Pierwsze Gwarki (wtedy jako Dni Tarnogórskich Gwarków) zorganizowano w 1957 roku i wtedy także odbył się pierwszy Pochód Gwarkowski. Gwarki nawiązują do prawa organizowania jarmarków nadanego Tarnowskim Górom w XVI wieku, a Pochód Gwarkowski do pochodów górniczych organizowanych z okazji Bergfestu organizowanego przez tarnogórską kopalnię srebra.
Pochód Gwarkowski po raz kolejny przeszedł przez Tarnowskie Góry
W tym roku tematem przewodnim pochodu była 240. rocznica założenia Kopalni Fryderyk. Na wydarzeniu zaprezentowane m.in. nowe stroje, surduty, cylindry oraz nowo uszyte suknie cesarzowej Eleonory Gonzagi oraz arcyksiężniczki Eleonory Habsburżanki. Ulicami Tarnowskich Gór przemaszerowały znane postacie z historii miasta, m.in.: chłop Rybka z mieszkańcami Tarnowic, królowie i dworzanie, górnicy, hutnicy, kolejarze, mieszkańcy Tarnowskich Gór, grupy wojskowe oraz znane postaci historyczne odwiedzające miasto. Nie zabrakło także części regionalnej, grup pasjonatów i szkół.
Wrażenie na widzach co roku robią stroje uczestników Pochodu Gwarkowskiego. Tarnogórskie Centrum Kultury od kilku lat szyje nowe, a część kostiumów jest wypożyczona z łódzkiej wytwórni filmów fabularnych czy Opery Śląskiej w Bytomiu. W maju tego roku pochód zyskał ogromne wyróżnienie: ministerialny wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przy tej okazji wydano także książkę „Historia krok po kroku. Pochód Gwarkowski”, to publikacja, która przybliża fenomen tego tarnogórskiego pochodu.
Może Cię zainteresować: