Od 25 lat w Polsce funkcjonuje samorząd, jaki znamy. Ćwierć wieku to czas na podsumowanie sukcesów i zweryfikowanie porażek, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość.
- Największy sukces samorządu to fakt, że władza centralna utraciła monopol, a autonomia została przekazana do województw, powiatów i gmin. To sprawiło, że w tych małych lokalnych społecznościach, gdzie najlepiej znamy ich problemu, skuteczność działania od 25 lat jest na dużo wyższym poziomie - ocenił prof. Marek Gzik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, w rozmowie z cyklu ŚLĄZAQ.
Co jest do poprawy?
- Bardzo ważne są kwestie finansowe. Zamach Prawa i Sprawiedliwości na autonomię oraz podgryzanie budżetów spowodowało, że sytuacja ekonomiczna samorządów dramatycznie się pogorszyła. Nadchodzi nowa perspektywa i szereg inwestycji, które mogłyby zostać zrealizowane dzięki funduszom Unii Europejskiej, być może trzeba będzie wstrzymać, bo skromne budżety samorządów nie pozwolą nawet na znalezienie wkładu własnego. Trzeba zastanowić się nad finansami i zdecydować, jakie podatki powinny zostawać w samorządach - podkreślił prof. Marek Gzik.
Propozycja Koalicji Obywatelskiej jest taka, aby w samorządach zostawały wpływy z podatku PIT i częściowo wpływy z podatku VAT. Nie znalazło się to jednak w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, które przedstawił Donald Tusk.
- Ważne jest to, aby nie obciążać samorządów kosztami funkcjonowania państwa (…) Być może nie znalazło się to wśród „100 konkretów”, ale jednym z głównych postulatów Koalicji Obywatelskiej jest silny samorząd i przekazanie jak największych kompetencji do regionów - zapewnił prof. Marek Gzik.
CAŁA ROZMOWA Z PROF. MARKIEM GZIKIEM JEST DOSTĘPNA NA YOUTUBE:
Może Cię zainteresować: