W poniedziałek, 20 listopada, Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę w sprawie utworzenia Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle. Radni niemal jednomyślnie – jeden wstrzymał się od głosu – uznali, że samorząd regonalny powinien współtworzyć tę instytucję kultury wraz z Urzędem Miasta Wisła.
– Do zakresu działania Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha należeć będzie trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Jerzego Pilcha – napisali autorzy uchwały.
Wcześniej stosowne uchwały podjęła Rada Miasta Wisła. Wśród zadań Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha wymieniono:
- popularyację i promocję twórczości Jerzego Pilcha oraz innych pisarzy i arsytów,
- prezentowanie pamiątek po Jerzym Pilchy oraz ich ochronę i konserwację,
- udostępnianie do zwiedzania domu Jerzego Pilcha,
- organzowanie Festiwalu Słowa „Granatowe Góry” im. Jerzego Pilcha, w tym prowadzenie biura festiwalu,
- organizowanie koncertów, konferencji, wystaw arsytycznych, warsztatów, plenerów oraz innych wydarzeń z różnych dziedizn kultury,
- tworzenie warunków do uprawiania pracy twórczej, arsytycznej, naukowej i edukacyjnej,
- prowadzenie działalności wystawienniczej i wydawniczej
Magistrat kupił także rodzinny dom pisarza wraz z pamiątkami po nim za 700 tys. złotych (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską kulturą? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newslett...).
– Mam nadzieję, że będzie to miejsce, które będzie tętniło życiem i będzie kolejnym punktem na kulturalnej mapie naszej miejscowości – cieszył się wówczas burmistrz Tomasz Bujok.
Ma to być miejsce m.in. do pracy dla młodych pisarzy, a także do organizacji kameralnych spotkał czy koncertów.
Samorządowe instytucje w każdym subregionie?
Podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni pozytywnie ocenili przyjęcie kolejnej instytucji kultury pod skrzydła samorządu województwa.
– Uważa, że to dobry kierunek. Im więcej województwa w województwie, tym lepiej – ocenił Stanisław Baczyński (PiS).
Jednocześnie zaapelował, aby wesprzeć w taki sposób także Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu. Marszałek Jakub Chełstowski (KO) wyjaśnił, że w tamtym przypadku problem stanowi własność gruntu, który należy do Lasów Państwowych, a nie gminy.
– Jeżeli mówimy o transformacji Śląska, z całym szacunkiem dla odrębności Żywiecczyzny oraz innych ośrodków, które bardzo mocno poczuwają się do odrębności, to wydaje mi się, że warto, aby każdy subregion miał swoje instytucje kultury, współprowadzone przez samorząd województwa. Myślę, że byłoby to cenne i długofalowe działanie – podkreślił prof. Tadeusz Sławek (KO).
Może Cię zainteresować: