Zostały już ostatnie godziny do otwarcia 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11). 26 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach uczestnicy z całego świata będą dyskutować o przyszłości miast. Na wydarzenie zarejestrowało się ponad 20 tysięcy uczestników ze 170 krajów. Dzień później, 27 czerwca, odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia. Ma to być niezwykłe widowisko, łączące w sobie elementy tradycji i nowoczesności.
Na WUF11 można jeszcze bezpłatnie rejestrować się online 25 czerwca do końca dnia. Ci, którzy już się zarejestrowali, mogą już odbierać identyfikatory w białym namiocie ustawionym na placu przed Spodkiem.
- Jesteśmy gotowi, jutro oficjalnie rozpoczynamy WUF11 – zadeklarował w sobotę na briefingu w Katowicach Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwają jeszcze ostatnie przygotowania i porządki. Obiektów pilnuje specjalna policja ONZ.
- Dotychczas zarejestrowało się na nasze Forum ponad 20 tysięcy osób. Daje nam to obecnie trzecie miejsce w dwudziestoletniej historii WUF pod względem liczby uczestników - poinformowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz rządowy pełnomocnik do spraw organizacji WUF11.
Więcej osób uczestniczyło tylko na WUF7 w Medllin w Kolumbii i WUF9 w Kuala Lumpur w Malezji (odpowiednio 22 i 23 tysiące).
Projekt: WUF11. Jak to się wszystko zaczęło?
Światowe Forum Miejskie to organizowane co dwa lata, pod egidą ONZ, najważniejsze i największe na świecie wydarzenie poświęcone tematyce miejskiej. To właśnie tutaj od lat dyskutuje się na temat miast przyszłości. Polska historia z WUF11 zaczęła się już w listopadzie 2018 roku. Ogłosiliśmy wtedy, że Katowice będą polskim kandydatem na gospodarza kolejnego szczytu Forum.
- Ubiegając się o organizację WUF11, postawiliśmy na opowiedzenie historii. To historia przemiany kraju i jego miast, które mrok, szarość i beznadzieję PRL-u zmieniły w zieleń, coraz wyższy standard życia i szacunek dla mieszkańców – dodał minister Grzegorz Puda.
W maju 2019 roku Polska otrzymała odpowiedź – Światowe Forum Miejskie będzie po raz pierwszy organizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy z całego świata przyjadą do Katowic, by przez kilka dni dyskutować, planować i wymieniać się doświadczeniami.
- Pracujemy z naszymi gospodarzami od paru miesięcy i wiemy, że Katowice są dobrze przygotowane do tego, aby serdecznie powitać tysiące uczestników z całego świata, którzy przybędą do tego pięknego miasta w nadchodzących dniach. Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe to światowej klasy obiekt na tak ważną globalną konferencję. Lokalizacja jest niezwykle odpowiednia do rozmów o przekształcaniu miast zgodnie z przewodnim tematem Forum, które brzmi „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości – mówi Maimunah Mohd Sharif, podsekretarz generalna i dyrektor wykonawcza UN-Habitat.
To już jutro! Co czeka nas na WUF11?
Trzy lata przygotowań, planowanie atrakcji, sesji specjalnych, cała logistyka tego przedsięwzięcia - organizacja tak dużego szczytu to spore wyzwanie. Poza tym, od czasu kiedy ogłoszono, że to w Katowicach odbędzie się WUF11, świat się zmienił - wybuchła pandemia COVID-19, Rosja zaatakowała Ukrainę. Te tematy zostały włączone do programu wydarzenia. Program Forum przez miesiące zmieniał się i ostatecznie jest on uszyty na miarę roku 2022 .
- Organizacja WUF11 w Katowicach to wyzwanie, ale i kolejny sygnał wysyłany w świat, mówiący o tym, że mamy się czym chwalić w globalnej skali, biorąc pod uwagę zarówno dziedzictwo, jak i nowoczesność, zieleń, kulturę i muzykę. Jesteśmy gotowi na przyjęcie gości. Wierze, że dyskusja i wymiana doświadczeń pozwoli odpowiedzieć na zmieniający się klimat, wojnę na Ukrainie po zbrodniczej inwazji Rosji, a także na dostosowanie się do dynamicznego rynku pracy, coraz mniejszej ilości miejsca w centrum miasta - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Od niedzieli w MCK i w centrum Katowic będzie można zatem wziąć udział w rozmowach o budowaniu odporności miast, innowacjach, ochronie środowiska , dostępności – wszystko po to, by zgodnie z hasłem przewodnim WUF11, zmieniać nasze miasta dla lepszej przyszłości.
Po raz pierwszy w historii Forum został przygotowany program “WUF na mieście”. To 11 stref tematycznych. w tym między innymi: kino miejskie, scena muzyczna, chillout zone, miasteczko młodych, strefa innowacji czy KATO Urban Corner. Tam popołudniami, po merytorycznych wydarzeniach, uczestnicy będą mogli kontynuować rozmowy o miastach, bawić się i korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji.
- Kluczowym punktem programu WUF11 będzie Ceremonia Otwarcia, która rozpocznie się 27 czerwca o 10:00. Będzie to widowisko, które połączy ze sobą tradycję z nowoczesnością. Częścią ceremonii otwarcia będą występy artystyczne. „Podczas koncertu wystąpi Joszko Broda, zespół Śląsk i Art Color Ballet - zapowiedziała wiceminister Jarosińska-Jedynak.
Co zostawi po sobie WUF11?
- Podczas WUF11 ogłosimy i podpiszemy opracowany wspólnie z miastami „Plan Działań dla Miast”. Będziemy też prezentować Krajową Politykę Miejską, którą w czerwcu przyjął rząd. To nasza polska odpowiedź na wyzwania stojące przed miastami – podkreślił minister Grzegorz Puda.
„Plan Działań dla Miast” będzie katalogiem dobrych praktyk, instrukcją wdrażania lokalnych projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Co więcej, podczas WUF11 UN-Habitat ogłosi najważniejszy na świecie raport o miastach - World Cities Report 2022.
Efektem wydarzenia będzie też dokument „Katowice Declared Actions”, czyli zobowiązanie różnych podmiotów (np. samorządów, biznesu, instytucji rządowych) do podjęcia konkretnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast. Dokument zostanie uroczyście odczytany podczas ceremonii zamknięcia
ZOBACZ TEŻ:
- WUF11 Katowice. Zamknięte ulice, zakaz postoju, zakaz ruchu ciężkich pojazdów już od 23 czerwca
- Na czas WUF11 w Katowicach ruszą dodatkowe linie autobusowe. Większy tabor pojedzie na lotnisko
- Ostatnia prosta przed Światowym Forum Miejskim. Katowice chcą pokazać swoją transformację