,,Powojenne represje były hańbą"
Prof. Antoni Dudek, historyk, politolog i publicysta, w listopadzie 2022 r. założył kanał na YouTubie ,,Dudek o Historii", na którym publikuje materiały poświęcone najnowszej historii politycznej Polski. Oprócz odcinków dedykowanych konkretnym tematom, jak polska droga do NATO, afera FOZZ, czy fenomen Samoobrony i Andrzeja Leppera, ostatni pojawiła się również relacja na żywo, popularne QA, podczas której historyk odpowiadał na pytania internautów. Jedno z nich dotyczyło historii naszego regionu, a konkretnie plebiscytu na Górnym Śląsku z 1921 r.
- Czy pana zdaniem Ślązacy w dużej mierze opowiedzieli się za Polską tylko z racji nadanego im statusu organicznego, czyli autonomii? Jak powojenne represje miały się do utrwalenia jedności?
Antoni Dudek odpowiedział, że Ślązacy (podobnie jak dziś) byli różni. Byli zarówno tacy, którzy mieli silną polską tożsamość narodowo-etniczną, jak i ci, którzy uważali, że są przede wszystkim Ślązakami, a dopiero w następnej kolejności ewentualnie Polakami czy Niemcami. Dla tych drugich, zdaniem Dudka, autonomia była ważną sprawą. Trudno jednak formułować jednoznaczne sądy co do całej społeczności Ślązaków. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).
- Powojenne represje były czymś haniebnym i obciążają hipotekę rządów komunistycznych. Mówię tu chociażby o deportacjach górników do kopalń w Związku Sowieckiem, czy tępieniu wszelkich śląskich odrębności. To, że ogromna część obozów pracy w czasach stalinowskich była zlokalizowana właśnie na Śląsku, to też nie jest przypadek - dodał.
Ślązacy to "zakamuflowana opcja"? ,,Panie Kaczyński, pan niestety i w tej sprawie się myli"
W dalszej części wypowiedzi prof. Dudek wyraził opinię, że temat śląskiej tożsamości jest bardzo złożony i wielowątkowy. Samego siebie określił jako ,,wielkiego fana" tożsamości regionalnych. Stanowczo sprzeciwił się dezawuowaniu ambicji regionalistycznych, przywołując a contrario słynną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z 2011 r. o ,,zakamuflowanej opcji".
- Ja się nie zgadzam z takim poglądem, który niegdyś pan Kaczyński raczył wyartykułować, że orientacja śląska to jest w istocie rzeczy ukryta opcja niemiecka. Nie, panie prezesie Kaczyński, pan niestety także i w tej sprawie się myli - podkreślił Antoni Dudek.
Jak dodał, Ślązacy podobnie jak Kaszubi, Górale i inni są społecznością, która w ramach państwa polskiego ma prawo do kultywowania - swojego języka, swoich tradycji, swojej kultury. Kropka. Tylko tyle i aż tyle.
Może Cię zainteresować: