Ponad 100-letni, neoromański kościół i i parafia z XIII wieku? Takie rzeczy tylko w Czeladzi. Zobaczcie zdjęcia

Czeladź jest jednym z najstarszych miast Zagłębia, nic zatem dziwnego, że i parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w tym mieście jest już wiekowa, choć obecny, neoromański kościół pod jego wezwaniem liczy sobie niewiele ponad sto lat. Ale i tak robi ogromne wrażenie. Zobaczcie, jak prezentuje się na zdjęciach Krysi i Tymoteusza Stańków.

Kiedy została założona parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi? Tego dokładnie nie wiadomo, jednak musiało to – rzecz jasna – nastąpić już po kanonizacji jej patrona, św. Stanisława, biskupa krakowskiego ze Szczepanowa, która odbyła się w 1253 roku. Dokonał jej papież Innocenty IV. W 1260 roku pojawiła się już jednak pierwsza wzmianka o parafii – w dokumencie księcia Władysława z Raciborza.

Wizyta króla Jana III Sobieskiego

O istnieniu kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi wspomniał w 1440 roku kronikarz Jan Długosz w księdze „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis”. Parafia należała wówczas do diecezji krakowskiej, a kościół miał być zbudowany z drzewa modrzewiowego. Wiadomo też, że w kościele od początku jego istnienia czczony był obraz przedstawiający św. Stanisława, zaś miasto do roku 1792 używało herbu i pieczęci z wizerunkiem tego świętego. W 1495 roku miasto jednak zostało spalone wraz z kościołem.

Budowa drugiego kościoła rozpoczęła się w 1515 roku, a zakończona została w 1529 r. W roku 1649 wprowadzony został tu kult obrazu Matki Bożej Pocieszenia. W 1683 roku kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika odwiedził król Jan III Sobieski, podczas wyprawy na odsiecz Wiednia. W latach 1863-1864 świątynia została wyremontowana.

Powrót kultu Matki Bożej Pocieszenia

Budowa obecnego kościoła znajdującego się przy ul. Kościelnej rozpoczęła się w 1904 roku. Świątynia powstała na podstawie projektu z 1890 roku, którego autorami byli Tomasz Pajzderski i Hugon Kuder, architekci z Warszawy. Budowa zakończyła się w 1913 roku.

Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego z wielobocznie zamkniętym prezbiterium i wieżami znajdującymi się po bokach transeptu, na skrzyżowaniu z nawą główną oraz przy wejściu. We wnętrzu świątyni znajduje się między innymi wykonana w latach 1963-1968 polichromia, której autorem był Maciej Makarewicza.

Należący dziś do dekanatu czeladzkiego diecezji sosnowieckiej kościół jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Jednym z najważniejszych wydarzeń powojennej historii kościoła było przywrócenie w 1988 roku kultu Matki Bożej Pocieszenia – obraz spłonął bowiem w pożarze z 1923 roku.

Kosciol jozefa katowice schneider

Może Cię zainteresować:

Niezwykły architekt Ludwig Schneider i jego kościoły nie tylko na Górnym Śląsku. Mistrz historyzmu

Autor: Tomasz Borówka

08/04/2022

Czeladź cechownia

Może Cię zainteresować:

Cechownia dawnej kopalni "Saturn" w Czeladzi dostała nowe życie. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

12/11/2022

Synagoga Mizrachi w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Maciej Baranowski: Krajobraz, którego już nie ma. Synagogi i domy modlitwy w Zagłębiu Dąbrowskim

Autor: Maciej Baranowski

26/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon