Podtopione szkoły i przedszkola zamknęły drzwi. Rodzice dzieci mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy

Rodzice, którzy na czas spowodowanego zalaniem zamknięcia przedszkola, czy szkoły, muszą zaopiekować się swoim małym dzieckiem, mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy. Tyle, że muszą spełniać konkretne warunki.

K. Pachelska
Zalana szkoła w Katowicach

W poniedziałek (16 września) Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że w związku z sytuacją powodziową w województwie śląskim zawieszono zajęcia w 20 szkołach. We wtorek Aleksandra Dyla, Śląski Kurator Oświaty poinformowała, że zajęcia odwołało już tylko dziewięć szkół (w 64 występują niedogodności związane z zalaniami i podtopieniami, czy przeciekami dachów, ale nie skutkują koniecznością zamknięcia tych placówek).

Rodzicom, którzy na czas spowodowanego zalaniem zamknięcia przedszkola, czy szkoły, muszą zaopiekować się swoim małym dzieckiem, ZUS przypomina, że mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy.

- W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, rodzic opiekujący się zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Za nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko, uważa się takie zamknięcie tej placówki, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż 7 dni przed dniem jej zamknięcia – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Jak dodaje maksymalny wymiar zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. Limit ten ma zastosowanie do wszystkich członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.

Jak zastrzega ZUS zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacji, gdy nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę dziecku. Warunek ten nie dotyczy jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat. Wówczas zasiłek przysługuje nawet wtedy, gdy inny członek rodziny może zapewnić dziecku opiekę. Za członka rodziny mogącego zapewnić opiekę nie uznaje się osoby:

  • całkowicie niezdolnej do pracy,
  • chorej,
  • niesprawnej fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
  • zatrudnionej na podstawie umowy o pracę i odpoczywającej po pracy na nocnej zmianie,
  • prowadzącej działalność pozarolniczą,
  • niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia ona sprawowania opieki.

Aby otrzymać zasiłek należy podlegać ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy Z-15A oraz świadczenie, że żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których uczęszcza dziecko, zostały nieprzewidzianie zamknięte.

Raciborz Dolny

Może Cię zainteresować:

Racibórz Dolny trzyma 144 mln metrów sześciennych wody. Nocą wykryto w nim wyciek

Autor: Michał Wroński

17/09/2024

Powodz 2024

Może Cię zainteresować:

Stan klęski żywiołowej w części województwa śląskiego. Tłumaczymy, co to oznacza dla mieszkańców

Autor: Michał Wroński

16/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon