Premiery i nie tylko. Co proponują teatry woj. śląskiego w nowym sezonie artystycznym?

Wakacje się skończyły, więc aktorki i aktorzy (choć oczywiście nie tylko oni) wracają na swoje macierzyste sceny. W teatrach województwa śląskiego rozpoczyna się (w niektórych już się rozpoczął) sezon artystyczny 2024/2025. Będzie wiele premier i wydarzeń oraz okrągły jubileusz. Przygotowaliśmy krótki przegląd teatralnych propozycji w Śląskiem.

Teatr slaski

Teatr Śląski w Katowicach

W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego sezon artystyczny 2024/2025 rozpoczął się już 3 września 2024 r. Na Scenie Kameralnej zaprezentowano tego dnia spektakl „Zanurzenie”. W tym sezonie na tej katowickiej scenie zaplanowano trzy premiery. Pierwsza już 27 września 2024 r. To „Wojna i pokój” wg Lwa Tołstoja i Tukidydesa.

- Z kanonicznym arcydziełem światowej literatury mierzy się Janusz Opryński, współtwórca kultowego lubelskiego Teatru Provisorium. Nie sięga jednak wyłącznie po monumentalną powieść okrzykniętą „najważniejszą książką świata” przez amerykański „Newsweek”. Odważnie łączy dzieło Lwa Tołstoja z „Wojną peloponeską” Tukidydesa, by podkreślić przerażająco ogólnoludzkie i ponadczasowe przesłanie opowieści o wojnie i pokoju – informują w Teatrze Śląskim.

Kolejną premierę zaplanowano w Teatrze Śląskim na 22 listopada 2024 r. To „Miło cię było zobaczyć”, w reżyserii Stanisława Chludzińskiego, artysty młodego pokolenia. Do świata miłości sprzed lat przeniosą widzów Agnieszka Radzikowska i Michał Żurawski – niezapomniana aktorska para z filmu „Strzępy” w reżyserii Beaty Dzianowicz.

Na tym nie koniec. 5 grudnia 2024 w Katowicach odbędzie się polska prapremiera spektaklu „Wieloryb” wg sztuki Samuela D. Huntera, w reż. Ceziego Studniaka. To tytuł doskonale znany publiczności dzięki głośnej filmowej adaptacji Darrena Aronofsky’ego z oscarową rolą Brendana Frasera. I dalej: 14 lutego 2025 r. premierę będzie miał spektakl inspirowany twórczością Kazimierza Kutza (reż. Maja Kleczewska), 14 marca 2025 r. „Młody Mungo” Douglasa Stuarta (reż. Krzysztof Zygucki), 9 maja 2025 r. spektakl inspirowany „Królową Śniegu” (inicjatywa aktorska: Katarzyna Błaszczyńska, Karina Grabowska, Agnieszka Radzikowska) a 30 maja 2025 r. „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla (reż. Justyna Łagowska).

Teatr Śląski w tym sezonie organizuje także drugą edycję „Przystanku Śląsk”, która odbędzie się nie tylko w w instytucjach artystycznych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, lecz również w Warszawie. Z kolei na zakończenie sezonu, w dniach 6–15 czerwca 2025 r., odbędzie 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Open the door”.

Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska w Bytomiu w tym roku zaprasza na jubileuszowy, 80. sezon artystyczny. Rozpocznie go uroczysta gala „80 lat muzycznych inspiracji” w reżyserii Michała Znanieckiego.

- Wieczór ten będzie także zapowiedzią najbliższych premier jubileuszowego sezonu. 14 i 15 września na scenie bytomskiego teatru będzie można usłyszeć znakomitych solistów Opery Śląskiej oraz Chór, Balet i Orkiestrę pod batutą Andriya Yurkevycha, obecnego dyrektora muzycznego Państwowej Opery w Pradze – zaznacza Anna Włodarczyk z Opery Śląskiej.

W jubileuszowym repertuarze Opery Śląskiej nie zabraknie premier poprzedniego sezonu, jak: „Bal maskowy”, „Poławiacze pereł”, czy „Don Giovanni” oraz tytułów, które od lat kocha bytomska publiczność: „Cyganeria”, „Madama Butterfly”, „Romeo i Julia”, „Nabucco”, „Napój miłosny”, „Łucja z Lammermooru”.

Będą także wieczory premierowe. Już 21 września 2024 r. odbędzie się premiera w wersji półscenicznej opery „Meduza” Ludomira Różyckiego, a 9 listopada 2024 r. opery „Luiza Miller” Giuseppe Verdiego. Z kolei w październiku Opera Śląska zaprasza na V Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura – jedno z najważniejszych wydarzeń operowych w Polsce.

Teatr Rozrywki w Chorzowie

W chorzowskim Teatrze Rozrywki sezon rozpoczął się już 30 sierpnia 2024 r., a na scenie zaprezentowano farsę „Hotel Westminster”. Do końca tego roku zaplanowano dwie premiery: „Curie – trzy kolory” w reżyserii Artura Żymełki (13 września 2024 r.) oraz „MonsterS. Mordercze pieśni” w reżyserii Roberta Talarczyka (7 listopada 2024 r.).

- W przyszłym roku, na wiosnę, planujemy premierę farsy, jednak ogłoszenie tytułu nastąpi w późniejszym czasie. Poza tym na scenę wrócą znane i cenione musicalu: "School of Rock", "Tootsie", "Koty", "Cabaret", "Zakonnica w przebraniu" oraz mniejsze formy "Mariacka 5", "Kura na plecach", "Dwanaście godzin z życia kobiety" – wylicza Łukasz Skrzypecki z Teatru Rozrywki.

Chorzowski teatr jeszcze w tym roku zaprasza także na drugi sezon cyklu „Spotkanie przy fortepianie” - Marianna Dufek na początku sezonu porozmawia z Robertem Talarczykiem (23 września) oraz z Martą Tadlą (21 października). Będzie także koncert zaduszkowy „Porcelanowe sny” w reżyserii Magdaleny Piekorz (30 i 31 października oraz 2 i 3 listopada). Z kolei na 1 grudnia zaplanowano pożegnanie z tytułem „Harold i Maude” w reżyserii Tomasza Mana, a 31 grudnia zaprezentowana zostanie „REWIA! 28. Gala Sylwestrowa” w reżyserii Kamila Franczaka.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Teatr Zagłębie rozpoczyna sezon w sobotę, 7 września 2024 r. Tego dnia obędzie się tam wyjątkowa - bo muzyczna – premiera. To „Filmofonia. Koncert piosenek filmowych”, czyli opowieść o kinie lat 20. i 30. XX wieku.

- To spektakl muzyczny składający się z dwudziestu - nieoczywistych i momentami zaskakujących – piosenek ze ścieżek dźwiękowych starych filmów, które dla nas stały się kanwą do muzycznej opowieści wykorzystującej elementy popkultury – tłumaczy Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Zagłębia i reżyser spektaklu.

Będzie można usłyszeć utwory znane zarówno z polskich jak i zagranicznych filmów, tj.: „Santa Lucia”, „Lili Marleen” czy piosenki Henryka Warsa. - Zaskoczymy widzów, bo i my, gdy szukaliśmy materiałów do tego spektaklu, byliśmy niejednokrotnie zadziwieni tym, że niektóre ze znanych nam piosenek pamiętają przedwojenne czasy - dodaje Jacek Jabrzyk.

Kolejną premierę zaplanowano na 25 października 2024 r. Będzie to „Historia Sosnowca” Weroniki Murek, w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Jak tłumaczą w Teatrze Zagłębia to m.in. opowieść o miejscu, w którym „nie było nic”, następnie zaś powstawały wielkie fortuny, fabryki oraz zakłady. Następna premiera zaplanowana jest na listopad 2024 r., ale na razie w Sosnowcu nie zdradzają szczegółów. W repertuarze Teatru Zagłębia pozostają m.in.: „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego (reż. Szymon Kaczmarek) czy „Persona. Ciało Bożeny” Huberta Sulimy (reż. Jędrzej Piaskowski).

Teatr Korez w Katowicach

W katowickim Teatrze Korez sezon rozpoczyna się 13 września 2024 r. premierą monodramu „Kocham Cię proszę pana”. Został ona napisany przez Zbigniewa Rokitę dla Barbary Lubos i wyreżyserowany przez Roberta Talarczyka. Jak podkreślają w teatrze jest „zabawny, oniryczny, nostalgiczny, z cudowną kreacją Basi”

- Postanowiliśmy jeszcze nie ściągać z repertuaru „Cholonka”, choć w ubiegłym sezonie zapowiadaliśmy taką możliwość. Mieliśmy wiele głosów w obronie tego tytułu, który przecież już ma 20 lat – zaznacza Hanna Kałamarz z Teatru Korez.

„Cholonka” na deskach Korezu będzie można zobaczyć 22 września 2024 r.

Teatr Miejski w Gliwicach

Sezon artystyczny w Teatrze Miejskim w Gliwicach rozpoczyna się w sobotę, 7 września 2024 r., premierą spektaklu „Edukacja Rity” w reżyserii Alicji Stasiewicz i Lecha Mackiewicza, którzy w tym spektaklu także występują.

- Po raz pierwszy sięgamy po dramat Willy’ego Russella, jednego z najpopularniejszych brytyjskich dramaturgów, autora niezwykle popularnej „Shirley Valentine”. Jego „Edukacja Rity” to klasyczny przykład tego, czego w teatrze poszukujemy – kapitalnych dialogów, charakternych postaci i ich inspirującej przemiany - mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Drugą tegoroczną premierę w gliwickim teatrze zaplanowano na 20 września. Będzie to spektakl satyryczno-muzyczny „Wars wita was” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego z przebojami zespołu Wały Jagiellońskie. 18 listopada ogłoszony zostanie laureat III edycji ogólnopolskiego konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza, a w grudniu teatr zaprosi na premierę spektaklu „Ferdydurke”. - Z oczekiwanych przez widzów wznowień warto szczególnie wspomnieć październikowe spektakle „Dwunastu gniewnych ludzi” z gościnnym udziałem gwiazd oraz szczególnie ważny dla lokalnej historii spektakl „Dziki wschód” – dodaje Sandra Staletowicz z gliwickiego teatru.

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach

Na rozpoczęcie sezonu Teatr Ateneum zaplanował jeden ze swoich najlepszych spektakli – „Łyska z pokładu Idy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego i jednocześnie promocję: 2 bilety w cenie 1 na sobotę 7 września o godz. 11.30 oraz niedzielę 8 września o godz. 16.00. Z kolei 9 listopada 2024 r. zaplanowano premierę spektaklu „(Prawie) ostatnie święta” na podstawie powieści „Doktor Proktor i niemal ostatnie święta” autorstwa Jo Nesbø, w reżyserii Grzegorza Eckerta.

W repertuarze sezonu pozostają między innymi takie spektakle: „Ile żab waży księżyc” Maliny Prześlugi, „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena, „Tkaczka chmur. Baśń o trzech Zorzach” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, „Robinson” Anny Andraki, „Piotruś Pan” Jamesa Matthew Barriego, „Polon i Rad” Roberta Jarosza czy „Inny” Jarosława Murawskiego.

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej rozpoczyna sezon artystyczny 8 września 2024 r. Tego dnia zaprezentowany zostanie spektakl dla dzieci „Urodziny w Nigdylandii”, który swoją premierę miał w listopadzie 2022 r.

- Na najbliższy sezon zaplanowano cztery premiery: „Koziołek Matołek w Afryce” w reż. Marka Zákosteleckiego (premiera 22.09.2024), „Calineczka” w reż. Jacka Popławskiego oraz przedstawienia w reż. Lucyny Sypniewskiej i Roksany Miner – informuje Monika Woronicz z Teatru Banialuka.

Wydarzeniem specjalny tego sezonu w Teatrze Banialuka będzie 30 edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, która będzie się odbywać w dniach 6-11 października 2024 r.

Zaprezentowane przez nas teatry to oczywiście nie wszystkie działające w województwie śląskim, ale tylko te odpowiedziały na naszą prośbę o przedstawienie swojej oferty na nowy sezon artystyczny.
Zbigniew rokita barbara lubos

Może Cię zainteresować:

Wielka premiera na zakończenie Letniego Ogrodu Teatralnego. "Kocham Cię, Proszę Pana" autorstwa Zbigniewa Rokity już 31 sierpnia

Autor: Arkadiusz Szymczak

29/08/2024

Chorzow teatr rozrywki

Może Cię zainteresować:

Noc Teatrów w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Zaplanowano sporo atrakcji

Autor: Maciej Poloczek

02/09/2024

Teatr rozrywki monsters

Może Cię zainteresować:

„Mordercze pieśni” w Teatrze Rozrywki. Jesienią premiera nowego spektaklu muzycznego

Autor: Maciej Poloczek

03/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon