Działacze, aktywiści i śląscy politycy już od 18 lat walczą o prawne uznanie śląskiego za język regionalny. W dyskusji na temat godki udział brało wielu śląskich i polskich polityków i ekspertów. W 2022 roku na łamach Ślązaga profesor Jerzy Bralczyk powiedział:
Nie wykluczam, że racje tych, którzy śląski uznają za odrębny język w końcu zwyciężą, pod wpływem na przykład ewolucji w zakresie legalizacji różnych zachowań językowych czy funkcjonowania śląszczyzny w przestrzeni oficjalnej - stwierdził. - Gdyby to była moja decyzja, przyznałbym śląskiemu różne przywileje, które mogą się wiązać z nazwaniem go językiem - dodał wtedy.
Wywiad możecie przeczytać tutaj: Bralczyk: Gdyby to ode mnie zależało, uznałbym śląski za język regionalny - Tożsamość | Ślązag.pl
Od tamtego czasu minęły prawie 3 lata. Czy podejście znanego polonisty do tematu ślonskij godki się zmieniło? Ostatnio o język śląski zapytano go na Kanale Zero.
Profesor Jerzy Bralczyk jest językoznawcą, polonistą i popularyzatorem wiedzy o języku. Sprawuje też funkcję wiceprzewodniczącego Rady Języka Polskiego. Znamy go z programów telewizyjnych jak "Mówi się", "Na słówko" oraz z audycji Polskiego Radia "Słowo o słowie".
Z
racji swojego wykształcenia i medialnej rozpoznawalności często
występuje w programach telewizyjnych w roli eksperta. Ostatnio był
gościem Roberta Mazurka w programie „Godzina Zero” emitowanym na
żywo przez Kanał Zero na platformie YouTube.
Obaj panowie rozmawiali o różnych zjawiskach, które zaobserwować możemy w polszczyźnie. Nie zabrakło poruszenia kwestii nominatiwów i retoryki polskich polityków. Profesor odpowiadał także na pytania telefoniczne od widzów. Po około godzinie i 13 minutach wywiadu Robert Mazurek zadał pytanie dotyczące języka śląskiego: „Czy ślonsko godka to dialekt, czy język?”
Prof. Jerzy Bralczyk o języku śląskim
– No cóż, opinii językoznawców nie traktuje się tu poważnie. Większość językoznawców uważa, nawet z osiedziałym na śląsku moim przyjacielem – profesorem Janem Miodkiem, że status języka jeszcze tej odmianie polszczyzny nie przysługuje – powiedział profesor Jerzy Bralczyk w „Godzinie Zero”. – […]Profesor Pisarek, który był dla mnie w dużej mierze guru, mówił przewrotnie „To jest najstarszy i najpiękniejszy polski dialekt”, żeby uhonorować trochę Ślązaków – dodał.
Językoznawca
dodał, że strukturalne różnice między polskim i śląskim są
minimalne. Różnią się, co prawda, leksyką i fonetyką, ale
różnice gramatyczne są zdaniem profesora znikome.
Co
ciekawe, w tej samej części wywiadu Jerzy Bralczyk potwierdził
status kaszubskiego jako pełnoprawnego języka.
– Kaszubski jest językiem […] Tam jest dużo takich zjawisk, które sprawiają, że można to określić jako język – ocenił językoznawca.
Słowa słynnego polonisty odbiły się echem w social mediach. Znalazły się osoby, które dziękowały za taką opinię oraz osoby, które zarzucały mu brak znajomości kontekstu kulturowego i historycznego Górnego Śląska. Do tego doszły jeszcze osoby porównujące kaszubski do śląskiego.
To
nie pierwszy raz, kiedy opinie profesora Bralczyka dzielą
internautów. W zeszłym roku Internet wybuchł po jego słowach
dotyczących określenia „Pies zdechł”. Językoznawcę krytykuje
się też za jego sceptycyzm co do niektórych feminatywów.
Całość wywiadu możecie obejrzeć TUTAJ:
Może Cię zainteresować:
Profesor Bralczyk o języku śląskim: Uznałbym go za język regionalny
Może Cię zainteresować:
Zmarła Danuta Szlachcic-Dudzicz, autorka książek o Tarnowskich Górach i miłośniczka ich historii
Może Cię zainteresować: