W ostatnim czasie modne stało się przepuszczanie wszelkiej maści informacji przez sztuczną inteligencję (AI) i sprawdzanie jej możliwości. Głupie? Jeśli to czytacie, to być może nie. Należący do PZPN profil "Łączy nas piłka" poprosił AI o wygenerowanie „11” reprezentacji Polski wszech czasów w piłce nożnej. Zobaczcie sami, kto się w niej znalazł.
Jak widać, według sztucznej inteligencji przez lata o sile reprezentacji Polski stanowili zawodnicy z Górnego i Dolnego Śląska:
- Jan Tomaszewski (Wrocław),
- Jerzy Gorgoń (Zabrze),
- Gerard Cieślik (Chorzów),
- Włodzimierz Lubański (Gliwice),
- Ernest Wilimowski (Katowice).
Szczególnie naszpikowany ludźmi "stąd" był atak. Znalazło się w nim dwóch legendarnych piłkarzy Ruchu Chorzów - Ernest Wilimowski i Gerard Cieślik - oraz jeden legendarny zawodnik Górnika Zabrze - Włodzimierz Lubański.
- Ernest Wilimowski, a właściwie Ernst Otto Pradella. Grał dla reprezentacji Polski, Śląska oraz Niemiec (III Rzeszy). W każdej z nich był wyjątkowo skuteczny, bo w 36 meczach zdobył 41 goli. W Ruchu Hajduki Wielkie wystąpił 86 razy i zdobył 117 goli oraz cztery mistrzostwa Polski. Trzy razy został królem strzelców.
- Gerard Cieślik. Trzykrotny mistrz Polski w barwach Ruchu Chorzów. W czasie II wojny światowej został powołany do Wehrmachtu i wzięty do niewoli. Grał w reprezentacji Śląska, a także Polski, dla której w 45 meczach zdobył 27 goli.
- Włodzimierz Lubański. Najlepszy strzelec w historii Górnika Zabrze (228 goli). Czterokrotny zdobywca tytułu króla strzelców. Najmłodszy debiutant w reprezentacji Polski i najmłodszy strzelec gola dla tejże. Mistrz olimpijski z 1972 roku.
Co ciekawe, w „11” wszech czasów zabrakło miejsca dla Roberta Lewandowskiego. AI wytłumaczyło jednak, że to wciąż aktywny piłkarz, więc na takie podsumowania i zaszczyty przyjdzie czas dopiero po zakończeniu jego kariery. Dotąd RL9 wystąpił w biało-czerwonej koszulce 140 razy i zdobył 78 goli.
Cieszymy się, że przeczytałeś nasz tekst do końca. Mamy nadzieję, że Ci się spodobał. Przygotowanie takich materiałów wymaga mnóstwo pracy i czasu od autorów. Chcemy, żeby zawsze były dostępne dla Was za darmo, jednak aby mogło tak pozostać, potrzebujemy Twojego wsparcia. Zostań patronem Ślązaga na Patronite.pl i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju dobrego dziennikarstwa w regionie.
Może Cię zainteresować: