„Poczuj, żeby zrozumieć” – innowacyjny projekt edukacyjny w Katowicach. Warsztaty z użyciem symulatora starości

W Katowicach ruszył projekt edukacyjny „Poczuj, żeby zrozumieć”, który oferuje warsztaty z użyciem symulatora starości, umożliwiające uczestnikom doświadczanie ograniczeń, z jakimi borykają się osoby starsze i z niepełnosprawnościami. To przedsięwzięcie realizowane przez Stowarzyszenie Mocni Razem oraz Fundację Quatronum ma na celu budowanie empatii i zrozumienia.

„Poczuj, żeby zrozumieć” – innowacyjny projekt edukacyjny w Katowicach

- Katowiccy seniorzy mogą korzystać z szeregu udogodnień – takich jak usługi złotej rączki czy dowóz książek z biblioteki do domu. Organizujemy szkolenia dla osób starszych z obsługi komputera czy smartfona. Cały czas szukamy także nowych rozwiązań, stąd pomysł na stworzenie mieszkań wspomaganych dla seniorów. Społeczeństwo starzeje się, dlatego uwzględnienie potrzeb tej grupy wiekowej jest naszym obowiązkiem – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pomóc w zrozumieniu potrzeb seniorów ma symulator starości. Dzięki niemu uczestnicy programu – zarówno uczniowie szkół średnich, jak i pracownicy instytucji wspierających seniorów – mogą poczuć na własnej skórze, jak to jest funkcjonować w wieku 70+. Warsztaty w szkołach będą trwały do końca listopada, a 7 października z wyzwaniem starości zmierzył się wiceprezydent Katowic Maciej Biskupski.

– Doświadczenie ograniczeń związanych z upływem lat na własnej skórze jest niezwykle pouczające. Każdy z nas powinien przejść przez takie warsztaty, by zrozumieć, z jakimi trudnościami zmagają się seniorzy. To ważne, abyśmy uwrażliwiali się na ich potrzeby, a takie projekty jak ten są doskonałym narzędziem budowania empatii i zrozumienia. W Katowicach dbamy o to, aby nasze miasto odpowiadało na potrzeby seniorów. Podejmujemy szereg działań na rzecz aktywizacji osób starszych - mówi Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic. - Chcemy, by Katowice były miastem, w którym seniorzy mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo, a tego rodzaju inicjatywy pomagają każdemu w tym, by jeszcze lepiej dostosować działania do potrzeb seniorów dodaje wiceprezydent.

Projekt „Poczuj, żeby zrozumieć” skupia się nie tylko na edukacji młodzieży, ale także na wsparciu instytucji i organizacji, które pracują z osobami starszymi. Udział w warsztatach już wzięli katowiccy urzędnicy, a teraz dołączają do nich uczniowie. Podczas warsztatów „Poczuj, żeby zrozumieć” uczestnicy mogą doświadczyć na własnej skórze, jak wygląda codzienność osób starszych, zmagających się z licznymi ograniczeniami.

– Symulator starości pozwala na symulację zaburzeń pola widzenia, co utrudnia orientację w przestrzeni, a także zmniejszenia ruchomości i mobilności ciała, które sprawia, że najprostsze czynności stają się wyzwaniem. Uczestnicy odczują także zmęczenie, zaburzenia równowagi i ograniczenia czucia w rękach. Dodatkowo symulowana niewłaściwa pozycja sylwetki oraz ograniczony zakres ruchu stawów pozwolą lepiej zrozumieć trudności z poruszaniem się, które często dotykają seniorów – podkreśla Agnieszka Rzepecka, prezes stowarzyszeni Mocni Razem.

II Śląska Konferencja „Poczuj, żeby zrozumieć – wyzwania długowieczności”

Ważnym elementem projektu jest nadchodząca II Śląska Konferencja „Poczuj, żeby zrozumieć – wyzwania długowieczności”, organizowana 21 października w Muzeum Śląskim przez Stowarzyszenie Mocni Razem i Fundację Quatronum. Konferencja zgromadzi ekspertów i praktyków, którzy omówią wyzwania związane z rosnącą długością życia.

Zapisy na II Śląską Konferencję „Poczuj, żeby zrozumieć – wyzwania długowieczności”:
quatronum.pl/pp/konferencja

Więcej informacji o warsztatach i projekcie można znaleźć na stronie: www.pocujzebyzrozumiec.pl

Nowy biurowiec powstał w Katowicach. To Grundmanna Office Park nad Rawą. Zobacz zdjęcia z drona

Może Cię zainteresować:

Nowy biurowiec powstał w Katowicach. To Grundmanna Office Park nad Rawą. Zobacz zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

07/10/2024

Hotel Katowice aka voco Katowice w remoncie

Może Cię zainteresować:

Kończy się modernizacja prawie 60-letniego Hotelu Katowice. Teraz będzie się nazywać voco Katowice. Już rekrutuje pracowników

Autor: Katarzyna Pachelska

03/10/2024

Katowice ul. Słowackiego

Może Cię zainteresować:

Zamknięcie wiaduktu na Mikołowskiej w Katowicach. Zmiana zasad ruchu w śródmieściu Katowic. Podążajcie za żółtymi strzałkami

Autor: Katarzyna Pachelska

07/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon