Podpisano umowę na adaptację Wielkiego Pieca Huty Pokój. To jedna z największych inwestycji w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej podpisano umowę na adaptację dawnego Wielkiego Pieca Huty Pokój na cele turystyczne i biurowe. Prace mają zająć 24 miesiące od wejścia na teren budowy. Będzie to jedna z największych inwestycji w Rudzie Śląskiej. Jej koszt oszacowano na ponad 81 mln złotych.

fot. M. Wroński
Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Umowa podpisana. Firma dostanie dwa lata na realizację prac

Za adaptację Wielkiego Pieca do nowej funkcji odpowiadać będzie Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne „Łęgprzem” z Krakowa. Jak podaje na swojej stronie internetowej w ciągu ponad 30-letniej działalności zrealizowała ponad 250 zespołów obiektów budowlanych, zarówno zabytkowych, sakralnych, jak też przemysłowych, energetycznych, mieszkaniowych czy użyteczności publicznej.

- Przed firmą duże wyzwanie, na którego realizację ma wyznaczone 2 lata od momentu przekazania terenu budowy – informuje prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.

W wyniku prac na Wielkim Piecu powstanie platforma widokowa wraz ze ścieżką dydaktyczną. Budynek sterowni i maszynowni ma zostać zaadaptowany na cele muzealne, zaś w miejscu rozebranej hali lejniczej postawiony ma zostać „zawieszony w powietrzu” nowy budynek główny (prowadzić do niego mają schody ruchome, nawiązujące do zasady transportu technologicznego Wielkiego Pieca), w którym znajdzie się m.in. część ekspozycyjna i wystawiennicza oraz strefa wypoczynku, spotkań i gastronomii. Z kolei istniejąca rampa kolejowa zostanie przebudowana na obiekt o funkcji biurowej. Zaplanowano ponadto plac zabaw nawiązujący do tradycji hutniczej i ogród edukacyjny, a także parking i obiekty małej architektury.

W kilka lat koszt inwestycji wzrósł dwa razy

Będzie to jedna z największych inwestycji w Rudzie Śląskiej. Jej koszt oszacowano na ponad 81 mln złotych, z czego ponad 66 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 - 2027, a blisko 9,5 mln zł z budżetu państwa. To dwa razy więcej niż początkowo zakładał kosztorys przedsięwzięcia (jeszcze kilka lat temu mowa była o 40 mln zł).

- Przedsięwzięcie z jednej strony pozwoli uchronić poprzemysłowe dziedzictwo, którego Wielki Piec jest prawdziwą perełką, a z drugiej wymiernie przyczyni się do zmiany oblicza naszego miasta – uważa prezydent Pierończyk. Przekonuje, że kompleks będzie służył nie tylko celom turystyczno-kulturowo-edukacyjnym, ale także działaniom aktywizującym zawodowo osoby, które wskutek transformacji utraciły zatrudnienie.

Ostatni taki obiekt w regionie. Postawił go przemysł, przejęło miasto

Wielki piec huty Pokój jest ostatnim tego typu obiektem na terenie Górnego Śląska. Uruchomiono go w 1968 r. Przepracował niespełna 40 lat. Finalnie wygaszono go w roku 2005. Pod koniec 2012 r. decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach został wpisany do rejestru zabytków. Sześć lat później został przejęty przez miasto od prywatnej spółki Stalmag, W 2019 r. miasto ogłosiło międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji jego zagospodarowania. Autorem najlepszego projektu okazała się „eM4. Pracownia Architektury. Brataniec” z Krakowa.

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Czy wielki piec w Rudzie Śląskiej naprawdę jest wielki? Te zdjęcia wszystko wam wyjaśnią

Autor: Michał Wroński

03/03/2024

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Tak ma wyglądać wielki piec huty Pokój w nowym życiu. Inwestycja w Rudzie Śląskiej pochłonie niemal 100 mln zł

Autor: Michał Wroński

22/12/2023

Kaufhaus Nowy Bytom

Może Cię zainteresować:

Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Legendarne osiedle familoków w cieniu wielkiego pieca

Autor: Michał Wroński

19/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon