Status języka regionalnego ma obecnie w Polsce jedynie język kaszubski. I jest to bardziej kategoria polityczna, niż lingwistyczna. W przypadku śląskiego było już wiele prób uznania go za język regionalny. Jednak żaden z projektów ustaw w tej sprawie nie był nawet głosowany na forum polskiego parlamentu. Nieważne kto był u władzy. Czy po ewentualnej zmianie przy warszawskich sterach to się zmieni?
- Język śląski powinien być językiem regionalnym. Po to, żeby dbać o jego kultywowanie, piękno i edukację – podkreśla Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.
Czy język regionalny to oficjalny postulat KO?
Kto jednak miałby poprzeć takie zmiany w ustawie? - Posłów śląskich jest całkiem sporo. Zaraźmy większość. Na pewno cała Nowoczesna poparłaby taki projekt – zaznacza posłanka. Kolejny już projekt w sprawie uznania śląskiego za język regionalny złożyła inna parlamentarzystka Nowoczesnej, Monika Rosa. I – jak dodaje Katarzyna Lubnauer – odbyło się to za zgodą klubu Koalicji Obywatelskiej, w związku z tym jest to projekt KO.
Czy jest to oficjalny postulat całej Koalicji Obywatelskiej? Okazuje się, że nie do końca. - Nie podpisywaliśmy w tej sprawie jakiegoś kontraktu – mówi Lubnauer. Zaznacza jednak, że będzie chciała do tego przekonać całą opozycję. - Myślę, że nie będzie z tym problemu w przyszłej kadencji – dodaje.
- Trzeba walczyć o różnorodność. To nas wzbogaca. Jeżeli kultura jest oparta na różnorodności, to jest ciekawsza – mówi posłanka.
A koncepcja Tuska?
Pamiętajmy przy tym zeszłoroczne wystąpienie Donalda Tuska, szefa PO, który pytany o język regionalny, stwierdził, że to... Ślązacy powinni się w tej sprawie zjednoczyć i starać.
- Proszę zorganizować akcję na całym Śląsku, że wybierać będziecie tylko tych, którzy podpiszą swoją krwią zobowiązanie, że przeprowadzą tę ustawę. Ja Pani powiem coś i proszę to potraktować serio: Jeśli śląskie parlamentarzystki i śląscy parlamentarzyści w tej sprawie będą chociaż raz będą zjednoczeni, to nikt im nie "zafika", nikt, bo to jest taka siła - stwierdził Tusk podczas imprezy Campus Polska.
Ostatni projekt w sprawie uznania śląskiego za język regionalny został złożony na początku obecnej kadencji polskiego parlamentu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oceniło, że takie zmiany... zagroziłyby językowi polskiemu. Projekt utknął w sejmowej zamrażarce i tam już pewnie zostanie do końca kadencji.