Nazwisko Donnersmarck nierozerwalnie wiąże się z przemysłowym rozwojem Górnego Śląska. To jedna z rodzin „śląskiej magnaterii”. Jako właściciele ziemscy wyczuli koniunkturę i zainwestowali m.in. w górnictwo oraz hutnictwo. Jednym z nich był Hugo I Henckel von Donnersmarck, który urodził się w dzisiejszych Siemianowicach Śląskich. W swoim albumie dokumentował m.in. rodzący się w tym mieście przemysł.
Wielka księga przemysłu hrabiego Donnersmarcka
Zdjęcia z albumu hrabiego, pochodzącego z 1870 r., są w posiadaniu chorzowskiego Muzeum Hutnictwa. Były częścią wystawy „Wielka księga przemysłu”, którą można było oglądać na przełomie 2022 i 2023 r. Teraz muzeum udostępniło je w internecie.
– Jest to wyjątkowy w skali świata przykład wczesnej fotografii obiektów przemysłowych i ich otoczenia, która wykorzystywana jest tu do kształtowania wizerunku firmy. Był tworzony około trzydzieści lat po tym jak Louis Jacques Daguerre (1787-1851) i William Fox Talbot (1800-1877) zaprezentowali pierwsze techniki fotograficzne – podkreślają w Muzeum Hutnictwa.
Na zdjęciach z albumu hrabiego Donnersmarcka można podziwiać m.in. początki przemysł w dzisiejszych Siemianowicach Śląskich. Jest na nich przede wszystkim, założona w 1836 r., Laurahütte, czyli Huta Laura (późniejsza Huta Jedność), która została zlikwidowana w 2003 r.
W albumie hrabiego znalazły się również zdjęcia Georgshütte (Huty Jerzego), jednej z najstarszych hut cynku na Śląsku, która rozpoczęła działalność w 1818 roku. Z powodu szkód górniczy zlikwidowano ją już w 1886 r. Są także oczywiście zdjęcia z kopalni. Pierwsze to Eugeniensglück, która została włączona do Siemianowitz Grube. Ostatecznie górnictwo w Siemianowicach Śląskich zostało zlikwidowane w 1993 roku.
---------------------------------------------------------------------------------
Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter
Może Cię zainteresować: