Premiera książki "Patronackie osiedla robotnicze. cz II" Michała Bulsy na Targach Książki w Katowicach. Osiedla Zagłębia, ziemi rybnickiej i wodzisławskiej

W trakcie Targów Książki w Katowicach (3-5 listopada 2023 r.) odbywa się premiera książki Michała Bulsy "Patronackie osiedla robotnicze. cz II. Zagłębie Dąbrowskie, ziemia rybnicka, ziemia wodzisławska". W sobotę 4.11 o godz. 13 odbędzie się spotkanie z autorem publikacji, której patronuje ŚLĄZAG.

Katarzyna Pachelska
Osiedla patronackie ksiazka bulsa

Michał Bulsa idzie za ciosem. Ten młody historyk po Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, archiwista, muzealnik, od 2019 roku pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, współautor książek: „Ulice i place Katowic”, „Domy i gmachy Katowic”, „Sekrety Katowic”, „Katowice, których nie ma”, od kilku lat zajmuje się historią i współczesnością patronackich osiedli robotniczych.

Osiedla patronackie Zagłębia, ziemi rybnickiej i ziemi wodzisławskiej

Rok po wydaniu I tomu kompendium wiedzy o patronackich osiedlach robotniczych, dotyczącego obszaru Górnego Śląska od Gliwic i Knurowa po Katowice i Mysłowice (książka w twardej oprawie o charakterze albumu z pomarańczową okładką), na rynek trafia II część pracy Michała Bulsy. Tym razem dotyczy Zagłębia Dąbrowskiego, ziemi rybnickiej i ziemi wodzisławskiej. Książka ma zieloną okładkę i liczy 168 stron. Kosztuje w promocji 67,43 zł. Można ją kupić na stronie wydawnictwa Księży Młyn.

Wydawnictwo ma premierę na Targach Książki w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W sobotę 4 listopada o godz. 13.00 w Forum A odbędzie się spotkanie z Michałem Bulsą. Wstęp na Targi jest wolny.

Wywiad z Michałem Bulsa i informacje o pierwszym tomie "Patronackich osiedli robotniczych" przeczytasz tu: Michał Bulsa: Patronackie osiedla robotnicze to nie tylko familoki. Projektowali je znani architekci

Osiedla w cieniu górnośląskich. Niesłusznie!

Drugi tom wydawnictwa to mniej oczywiste miejsca, o odmiennej historii, tradycji i kulturze. Niektóre z tych osiedli robotniczych niesłusznie pozostają w cieni słynnych Nikiszowca i Giszowca, jak chociażby potężne osiedle familoków w Czerwionce-Leszczynach. Więcej o tym osiedlu: Familoki w Czerwionce-Leszczynach. Miasto-ogród na miarę naszych możliwości. Osiedle patronackie, które trzeba zobaczyć

O czym przeczytamy w książce "Patronackie osiedla robotnicze. cz II. Zagłębie Dąbrowskie, ziemia rybnicka, ziemia wodzisławska"? Na przykład:

  • Czym osiedla robotnicze Zagłębia Dąbrowskiego różnią się od tych górnośląskich?
  • Czy w Sosnowcu są familoki?
  • Kto i dla kogo je zbudował?
  • Dlaczego kolonie z powiatów wodzisławskiego i rybnickiego pozostają nieco na uboczu zainteresowań badaczy, niejako w cieniu Katowic i centrum województwa śląskiego?

Widok ceglanego domu wielorodzinnego kojarzy się głównie z terenami Katowic, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Bytomia, a znacznie mniej z terenami np. Sosnowca, Będzina czy Dąbrowy Górniczej… Zagłębie Dąbrowskie należy do silnie zindustrializowanych regionów Polski i Europy, tworząc z górnośląską częścią okręg przemysłowy, nazywany Okręgiem Katowickim. Z kolei osiedla z terenu np. Rybnika, Pszowa czy Radlina – miast leżących na południe od centrum regionu – są nadal poza głównym nurtem badań architektów i historyków sztuki.

- Tą publikacją spróbujemy to zmienić! Odkryjemy również, kim jest ów „patron”, decydujący o powstaniu osiedla, nazywanego „patronackim” - zachęca autor, Michał Bulsa.

Stare pocztówki i fotografie, mapy i plany oraz archiwalia

W książce tej opisano wybrane osiedla Zagłębia Dąbrowskiego, w:

  • Sosnowcu,
  • Dąbrowie Górniczej,
  • Czeladzi,
  • Będzinie,
  • Wojkowicach,
  • Zawierciu

oraz południowo-zachodniej części województwa śląskiego, w:

  • Czerwionce-Leszczynach,
  • Rybniku,
  • Radlinie,
  • Pszowie,
  • Rydułtowach,
  • Gorzyczkach,
  • Olzie

Drugi tom stanowi uzupełnienie tomu pierwszego, oddaje należne miejsce ważnemu regionowi, jakim jest Zagłębie Dąbrowskie. Przemysłowy Górny Śląsk to nie tylko industrialny okręg wokół Katowic, lecz także nieco mniejsze – chociaż równie istotne – miejscowości tzw. Rybnickiego Okręgu Węglowego. Czytelnikom może nasunąć się pytanie: dlaczego w jednej publikacji połączono osiedla z powiatów rybnickiego i wodzisławskiego z tymi z Zagłębia Dąbrowskiego? Otóż wszystkie one – o różnych uwarunkowaniach historycznych, kulturowych i społecznych – leżą dziś na terenie jednego województwa, wpisując się w jego unikatowy różnorodny charakter. W tym tomie również zaprezentowane zostały stare pocztówki i fotografie, mapy i plany oraz archiwalia. Całość obrazuje – dziś zanikającą – historię starych osiedli robotniczych.

Zabrze, osiedle Zandka

Może Cię zainteresować:

Sandkolonie czyli Zandka. Wzorcowe osiedle zachowało się do dziś w pierwotnej formie

Autor: Katarzyna Pachelska

29/10/2023

Palac leszczyny 11

Może Cię zainteresować:

Pałac jak z Toskanii na śląskiej prowincji, w Leszczynach (tych z Czerwionką w parze). Jego historia obfituje w gwałtowne emocje, trafił się tu też mezalians

Autor: Katarzyna Pachelska

16/09/2023

Czeladź Piaski

Może Cię zainteresować:

Osiedle Piaski w Czeladzi. Familoki eleganckie jak we francuskich miasteczkach. Voila!

Autor: Marcin Nowak

10/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon