Zwolnienia obejmą grupę 364 pracowników, ale stosunki pracy zostaną rozwiązane z ok. 260-270 pracownikami, ponieważ cześć osób jest np. objęta szczególną ochroną związkową. Jak informuje PGG, pozostali z początkowo planowanej do zwolnienia liczby 435 osób zwolnili się sami.
Każdy pracownik może liczyć na odprawę zależną od stażu pracy w PGG:
- 3x miesięczne wynagrodzenie, jeżeli przepracował co najmniej 8 lat;
- 2x miesięczne wynagrodzenie, jeżeli przepracował od 2 do 8 lat;
- miesięczne
wynagrodzenie, jeżeli przepracował mniej niż 2 lata.
Ponadto każda osoba otrzyma odprawę emerytalną w wysokości 20 tys. zł (jeżeli od nabycia uprawnień emerytalnych do rozwiązania stosunku pracy nie upłynęło więcej niż 6 miesięcy) albo odprawę jednomiesięczną (w przypadku, gdy od nabycia uprawnień emerytalnych do rozwiązania stosunku pracy upłynęło ponad 6 miesięcy).
Straty w górnictwie rosną
Pod koniec maja tego roku rząd Donalda Tuska zdecydował o przyznaniu Ministerstwu Przemysłu obligacji skarbowych o wartości 2 mld złotych. Z kolei w sierpniu kolejne 1,5 mld złotych. Pieniądze posłużyły do podniesienia kapitału zakładowego Polskiej Grupie Górniczej. Jest to dopiero pierwsza część dotacji, które w tym roku popłyną z państwowej kasy do sektora górnictwa.
Kondycją górnictwa węgla kamiennego w Polsce wygląda coraz gorzej - po pierwszym kwartale tego roku sektor ten miał już 642 mln zł netto straty.
Może Cię zainteresować: