W poniedziałek 20 stycznia 2025 r. w Katowicach odbyła się promocja działań w ramach programu Edukacja Regionalna na Śląsku. Wzięli w niej udział m.in. rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek, pomysłodawczynie programu - prof. Jolanta Tambor, dr Agnieszka Tambor; posłanka Monika Rosa, senatorka Halina Bieda, europoseł Łukasz Kohut.
- Portal jest dziurawy, ma wiele luk, ale zawsze taki będzie, bo mamy go wypełniać my, ci którzy chcą promować i uczyć się języka śląskiego - mówi prof. Jolanta Tambor, językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego, jedna z pomysłodawczyń Śląskiego Portalu Edukacyjnego.
Coś już jednak jest na tej stronie... Portal został uruchomiony w ramach programu „Regionalna Edukacja na Śląsku” przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Pieniądze pochodzą z grantu Ministerstwa Edukacji Narodowej, przeznaczonego na promocję godki.
W zakładce "Materiały" znajdziemy m.in. podręczniki, gry dydaktyczne, scenariusze lekcji i zajęć, ale też materiały wideo, takie jak lekcje, rozmówki. Nie zabrakło informacji o śląskiej gramatyce i ortografii. Po inspiracje można sięgnąć do zakładki "Polecane strony i projekty" - wśród stron znalazł się też portal ŚLĄZAG. Nie działa jeszcze zakładka "Baza regionalistów".
Śląski Portal Edukacyjny to część programu Edukacja Regionalna na Śląsku. Składają się na niego też inne działania, jak:
- otwarto Podyplomowe Studia: Region – Język i Kultura;
- zorganizowano 4 wielkie Edukatoria Regionalne w Cieszynie, Rybniku, Rudzie Śląskiej i Kamieniu Śląskim, w czasie których odbyło się kilkadziesiąt godzin wykładów, warsztatów i szkoleń;
- powstało kilka gier dydaktycznych: planszowych i elektronicznych;
- wydano kilka nowych podręczników, zeszytów ćwiczeń;
- zrealizowano nagrania śląskich tekstów w wykonaniu śląskojęzycznych aktorów;
- przygotowano filmowe lekcje śląskiej ortografii i rozmówki;
- opracowano podstawy programowe szkolnego nauczania śląskiej mowy;
- przygotowano scenariusze lekcji dla różnych poziomów edukacji szkolnej.
Książki zostały wydane m.in. we współpracy z Wydawnictwem Biblioteki Śląskiej, jak Rafał Szyma, Jak pisać po ślōnsku. Praktyczno pōmoc do nauki ślōnskigo szrajbōnku, Marcin Melon, Rafał Szyma, Ślōnskie bojki po ślōnsku, Górnoślōnski ślabikŏrz, napisany i zredagowany przez zespół autorów, oparty na zasadach ortograficznych opracowanych pod kierownictwem Jolanty Tambor, dopasowany do Zasad pisowni języka śląskiego Henryka Jaroszewicza i Jolanta Tambor, Agnieszka Tambor, Wielgǒ literatura w ślōnskich przekładach. Wypisy do szkolǒrek i szkolǒrzi.