AKTUALIZACJA, godz. 22.40
Do godz. 22.00 straż pożarna w woj. śląskim odnotowała 2632 zdarzenia związane z intensywnymi opadami deszczu (od początku zjawiska tj.12 września - 2715 zdarzenia). To najwięcej zdarzeń w Polsce. W regionie najliczniejsze zdarzenia były w powiecie częstochowskim i Częstochowie (ponad 400 interwencji), powiecie cieszyńskim, pszczyńskim, bielskim, mieście Bielsko-Białą, wodzisławskim. W sumie 5 osób ewakuowano: 2 w Rydułtowach i 3 w Zebrzydowicach.
AKTUALIZACJA, godz. 22.00
Od północy do godziny 18:00 straż pożarna w województwie śląskim odnotowała 1.746 zdarzeń związanych z intensywnymi opadami deszczu (od początku zjawiska tj.12 września - 1.834 zdarzenia).
Najwięcej interwencji strażacy prowadzą na terenie pow. cieszyńskiego, pszczyńskiego, bielskiego i m. Bielsko-Biała i wodzisławskiego.
AKTUALIZACJA, 20:20
Na autostradzie A1 w woj. śląskim w powiecie tarnogórskim dachował samochód wiozący m.in. komendanta głównego policji. Więcej: Wypadek komendanta głównego policji w woj. śląskim. Samochód nadinspektora Marka Boronia dachował
AKTUALIZACJA, 19:55
Do niebezpiecznej sytuacji doszło dziś w powiecie wodzisławskim. Więcej: Śląskie. Samochód porwany przez nurt rzeki. Kobieta sama wydostała się z auta
AKTUALIZACJA, 19.30
Na 9 stacjach pomiarowych w regionie odnotowano przekroczone stany alarmowe. Więcej: Stany alarmowe przekroczone na 9 stacjach na rzekach w woj. śląskim, m.in. na Odrze, Wiśle, Kłodnicy i Brynicy. W Gliwicach alarm przeciwpowodziowy
AKTUALIZACJA 18.45
Tak wyglądają utrudnienia drogowe w naszym województwie:
- Będzin
Mierzęcice, DK 78 – zalana jezdnia, droga przejezdna
Będzin, ul. Będzińska 80 – zalanie na DK 94, ruch odbywa się jednym pasem
- Bieruń
Lędziny zamknięta ul. Zamkowa. Objazd przez ul. Zasole, a następnie Zawiszy Czarnego.
- Bytom
DK 94, ul. Frenzla – zalana droga
- Cieszyn
Zebrzydowice, ul. Szkolna – zalana droga
Kończyce Małe ul. Jagiellońska ( granica z Zebrzydowicami) - brak przejazdu pod wiaduktem kolejowym, objazd ul. Dworcową
Pruchna, ul. Główna – rzeka wylała, droga wyłączona z ruchu.
Strumień, ul. Lipowa – droga pod mostem kolejowym zamknięta.
- Chorzów
Chorzów, ul. Żołnierzy Września – zalane skrzyżowanie, blokada drogi
Chorzów, ul. Wiejska, ul. Kruszcowa – zalane drogi
Chorzów, ul. Ryszki i Hajducka – rozlewisko, utrudniony ruch
- Dąbrowa Górnicza
Ul. Majakowskiego – zalana droga
- Jastrzębie-Zdrój
Ul. Niepodległości – zalana droga, ruch wyłączony, objazd przez ul. Grzybową.
Ul. Zamecka – zalana ulica, ruch wstrzymany.
Ul. Pszczyńska – rozlewisko, droga tylko częściowo przejezdna.
- Katowice
ul. Trzy Stawy - zalany odcinek drogi przed rondem
ul. Ceramiczna zamknięta
ul. Grota Roweckiego - zalana
ul. Bagienna/Lwowska okolice wiaduktu - droga już przejezdna.
- Piekary Śląskie
Ul. Oświęcimska – zalana jezdnia pod wiaduktem A1
- Pszczyna
Pszczyna ul. Morcinka: zalana jezdnia, blokada przejazdu, objazdy lokalnymi drogami.
- Rybnik
ul. Świerklańska: Odcinek 500 m czasowo wyłączony z ruchu.
ul. Przemysłowa: droga zamknięta, objazd ul. Furgoła.
- Siemianowice Śląskie
Utrudnienia na ul: Konopnickiej, Kilińskiego, Bańgowska, Zwycięstwa.
- Sosnowiec
ul. Żeglarska: Woda wystąpiła z rzeki przy Trójkącie Trzech Cesarzy
- Tarnowskie Góry
ul. Częstochowska i Gliwicka zablokowane z uwagi na duże rozlewisko wody. Wyznaczono objazdy.
- Wodzisław Śląski
DW932 - częściowo zalana.
Gołkowice ul. Celna: przejście graniczne z Czechami całkowicie zablokowane z uwagi na zalanie drogi. Wjazd do Czech zablokowany.
Marklowice ul. Wyzwolenia: zalana jezdnia. Objazdy wyznaczone.
- Rydułtowy
ul. Radoszowska: Droga nieprzejezdna z powodu wezbrania rzeki, wyznaczono objazdy.
- Zabrze
ul. Makoszowska: Zalanie ulicy
AKTUALIZACJA 18.00
– Generalnie rzecz biorąc najgorszą sytuację mamy na południu województwa. Spodziewamy się, że w dalszym ciągu opady będą powodowały, że ta sytuacja może się pogarszać – powiedział wojewoda. Jak zaznaczył, doszło do lokalnych podtopień i innych utrudnień. – Natomiast te podtopienia też na razie nie skutkowały koniecznością przeprowadzania ewakuacji – podkreślił Marek Wójcik, Wojewoda Śląski.
Działania w terenie prowadzi kilkaset zastępów strażaków z PSP i OSP. – Nasze działania polegają na pompowaniu wody, układaniu worków z piaskiem, usuwaniu zatorów, udrażnianiu studzienek i kanałów – powiedział zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damian Legierski.
W sobotę po południu w sześciu miejscach na rzekach w woj. śląskim zostały przekroczone stany alarmowe – na dwóch wodowskazach na Odrze, w dwóch punktach na Brynicy, a także na Pszczynce i Gostyni.
AKTUALIZACJA 14.45
Blisko 40 zgłoszeń odebrały służby w Rudzie Śląskiej w związku z podtopieniami. Prezydent Chorzowa zaapelował do mieszkańców, aby ci zabrali się za czyszczenie studzienek. - Nikomu korona z głowy nie spadnie, a będzie mniej zalań piwnic i nisko położonych obiektów - przekonywał Szymon Michałek.
Internauci donosili o wysokim poziomie Rawy w Katowicach. Jej poziom zbliża się do niebezpiecznego poziomu. Tradycyjnie wylała rzeka Mleczna, a jej rozlewisko zbliża się w kierunku pobliskiego Lidla.
- Praktycznie nie doszło do podtopień. Tunele drogowe są w pełni przejezdne. Odra na ten moment zbliża się do osiągnięcia poziomu 4,0 m. Wszystkie służby działają 24h/dobę. Decydujące będą kolejne dwa dni. Tym bardziej, że w północnych Czechach występują bardzo silne opady deszczu wraz z porywistym wiatrem. Ta aura zmierza w naszym kierunku. Dlatego też wszyscy musimy być czujni i zachować pełną gotowość, gdyby sytuacja uległa pogorszeniu - przekazał prezydent Raciborza.
- Cały czas na terenach zagrożonych prowadzone są działania prewencyjne, a służby ratownicze pozostają w gotowości do działań. We wszystkich komendach powiatowych i miejskich podniesione są stany osobowe - podała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.
Prognozowana suma opadów ma
dziś wynieść od 50 mm do 70 mm, miejscami do 90 mm. Natomiast w niektórych regionach województwa może spaść nawet do 150 mm.
Służby
ostrzegają przed silnym wiatrem na terenie całego województwa.
Średnia
prędkość
od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h, z
kierunków północnych.
Wójtowie gmin Rudzieniec oraz Zebrzydowice wprowadzili
pogotowie
przeciwpowodziowe.
- Drodzy mieszkańcy, sytuacja w naszej miejscowości jest ma chwilę obecną co najmniej zła. Na parku za remiza pracują nasi druhowie oraz z innych jednostek z gminy czy powiatu. Jeśli ktoś z Was dysponuje sprawnym ciałem, łopatą i gumowcami zachęcamy do pomocy w ładowaniu worków z piaskiem - zaapelowali strażacy z Zebrzydowic.
Sytuacja w Bielsku-Białej
wydaje się opanowana, opady ominęły miasto. Niestety dużo gorzej
jest na Śląsku Cieszyńskim, gdzie dochodzi do lokalnych podtopień.
Droga pomiędzy Jastrzębiem-Zdrojem a Zabrzydowicami jest zalana (DW
937). Podobnie jak w sołectwie Zebrzydowice-Marklowice.
Nieprzejezdna jest obwodnica Pawłowic.
Stan poziomu wód na wodowskazach:
Rzeka
Pszczynka (Pszczyna) przekroczyła stan alarmowy o 60 cm, z kolei
Odra na wysokości Chałupek o 20 cm. Rzeka Psina (Bojanów),
Gostynia (Bojszowy), Kłodnica (Gliwice), Brynica (Kozłowa Góra)
przekroczyły swoje stany alarmowe. Ze względu na wzmożone opady,
sytuacja zmienia się dynamicznie.
IMGW, Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, już w czwartek 12 września wydał ostrzeżenie hydrologiczne, dotyczące zjawiska wezbrania wód z przekroczeniem stanów alarmowych. Obowiązuje do godz. 11 w poniedziałek 16 września na obszarze zlewni Małej Wisły, Przemszy oraz Soły w województwie śląskim.
Wody Polskie w Gliwicach: w naszych zbiornikach przeciwpowodziowych znajdują się rezerwy
Wody Polskie w Gliwicach informują, że wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe zachowują rezerwę powodziową większą niż wymagana: zbiornik Wisła Czarne – 145%, zbiornik Turawa – 215%, zbiornik Pławniowice – 114%)
- W gotowości do pracy pozostaje również Zbiornik Racibórz Dolny oraz Polder Buków. Urządzenia i budowle hydrotechniczne pracują prawidłowo i zgodnie ze swoimi funkcjami. M.in. na rzece Kłodnicy w Gliwicach przy ul. Portowej podniesiono segmenty jazu, aby umożliwić spływ wód wysokich. Zamknięto dla żeglugi Odrzańską Drogę Wodną od Raciborza do Ujścia Nysy oraz Kanał Gliwicki (od połączenia z rzeką Odrą do śluzy Dzierżno) i Kanał Kędzierzyński. Pracownicy Wód Polskich w Gliwicach rozigliczyli jaz odrzański Ujście Nysy aby możliwy był bezpieczny spływ wód wezbraniowych. Pracują również mechanizmy innych jazów odrzańskich - przekazują wody polskie.
Najgorsze czeka nas w sobotę
W ciągu dnia mają zostać przekroczone stany ostrzegawcze na wielu rzekach regionu, a później także alarmowych, podaje IMGW. Największe wzrosty poziomu wody prognozowane są na sobotę, a utrzymanie się podwyższonego poziomu, z wyraźnym przekroczeniem stanów alarmowych, przewiduje się do niedzieli.