Półtora miliona kilometrów w trzy miesiące? Od 1 grudnia liczba miejskich rowerów w Metropolii spadnie jednak o połowę

Przed nami ostatni miesiąc działalności Metroroweru w jego wiosenno-jesiennym wydaniu. Od 1 grudnia przechodzi on w tryb zimowy. Co nie oznacza, że zniknie z naszych ulic. Rowerów będzie jednak o połowę mniej.

Fot. Transport GZM
Metrorower parking

Przybyło gmin w systemie i od razu przybyło też wypożyczeń

25 października Metrorower skończył osiem miesięcy. W czwartek (31 października) minął natomiast kwartał odkąd funkcjonuje on w swoim docelowym kształcie, obejmującym 31 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (początkowo charakterystyczne, żółte jednoślady można było wypożyczyć tylko w Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu). To obecnie największy tego typu system w Polsce, dwukrotnie (pod względem liczby pojazdów) większy nawet od warszawskiego systemu Veturilo.

Jak przekazali nam przedstawiciele GZM w ciągu minionych trzech miesięcy z metropolitalnych rowerów korzystało ponad 68,3 tysięcy „unikalnych użytkowników”, którzy w sumie wypożyczyli jednoślady ponad 490 tysięcy razy (rekordzista dokonał 340 wypożyczeń). Widać, że rozszerzenie systemu o kolejne gminy wyraźnie zwiększyło skalę jego użytkowania – porównując pierwszy kwartał działania systemu w ograniczonym kształcie (licznik wypożyczeń sięgał wtedy 200 tysięcy) z pierwszym kwartałem działania systemu w jego kształcie docelowym można mówić o ok. 150-procentowym wzroście.

Spora część korzystających z Metroroweru (w pierwszych miesiącach było to ponad 30 proc. zarejestrowanych użytkowników) stanowią pasażerowie komunikacji miejskiej, traktujący jednoślady jako jej uzupełnienie. Przypomnijmy zresztą, że pasażerowie podróżujący komunikacją miejską na podstawie biletów średnio- lub długookresowych w systemie Transport GZM mogą korzystać z Metroroweru za darmo w wymiarze do 60 minut dziennie.

Ostatni miesiąc Metroroweru w wiosenno-jesiennym wydaniu

Korzystający z Metroroweru od sierpnia do końca października przejechali łącznie niemal 1,5 mln kilometrów. Gdyby zsumować czas wszystkich wypożyczeń, to uzyskamy 9095 dni (czyli ok. 25 lat w trasie), Połowa z wypożyczających rower swój przejazd zamykała jednak w niespełna 14 minutach. Największe wzięcie jednoślady miały w niedzielne popołudnia.

Metrorower, Chebzie. Fot. Michał Wroński

Na wyraźne poprawienie tych statystyk został jeszcze miesiąc. Jeszcze bowiem tylko przez miesiąc Metrorower będzie działać w swoim pełnym, wiosenno-jesiennym wydaniu, w którym korzystający z systemu mają do dyspozycji 7000 pojazdów. Od 1 grudnia Metrorower przejdzie bowiem w tryb sezonu zimowego i w tym trybie będzie pozostać do końca lutego. – W związku z czym flota rowerów dostępnych dla użytkowników będzie zmniejszona do 50 procent – przypomina Łukasz Zych, rzecznik GZM.

Metrorower

Może Cię zainteresować:

W niedzielę 25 lutego 2024 r. w GZM startuje Metrorower. Wszystko, co musisz wiedzieć, by w końcu się nim karnąć

Autor: Michał Wroński

23/02/2024

Velostrada Jaworzno

Może Cię zainteresować:

Rowerowa autostrada jeszcze w tej dekadzie połączy Katowice z Tychami

Autor: Michał Wroński

01/10/2024

Park slaski foto

Może Cię zainteresować:

Metrorower w GZM wystartował. Jakie korzyści? Gdzie warto się udać? Zapytaliśmy rowerowych speców. Znamy TOP 10 miejsc na koło

Autor: Redakcja

25/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon