Prof. Tomasz Pietrzykowski o transformacji Śląska: ,,Nadchodzi nowe rozdanie, maruderzy z końca nie będą się liczyć". Największym problemem depopulacja regionu

Zdaniem prof. Tomasza Pietrzkowskiego transformację Śląska należy przyspieszyć, bez oglądania się na terminy wyznaczane przez Unię Europejską. ,,Czas ewidentnie gra na naszą niekorzyść. Przeciąganie tego procesu jest samobójcze" - mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Tymoteusz Staniek
Katowice widok tymoteusz staniek

Transformację Śląska należy przyspieszyć?

Prof. Tomasz Pietrzkowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. współpracy międzynarodowej i krajowej, na antenie Radia Piekary zadeklarował poparcie dla przyspieszenia transformacji Śląska. Głosy i postawy namawiające do ,,ociągania się" i jak najdłuższego trwania w obecnym modelu ekonomicznym uważa w dłuższej perspektywie za szkodliwe dla regionu.

- Niezależnie od tego w jakich szczegółach Zielony Ład będzie modyfikowany czy rozciągany w czasie, to w moim przekonaniu w naszym interesie jest prowadzić transformację jak najszybciej i jak najefektywniej się da, nawet jeżeli to nie wynika tylko z terminów i obowiązków narzucanych nam przez Unię Europejską. Transformację robimy po to, żeby nasz region się zmienił, a nie dlatego, że musimy z zaciśniętymi zębami dostosować się do jakichś pomysłów, które się rodzą na drugim końcu kontynentu - mówił w Rozmowie Dnia.

Nadchodzi ,,nowe rozdanie"

W związku ze przemianami gospodarczymi, energetycznymi i technologicznymi jego zdaniem dochodzi do ,,nowego rozdania" w skali europejskiej i globalnej, więc będą liczyć się najlepiej dostosowani gracze, a nie ,,maruderzy z końca peletonu". Tak jak w czasach rewolucji przemysłowej, tak i teraz dobiegnie ten, kto będzie biegł najszybciej.

- Stoimy przed gigantyczną szansą, by zająć w tym nowym rozdaniu nie gorsze miejsce niż mieliśmy. Z drugiej strony przed ogromnym zagrożeniem, bo w naszym przypadku jest to szczególnie trudne, ze względu na to jak zżyci byliśmy z tym przemysłem starego typu.

Obawy i kontrowersje związane z procesem transformacji nie dziwią. Trudno oczekiwać, aby tak radykalne i głębokie zmiany odbywały się bez pewnych komplikacji. ,,Nie można się spodziewać, że będziemy to robić w sposób zupełnie zgodny i jednolicie na to patrząc".

Największym problemem depopulacja regionu

W opinii prof. Pietrzykowskiego, w porównaniu do innych europejskich regionów przemysłowych, Śląsk radzi sobie z transformacją całkiem dobrze. Nie należy więc ulegać wrażeniu, że problemów trudnych do przezwyciężenia jest coraz więcej, bo fakty wskazują na odwrotną sytuację. Podkreślił jednak, że najważniejszym problem jest demografia i wyludnianie się regionu.

- Mamy coraz mniejsze zasoby ludzkie przy pomocy których jesteśmy w stanie budować ten nowy model regionu. Tutaj czas ewidentnie gra na naszą niekorzyść i również z tego powodu to przeciąganie jest samobójcze. Nie tylko dlatego, że inni szybciej dobiegną do mety niż my, ale również dlatego, że po prostu opadamy z sił. Im dłużej będziemy biec tym mniej nam wystarczy sił na finisz.
Uniwersytet slaski zdjecie

Może Cię zainteresować:

Rola nauki w transformacji Śląska. Innowacyjność? Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik: ,,Śląskie uczelnie nie mają się czego wstydzić, nie odstają od najlepszych"

Autor: Szymon Karpe

11/06/2024

Dominik kolorz slazag

Może Cię zainteresować:

Dominik Kolorz o umowie społecznej: „Wszystkie dzieci wiedzą, że w czerwcu tego nie będzie”. Fundusz Transformacji Śląska? „Potrzebny fachowiec, a nie polityk”

Autor: Szymon Karpe

27/05/2024

Rafal zelazny ksse

Może Cię zainteresować:

Transformacja Śląska w kierunku Przemysłu 4.0. Prezes KSSE Rafał Żelazny: ,,Należy wspierać równolegle sektor MŚP i duże przedsiębiorstwa"

Autor: Szymon Karpe

20/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon