliśmy przyjemność poznawać się z Marin Alsop i jesteśmy zachwyceni tym, że dołącza do nas jako dyrektor artystyczna. Marin jest osobą inicjującą pozytywne zmiany w branży, przecierającą nowe szlaki, której praca wspiera rozpoznawanie nierówności społecznych i przeciwdziałanie ich powstawaniu. Praca z Marin przynosi naszym muzykom wiele radości. Jej technika dyrygencka i etyka pracy, charakteryzująca się dużą starannością, zapewniają artystyczną doskonałość na najwyższym poziomie. Wszyscy czekamy z niecierpliwością na bliską współpracę w nadchodzących latach - dodaje Bogusz-Moore.
Alsop pozostaje jednocześnie I Dyrygentką ORF Radio-Symphonieorchester Wien (RSO Wien).
Co w przyszłym sezonie w NOSPR? Jeszcze więcej kobiet
W nadchodzącym sezonie 2023/2024 NOSPR będzie przestrzenią eksploracji muzycznych historii opowiadanych przez kobiety – przede wszystkim za sprawą dyrygentek, takich jak Valentina Peleggi, Zoi Tsokanou i wschodząca gwiazda Anna Sułkowska-Migoń, dołączających do nowej dyrektor artystycznej, Marin Alsop. Sezon ten wypełnią również występy innych gościnnych dyrygentów światowej klasy, takich jak Christian Arming, Paul McCreesh i Leonard Slatkin, z programami sięgającymi od klasycznych arcydzieł, jak np. II Koncert fortepianowy Brahmsa (w wykonaniu Garricka Ohlssona), po ukryte skarby, takie jak Concertino na waltornię i orkiestrę Webera. Instytucja ujęła też w swoim programie muzykę współczesną, jak np. Fanfares for the Uncommon Woman Joan Tower, z których pierwsza i najpopularniejsza dedykowana jest Alsop. Ten sezon przynosi ważne rocznice związane z kluczowymi polskimi osobowościami artystycznymi, znajdującymi się w samym centrum muzycznego dziedzictwa Polski, m.in. kompozytorem Witoldem Lutosławskim (110 lat od narodzin) i Henrykiem Mikołajem Góreckim (90 lat od narodzin), jak również 80. urodziny dyrygenta Antoniego Wita i kompozytorki Marty Ptaszyńskiej.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, której historia sięga 1935 r., była pierwszą niezależną radiową orkiestrą symfoniczną w Polsce, a jej siedziba mieści się w Katowicach od lat 40. XX w.