Prof. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego jedyną osobą z woj. śląskiego w Radzie Programowej Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej

Prof. Jolanta Tambor, językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego, została przedstawicielką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Radzie Programowej Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej. To nowa instytucja, której zadaniem jest popularyzacja wiedzy o różnorodności językowej Polski w kraju i za granicą oraz dokumentowaniem polskiego dziedzictwa językowego. Prof. Tambor jest jedyną przedstawicielką woj. śląskiego w tym gremium.

Prof. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego w Radzie Programowej Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej

Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej został powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w kwietniu 2024 r. Jego głównym zadaniem jest popularyzowanie wiedzy o różnorodności językowej Polski, szczególnie w zakresie języków i odmian językowych używanych współcześnie na terytorium kraju. Instytucja zajmuje się dokumentowaniem naszego dziedzictwa językowego, funkcjonujących wielojęzyczności i ochroną praw językowych.

- Powinniśmy być dumni z naszych korzeni i tradycji, które nas ukształtowały. Język naszych babć i dziadków to olbrzymia wartość, którą należy pielęgnować. Gwary i używane współcześnie odmiany językowe to nasze dziedzictwo. Chcemy, żeby regionalne języki były widoczne i widzialne w społeczeństwie. Zależy nam, by były żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom - podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podpisując dokumenty powołujące jednostkę.

W skład Rady Programowej Instytutu Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej wchodzą:

  1. prof. dr hab. Nicole Dołowy-Rybińska
  2. dr hab. Helena Duć-Fajfer,
  3. prof. UJ dr Michał Garncarek (Polski Związek Głuchych)
  4. prof. dr hab. Halina Karaś
  5. dr hab. Katarzyna Kłosińska, prof. UW (Rada Języka Polskiego)
  6. dr hab. Adela Kożyczkowska, prof. UG
  7. dr Tymoteusz Król
  8. dr Grzegorz Kuprianowicz (Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych)
  9. dr Piotr Szatkowski
  10. dr hab. Tomasz Wicherkiewicz, prof. UAM
  11. dr hab. Monika Witt, prof. PANS

Ponadto w skład Rady wchodzą przedstawiciele wskazani przez innych ministrów, którzy nie są powoływani przez ministra kultury i dziedzictwa Narodowego.

  • Patryk Panasiuk (MSWiA)
  • Bożena Skomorowska (MEN)
  • prof. dr hab. Jolanta Tambor (MNiSW)

Prof. Jolanta Tambor: Mam nadzieję, że uda nam się zrobić mnóstwo dobrych i ważnych rzeczy

Obowiązki dyrektora nowej instytucji kultury pełni Anna Wotlińska, doktor polonistyki (po Uniwersytecie Warszawskim), ekspertka ds. programów wspierających sektor kultury, wykładowca (m.in. na Uniwersytecie Śląskim w latach 2020-2022, z zakresu polityki kulturalnej UE i Polski oraz międzykulturowości na Międzynarodowych Studiach Polonistycznych). Z kolei w Radzie Programowej instytutu znalazła się prof. Jolanta Tambor, językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reprezentuje tam Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Zaszczyt to i wielka przyjemność - tym bardziej, że towarzystwo zacne (…) Mam nadzieję, że uda nam się zrobić mnóstwo dobrych i ważnych rzeczy – napisała w mediach społecznościowych prof. Jolanta Tambor.

Prof. Jolanta Tambor na Uniwersytecie Śląskim pracuje od 1982 r. i obecnie jest dyrektorką Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Doktorat obroniła w 1988 r. na podstawie rozprawy o języku polskiej prozy fantastyczno-naukowej, habilitację uzyskała w 2006 r. w oparciu o rozprawę zatytułowaną „Mowa Górnoślązaków oraz ich świadomość językowa i etniczna”.

Jest m.in. członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego czy Komitetu Językoznawczego PAN, a także wiceprzewodniczącą Rady Języka Śląskiego oraz kierowniczka Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie na Uniwersytecie Śląskim. W 2010 r. pod kierunkiem prof. Jolanty Tambor został opracowany „Gōrnoślōnski ślabikŏrz”, pierwszy elementarz do nauki języka śląskiego. Przygotowała także uzasadnienie projektu ustawy ws. uznania języka śląskiego za język regionalny. Taka ustawa została w tym roku przyjęta przez Sejm i Senat, ale zawetował ją prezydent Andrzej Duda.

Prof. Tambor jest jedyną przedstawicielką woj. śląskiego i języka śląskiego w tym gremium. Z Górnego Śląska, ale z części opolskiej, jest też germanistka dr hab. Monika Witt, prof. PANS.

    Instytut roznorodnosci jezykowej

    Może Cię zainteresować:

    W Warszawie powołano Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej. Pomoże językowi śląskiemu?

    Autor: Katarzyna Pachelska

    20/05/2024

    Slonsko fana

    Może Cię zainteresować:

    Medal Wolności Słowa dla stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana za „walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim”

    Autor: Redakcja

    31/08/2024

    Jezyk slaski

    Może Cię zainteresować:

    Weto prezydenta Dudy w sprawie języka śląskiego to przysługa dla Ślązaków? Dał czas na odpowiednie przygotowanie

    Autor: Maciej Poloczek

    16/06/2024

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon