Powołano wicewojewodów śląskich. To były poseł Nowej Lewicy i powiatowy radny Polski 2050

Rafał Adamczyk (Nowa Lewica) niedawno stracił miejsce w Sejmie RP. Michał Kopański (Polska 2050) był dotąd radnym powiatu mikołowskiego. Obaj zostali powołani na stanowiska wicewojewodów śląskich.

Fot. Patryk Osadnik
Rafał Adamczyk, Marek Wójcik i Michał Kopański

Po zaprzysiężeniu rządu, który stworzyła Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowa Lewica, nadszedł czas na wymianę kadr. Wojewodą, czyli przedstawicielem rady ministrów oraz zwierzchnikiem zespolonej administracji w województwie śląskim, został Marek Wójcik – poseł Platformy Obywatelskiej w latach 2005-2019.

W czwartek, 11 stycznia 2024 roku, ogłoszono powołania na stanowiska wicewojewodów śląskich.

Pierwszym wicewojewodą został Rafał Adamczyk z Nowej Lewicy, który niedawno stracił miejsce w Sejmie RP na rzecz Łukasza Litewki. Ten z ostatniego miejsca na liście w okręgu 32. (Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, pow. będziński i zawierciański) osiągnął fenomenalny, najlepszy w swoim obozie wynik, pozbawiając mandatu doświadczonego polityka, który wcześniej był m.in. wiceprezydentem Będzina.

Drugim wicewojewodą został Michał Kopański z Polski 2050, dotąd radny powiatu mikołowskiego, a wcześniej gminy Wyry. Poza samorządem pracował w branży ubezpieczeniowej.

– Nie zmieniłem znacząco dotychczasowego podziału kompetencji wicewojewodów. Umówiliśmy się, że najpierw zapoznają się z funkcjonowaniem poszczególnych wydziałów, a później porozmawiamy o ewentualnych zmianach. Pierwszy wicewojewoda zajmie się wydziałami związanymi z budżetem, zdrowiem, centrum powiadamiania ratunkowego, a drugi wicewojewoda wydziałem spraw obywatelskich i cudziziemców, wydziałem do spraw kultury itd. Z kolei w mojej kompetencji pozostają kwestie związane z zarządzaniem kryzysowym i współpracą z samorządem terytorialnym – wyjaśnia Marek Wójcik.
Studenci

Może Cię zainteresować:

Michał Wroński: Dlaczego młodzi ludzie opuszczają Metropolię? Powiedzcie lepiej, czemu tu nie przyjeżdżają

Autor: Michał Wroński

11/01/2024

Gornicy w kopalni

Może Cię zainteresować:

Górnicy coraz rzadziej sygnalizują nieprawidłowości na kopalniach. O czym świadczy ten "rekord"?

Autor: Michał Wroński

11/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon