Po wstrząsie w „Rydułtowach” nadzór górniczy kazał wstrzymać część robót w kopalni. Górników czekają przenosiny

Nadzór górniczy nakazał czasowo wstrzymać część robót górniczych w kopalni „Rydułtowy”. Decyzję taką podjęto po wizji lokalnej, przeprowadzonej w wyrobiskach dotkniętych skutkami silnego wstrząsu, jaki miał miejsce 11 lipca. W związku z sytuacją część górników z „Rydułtów” zostanie przeniesiona na sąsiedni ruch „Marcel”.

mat. PGG
Kopalnia Rydultowy

Na skutek wstrząsu, do jakiego 11 lipca doszło w dawnej kopalni „Rydułtowy” (obecnie ruch „Rydułtowy” KWK ROW) rannych zostało 17 górników, a jeden zginął. Po trwającej ponad dwie doby akcji ratunkowej udało się uratować 32-letniego sztygara, który przetrwał w zawalonym wyrobisku 1150 metrów pod ziemią przy temperaturze przekraczającej 32 stopnie Celsjusza, wysokiej wilgotności powietrza i sięgającym 5 proc. stężeniu metanu w atmosferze.

Zniszczona część wyrobiska. Wstrząs niemal je sprasował

Zaraz po wstrząsie zadecydowano o zamknięciu i otamowaniu rejonu kopalni, gdzie doszło do tąpnięcia. Zanim można było przeprowadzić wizję lokalną konieczne było jednak dokonanie penetracji wyrobisk na zasadach akcji ratowniczej dla rozpoznania panujących tam warunków wentylacyjnych. Finalnie do wizji lokalnej z udziałem specjalistów oraz przedstawicieli nadzoru górniczego doszło w ubiegły wtorek (6 sierpnia). W jej trakcie stwierdzono, że w jednym z pokładów tąpnięcie doprowadziło do zniszczenie wyrobiska na odcinku 145 metrów.

– Doszło tam m.in. do wypiętrzenia spągu i uszkodzenia obudowy. Wysokość wyrobiska wynosi aktualnie mniej niż 1,8 m, a na znacznej długości – poniżej 60 cm – informuje Polska Grupa Górnicza, właściciel KWK ROW. Jak podaje spółka, skutki wstrząsu stwierdzono też w drugim pokładzie, gdzie lokalnie zaobserwowano zsuwy obudowy nawet do 40 cm.

Nadzór górniczy kazał wstrzymać prace w części kopalni. Możliwa tylko profilaktyka

Po wizji lokalnej dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku wydał decyzję o częściowym wstrzymaniu ruchu „Rydułtów”. Jak przekazano dotyczy ona „prowadzenia robót górniczych w pokładach 703/1-2 i 706 w rejonie E1” w wyrobiskach, gdzie ujawniły się skutki wstrząsów z 11 i 14 lipca.

– Wyjątkowo, wolno będzie podjąć niezbędne prace profilaktyczne w celu wyizolowania pochylni równoległej 1200-E1 w pokładzie 706 oraz działania dla zapewnienia bezpieczeństwa wentylacyjno-pożarowego, metanowego, tąpaniami i zawałowego w tych rejonach na warunkach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego na podstawie opinii kopalnianych zespołów ds. rozpoznawania i zwalczania zagrożeń w ruchu zakładu górniczego – poinformował Damian Borgieł, dyrektor Biura Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych PGG, który uczestniczył w oględzinach wyrobisk.

Część górników przejdzie na „Marcela”. Co dalej z fedrowaniem w „Rydułtowach”?

Warunki wznowienia ruchu we wspomnianych wyrobiskach mają zostać określone po zakończeniu przez dyrektora OUG w Rybniku badań określających przyczyny lipcowych wstrząsów i tąpnięcia. Na razie w związku z sytuacją część górników z „Rydułtów” zostanie przeniesiona na sąsiedni ruch „Marcel” (on także wchodzi w skład kopalni ROW).

– To nic nadzwyczajnego. Pracujemy w ramach jednego ruchu i czasem, by optymalizować prace, górnicy zjeżdżają pod ziemię kilka kilometrów dalej. Kilka brygad z ROW Rydułtowy właściwie od momentu wypadku pracuje obecnie na ROW Marcel – informuje nas Ewa Grudniok, rzeczniczka PGG.

Musimy przeanalizować, czy będziemy mogli tam wrócić, a jeśli nie, to w jaki sposób prowadzić wydobycie. Niewątpliwie jest to trudna kopalnia. Wiemy, że jesteśmy bardzo głęboko, ale wiemy też, że jest tam dobry węgiel, na który jest zapotrzebowanie. Musimy więc zrobić wszystko, by móc go wydobywać bezpiecznie dla ludzi – mówi tymczasem w rozmowie z Trybuną Górniczą prezes PGG, Leszek Pietraszek.

Kopalnia Bobrek

Może Cię zainteresować:

KWK „Bobrek” w Bytomiu do wcześniejszej likwidacji, i to już w 2026 roku. Powodem - brak możliwości bezpiecznego wydobycia

Autor: Michał Wroński

28/06/2024

Rydultowy

Może Cię zainteresować:

Jest śledztwo, ale na razie nie będzie wizji lokalnej. Po wstrząsie kopalnia Rydułtowy wznawia wydobycie

Autor: Maciej Poloczek

16/07/2024

Kopalnia Bobrek Bytom

Może Cię zainteresować:

Jerzy Markowski popiera decyzję o końcu wydobycia w KWK „Bobrek” w Bytomiu: „Oni i tak za długo fedrują”

Autor: Michał Wroński

29/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon