Połączenie architektury z początków XX wieku z nowoczesnością: stacja kolejowa w Wiśle Uzdrowisku w finale konkursu na „Dworzec Roku”

Odnowiony kilka lat temu dworzec kolejowy w Wiśle Uzdrowisku zakwalifikował się do finału konkursu „Dworzec Roku”. Teraz głos należeć będzie do jury, które wskaże zwycięzcę konkursu, a także do internautów, którzy wyłonią laureata publiczności. Zachęcamy więc do powszechnej mobilizacji. Głosować można do końca października. Warto, bo dworzec w Wiśle bardzo się zmienił. Zobaczcie zdjęcia.

Tradycji stało się zadość: mamy swojego przedstawiciela w finale konkursu na „Dworzec Roku”. I to jest powód do satysfakcji, bo rok po roku, przez sześć kolejnych edycji tego przedsięwzięcia, przy mocnej konkurencji z całego kraju (bywało, że nadsyłano ponad 200 zgłoszeń) mieć reprezentację regionu w wąskim gronie finalistów, to jest coś.

Historia i nowoczesność

W tym roku naszym przedstawicielem będzie dworzec PKP w Wiśle Uzdrowisku. Wybudowany pod koniec lat 20. XX wieku obiekt należy obecnie do gminy, która odkupiła go od kolei. Kiedy w połowie minionej dekady samorząd przejmował dworzec, ten był już zamknięty ze względu na fatalny stan techniczny i swoim wyglądem raczej zniechęcał do odwiedzin w tym beskidzkim uzdrowisku. Miasto ocaliło budynek od kompletnej ruiny. Przeprowadziło jego gruntowny remont, pozyskując na ten cel dofinansowanie z UE.

– Odrestaurowaliśmy dworzec PKP z zewnątrz i część wnętrza budynku, w którym powstało centrum przesiadkowe. Udało się połączyć ciekawe elementy architektoniczne z początku XX wieku z nowoczesną funkcją tego typu obiektu. Rewitalizacji poddano także otoczenie dworca. W pobliżu powstały miejsca dla busów oraz postój taksówek. Pojawiła się też mała architektura: ławki, kosze, parking rowerowy. Obiekt jest wielofunkcyjny i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – wyliczał po zakończeniu inwestycji burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Odnowiony dworzec oddany został do użytku wiosną 2019 r. Podróżni ponownie mogli skorzystać w nim z poczekalni, przechowalni bagażu i toalet. Pojawiła się też informacja turystyczna. Rok później w budynku dworca otworzył się browar rzemieślniczy z restauracją, w której można posmakować zarówno produkowanych tam piw, jak również potraw przygotowywane metodą slow food.

Czas na Wisłę?

Konkurs „Dworzec Roku” to wspólne przedsięwzięcie Fundacji „Pro Kolej” oraz Fundacji Grupy PKP. Patronem honorowym jest prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Konkurs ma na celu wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, promowanie pozytywnych zmian w infrastrukturze kolejowej oraz dobrych praktyk w obsłudze podróżnych.

W ciągu pięciu dotychczasowych jego edycji trzy razy triumfowały dworce z województwa śląskiego – w roku 2019 zwyciężył dworzec w Rudzie Śląskiej – Chebziu, w roku 2020 – w Goczałkowicach Zdroju, zaś w roku 2022 – w Cieszynie. Nigdy natomiast żaden dworzec z naszego roku nie sięgnął w tej rywalizacji po nagrodę publiczności.

---------------------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Dworzec w Cieszynie przed i po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Dworcem Roku 2022 została stacja PKP w Cieszynie. Wygraliśmy ten konkurs po raz trzeci w ciągu 5 lat

Autor: Michał Wroński

18/11/2022

Wiadukt w Wiśle Głębcach

Może Cię zainteresować:

Pociągiem pod Kubalonką. Wielka, niezrealizowana i zapomniana inwestycja II RP na Śląsku

Autor: Tomasz Borówka

28/08/2022

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Katowice

Może Cię zainteresować:

Najpierw zwolnią pociągi, zmieni się rozkład jazdy, a potem... Nadchodzi koszmar pasażerów, czyli przebudowa katowickiego węzła kolejowego

Autor: Michał Wroński

26/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon