Jak podaje Państwowa Straż Pożarna, w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym przynoszącym intensywne opady deszczu i silny wiatr, w całym kraju w środę 19 czerwca odnotowano 2440 interwencje straży pożarnej.
Najwięcej w województwach:
- śląskim - 1109,
- mazowieckim - 622,
- małopolskim - 272,
- lubelskim - 89,
- opolskim - 82.
Środowe burze najsilniej dotknęły województwo śląskie, a szczególnie okolice Raciborza, Rybnika i Żor. Na terenie woj. śląskiego odnotowano łącznie około 145 uszkodzonych całkowicie lub częściowo dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.
Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach podaje, że godz. 20:32 19.06.2024 r. do godz. 02:00 dnia 20.06.2024 r. odnotowano: 1056 zdarzeń: najwięcej
- pow. pszczyński – 226,
- pow. wodzisławski - 184
- pow. bielski/Bielsko-Biała - 174,
- pow. raciborski – 116
- pow. rybnicki - 115,
- pow. cieszyński - 70,
- pow. częstochowski – 63.
Z czego:
- Całkowicie zerwane dachy na budynkach mieszkalnych - 59,
- uszkodzone dachy - 60,
- Zerwane/uszkodzone dachy na budynkach użyteczności publicznej - 8.
- Osoby poszkodowane: brak.
Sporo zniszczeń odnotowano w Pstrążnej i Raszczycach (powiat rybnicki) oraz w Kornowacu i Pietrowicach (powiat raciborski). Ucierpiały też Lyski oraz Czerwiona-Leszczyny. To zerwane dachy z budynków, uszkodzone elewacje, powalone drzewa i słupy wysokiego napięcia.
Starosta powiatu pszczyńskiego podaje, że najbardziej ucierpiały miejscowości od Pawłowic, przez Studzionkę, Wisłę Wielką, Małą, Brzeźce, Łąkę, Porębę, Suszec, Mizerów, Pszczynę, Rudołtowice i Ćwiklice. O godz. 22.30 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie zebrał się sztab kryzysowy.
- Na ten moment zgłoszonych było ponad 300 interwencji. Większość dotyczy powalonych drzew, zalanych piwnic, zerwanych dachów. W akcję zaangażowane są wszystkie zastępy z KP PSP Pszczyna, niemal wszystkie jednostki z OSP z naszego powiatu, wspomagają je też jednostki ościenne - z Tychów, Mikołowa i Mysłowic. Uszkodzone zostały m.in. dachy na budynkach przedszkola i restauracji w Brzeźcach, stacji dializ w Pszczynie. Uszkodzone są linie wysokiego i średniego napięcia. Nieprzejezdnych jest wciąż wiele dróg. Najbardziej niebezpieczna sytuacja była na Czarnych Dołach, gdzie drzewa zablokowały kierowców. Na szczęście na ten moment nie mamy informacji o osobach poszkodowanych - pisał w nocy Grzegorz Wanot, starosta pszczyński
Na godz. 06:00 w woj. śląskim bez dostaw energii elektrycznej pozostaje 510 stacji oraz 27 225 odbiorców, najwięcej:
- pow. wodzisławski - 6964,
- pow. pszczyński - 5406,
- rybnicki wraz z Rybnikiem 4431,
- bielski - 3985,
- raciborski - 2733,
- cieszyński - 1928.
- PKP: występowały lub występują utrudnienia na szlakach (stan na godz. 05:00)
- Rydułtowy – Sumina – powalone drzewa na sieć trakcyjną, ruch wstrzymany od 17:52, wprowadzono komunikację zastępczą ruch przywrócony o godz. 04:30.
- Rybnik Niewiadom – Rydułtowy - powalone drzewa na sieć trakcyjną, ruch wstrzymany od 19:05, o godz. 23:03 przywrócono ruch trakcją spalinową, o godz. 4:20 przywrócono ruch pociągów.
- Stacja Chałupki – brak zasilania na stacji oraz sieci trakcyjnej Krzyżanowice – Chałupki. Ruch przywrócono o godz. 22:56.
- Pruchna – Zebrzydowice – powalone drzewa na sieć trakcyjną, ruch wstrzymany od 21:05, ruch po jednym torze przywrócono o godz. 02:07, działania w toku.
- Kłodnica – Raszowa, powalone drzewo na sieci trakcyjnej, ruch wstrzymany od 21:08, przywrócono ruch o godz. 00:55. - stacja Wodzisław Śląski – przerwa w ruchu od godz. 21:12, do stacji Olza, powalone drzewa na sieć trakcyjną. Działania w toku.
- Stacja Pszczyna. – uszkodzenie sieci trakcyjnej, przerwa w ruchu od godz. 21:17, do stacji Czechowice Dziedzice. O godz. 22:20 przywrócono ruch pociągów.
- Brzeszcze Jawiszowice – Czechowice Dziedzice – powalone drzewo na sieć trakcyjną, ruch wstrzymany od godz. 21:30, działania w toku.
- Wisła Uzdrowisko – Wisła Głębce – powalone drzewo na torowisku, przerwa w ruchu od godz. 22:38, Ruch przywrócono o godz. 02:20.
Drogi Krajowe i Autostrady są przejezdne, mogą występować utrudnienia w ruchu na drogach lokalnych.
MPL Pyrzowice: działa bez zakłóceń
W ciągu dnia 19.06.2024 r, Powołano Powiatowe Zespoły Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu, Pszczynie oraz Rybniku.
Komenda Miejska PSP w Raciborzu na godzinę 22:15 19 czerwca przyjęła łącznie informacje o 134 zdarzeniach związanych z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. W działaniach na terenie całego powiatu zaangażowanych było łącznie 43 zastępów strażaków OSP i PSP. Powołano sztab, w skład którego wchodzi starosta raciborski, prezydent Miasta Racibórz, Komendant Powiatowy PSP w Raciborzu, przedstawiciele PCZK, MCZK oraz służby z terenu powiatu i miasta.
Komenda Miejska PSP w Rybniku: na godz. 23:00 Stanowisko Kierowania odnotowało 150 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami. Większość interwencji odnotowaliśmy w Gminie Lyski. Łącznie w usuwaniu skutków wichur pracuje ok 50 zastępów Straży Pożarnej w tym siły i środki PSP z innych powiatów woj. Śląskiego. Z otrzymanych zgłoszeń wynika, że uszkodzonych jest 27 dachów z czego 15 w znacznej części. Doszło również do uszkodzenia dachu w kościele, probostwie oraz przedszkolu w Pstrążnej.
Jak informują Polscy Łowcy Burz, dziś czeka nas odpoczynek od burz i spadek temperatur, ale groźne burze ponownie powrócą w piątkowy wieczór i noc z piątku na sobotę. Znów może być niebezpiecznie w regionach południowych i południowo-zachodnich.
Może Cię zainteresować: