Poczucie upokorzenia i narcyzm kolektywny Ślązaków i Polaków
Zespół badawczy na Uniwersytecie SWPS w Katowicach prowadzi badanie naukowe, które ma na celu porównanie poczucia upokorzenia oraz zjawiska narcyzmu kolektywnego pomiędzy osobami deklarującymi śląską tożsamość narodowo-etniczną, a populacją ogólną. Ankieta skierowana jest zarówno do Ślązaków i Ślązaczek, jak i do Polek i Polaków. Badanie składa się z trzech sekcji. Każda z nich zawiera kilka pytań zamkniętych.
- Badanie to jest w pełni anonimowe, a wyniki posłużą wyłącznie celom naukowym. Prosimy o odpowiadanie w sposób szczery i swobodny, ponieważ pozwoli to uzyskać rzeczywisty obraz wspomnianego zjawiska - czytamy na początku ankiety.
Niektóre z pytań są bardzo intymne
Ankieta rozpoczyna się od pytań dotyczących wieku, identyfikacji płciowej, miejsca zamieszkania, a także ewentualnego pochodzenia ze Śląska, poczucia przynależności do tożsamości śląskiej oraz używania godki w życiu codziennym. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).
Kolejne pytania dotyczą wyrażenia w skali od 1 do 6 (,,zdecydowanie się nie zgadzam” – „zdecydowanie się zgadzam") swojej opinii na temat 9 twierdzeń, dotyczących przynależności i stopnia przywiązania do danej grupy. Ostatnia część dotyczy określenia w skali 1-5 (,,bardzo małym" – ,,bardzo dużym stopniu") przeżytych krzywd i potencjalnych zmartwień związanych ze swoją tożsamością. Ankieterzy pytają m.in. o poczucie zawstydzenia, nękanie, poniżenie, lekceważenie czy bezsilność.
Wypełnienie całości ankiety nie powinno zająć dłużej niż 15 minut. Koordynatorką projektu jest psycholog Aleksandra Żenda. Ankietę można wypełnić tutaj.
Może Cię zainteresować: