Film "Kobieta z..." to opowieść o Anieli Wesoły. Prowadziła zwyczajne życie – dorastanie
w małym miasteczku, praca, miłość, ślub, rodzina. Jednak nigdy nie mogła być w pełni sobą – Aniela urodziła się w męskim ciele. Jakich dokona wyborów? Czy będzie gotowa poświęcić wszystko, by móc żyć normalnie i bez strachu?
Historia jej drogi do korekty płci to inspirująca, trudna i zarazem czuła opowieść o walce o siebie, trudach rodzicielstwa, skomplikowanych relacjach z rodziną i otoczeniem, ale też
o pięknie prawdziwej bliskości.
Pierwsza filmowa opowieść o dojrzałej osobie trans
Film wyreżyserowali wspólnie Małgorzata Szumowska i Michał Englert, którzy są również autorami scenariusza.
- Kobieta z...” to dla nas bardzo ważny film, efekt wielu lat pracy, niezliczonych spotkań z osobami transpłciowymi – ludźmi w różnym wieku, którzy mieszkają w Polsce od wielu lat. Zaufali nam i podzielili się z nami swoimi historiami, a dzięki ich pomocy stworzyliśmy tę opowieść o Anieli i Izie. Aniela, która przez prawie połowę swojego życia żyła jako mężczyzna w prowincjonalnym miasteczku, odbywając mozolną drogę do wolności, wydała nam się symboliczna, stając się metaforą przemian zachodzących w Polsce, odzwierciedlając społeczeństwo, które kiedyś solidarnie zjednoczyło się, by obalić komunistyczny reżim. Obecnie jednak społeczeństwo to oznacza polaryzację postaw i niechęć do zaakceptowania przekonań, które od dawna stały się normą społeczną w pozostałej części zachodniego świata - mówią Szumowska i Englert.
Główną rolę, dojrzałej Anieli, gra cispłciowa aktorka urodzona w Sosnowcu - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Twórcy tłumaczą, że w Polsce niemożliwe było znalezienie aktora lub aktorki trans, którzy mieliby podstawowe wykształcenie aktorskie i byliby gotowi zagrać w filmie fabularnym, aby móc ukazać taką emocjonalną podróż i wrażliwość oraz zmierzyć się z ryzykiem stygmatyzacji, jaka mogłaby nastąpić później.
Urodzona w Sosnowcu, zrobiła ogólnopolską karierę
Hajewska-Krzysztofik w swojej karierze współpracowała z wybitnymi reżyserami
teatralnymi: Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem i Grzegorzem Jarzyną. Po raz pierwszy pojawiła się na dużym ekranie w jednym z najżywiej komentowanych polskich filmów z początku lat 90. „Śmierć dziecioroba” (1990). Niedługo po tym zagrała drugoplanową rolę Marty w filmie Małgorzaty Szumowskiej „Szczęśliwy człowiek” (2000). W 2008 roku zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę w filmie Szumowskiej „33 sceny z życia”.
Na ekranie zobaczymy też wiele osób transpłciowych i niebinarnych w rolach osób zarówno trans-, jak i cispłciowych.
- Ważne dla nas było to, by dać początkującym aktorom i innym artystom transpłciowym przestrzeń, aby mogli nie tylko reprezentować siebie, ale również rozwijać różne postacie - dodają twórcy.
W filmie występują również:
- Iza – Joanna Kulig
- Młoda Aniela – Mateusz Więcławek
- Młoda Iza – Bogumiła Bajor
- Jerzy Bończak, Anna Tomaszewska, Jacek Braciak, Franciszek Englert, Renata Dancewicz, Wojciech Mecwaldowski, Marta Nieradkiewicz, Piotr Bondyra, Pola Gonciarz, Mikołaj Chroboczek, Tomasz Schuchardt, Mikołaj Grabowski, Helena Sujecka, Krystyna Krotoska, Piotr Polak, Mirosław Kropielnicki, Paweł Tomaszewski i Piotr Cyrwus.
Światowa premiera „Kobiety z…” miała miejsce podczas ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film brał udział w Konkursie Głównym. Film ma oficjalną premierę 5 kwietnia.