Szczepan Twardoch jest jednym z najczęściej czytanych polskojęzycznych pisarzy. Został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi Paszportem „Polityki”, Nagrodą Czytelników Nike, Nagrodą im. Kazimierza Kutza i Śląskim Wawrzynem Literackim. Jego powieści zostały wydane na rynkach wydawniczych parunastu krajów. Na podstawie powieści „Król” powstał serial Canal +. Poza literaturą, zajmuje się także działalnością społeczną. Od początku wojny w Ukrainie organizuje zbiórki na sprzęt dla ukraińskich żołnierzy. Pisał też reportaże z pierwszej linii frontu.
Powiedzmy, że Piontek
W „Drachu” zastanawiał się nad pojęciem narodowości. W „Pokorze” podjął temat relacji klasowych. W „Chołodzie” pytał, czym tak naprawdę jest człowiek. Jak Szczepan Twardoch ukaże refleksje nad tożsamością tym razem? Powieść ma opowiadać historię Erwina Piontka, 73-letniego górnika, który wybiera się w rejs dookoła świata. Ale czy aby na pewno? U Szczepana Twardocha nic nie może być tak oczywiste.
Powiedzmy, że Erwin Piontek, 73-letni górnik, wybiera się w rejs dookoła świata. Na starym jachcie żaglowym typu Venus, z wysłużonym gumowym sztormiakiem, czerwoną wełnianą czapką, harcerską busolą w żeglarskim worku i skrupulatnie obliczonym prowiantem jest przygotowany na samotną wyprawę. Ma ambitny plan, by nigdy nie zawijać do portu, przez całe dwadzieścia dziewięć tysięcy mil. Powiedzmy, że losy Piontka mogą też przebiegać inaczej. Nie żegluje, a leży na czerwonej ziemi, w dolinie rzeki Auob, która nie płynie przez Deutsch-Südwestafrika, ponieważ jest wyschnięta, ale tam się znajduje. Zamiast gumowego sztormiaka ma na sobie sztruksową bluzę mundurową, pas z szelkami i ośmioma ładownicami na amunicję.
Zresztą może jest zupełnie inaczej. Może Erwin Piontek jest sobowtórem pewnego dyktatora? Kto wie? Powiedzmy, że ten, kto przeczyta – czytamy na stronie Wydawnictwa Literackiego.
Kim jest Erwin Piontek?
W „Powiedzmy, że Piontek” Szczepan Twardoch czerpie inspirację ze swojej pasji do żeglowania, którego uczył się na Zalewie Rybnickim. Jak mówi sam autor. To właśnie tam w podróż dookoła świata wyrusza jedna z wersji głównego bohatera. Kim jest Erwin Piontek? Emerytowanym górnikiem? Dyktatorem? Niemieckim żołnierzem? Żegluje po oceanie, wyschniętej rzece, a może po Zalewie Rybnickim? – powiedzmy, że dowiemy się 5 czerwca.