Student Politechniki Śląskiej wygrał międzynarodowy konkurs. Zaprojektował wieżowiec z recyklingu

Zaprojektowany przez trójkę polskich studentów modułowy wieżowiec z recyklingu jako jedyny projekt z Polski znalazł się na liście TOP 50 organizowanego przez Impact Design Competitions konkursu The Skyrise 2022. Wśród autorów projektu jest Dawid Drożdż, student II stopnia studiów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

mat. Politechniki Śląskiej
Wiezowiec The Skyrise 2022

Uczestnicy konkursu The Skyrise 2022 mieli za zadanie zaprojektować innowacyjny i zarazem „ikoniczny” wieżowiec, który łącząc wiele funkcji stałby się punktem orientacyjnym w mieście. Musiał się zmieścić na działce o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych, natomiast nie było ograniczeń co do jego wysokości. Obiekt miał charakteryzować się „wyjątkową estetyką, przemyślaną organizacją przestrzenną oraz zróżnicowanym programem, który uwzględniałby przestrzenie mieszkalne”.

– Nasza propozycja na wyzwanie konkursowe to wieżowiec z modułów. Dzięki temu wszelkie modyfikacje obiektu mogą być łatwo wprowadzane, a dostosowanie go do możliwości lokalizacji i wpisanie w tkankę miejską nie stanowiłoby problemu. Taki wieżowiec miałby główny rdzeń, w którym wszystkie moduły byłyby poddawane recyklingowi lub przebudowywane przed przymocowaniem do elewacji rdzenia. Budynek mógłby rosnąć i ciągle się zmieniać, dając mieszkańcom swobodę decydowania, w jakiej konfiguracji przestrzennej chcą mieszkać – tłumaczy Dawid Drożdż, student II stopnia studiów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, który wraz z dwójką studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (Jackiem Czudakiem i Mateuszem Nisiewiczem) jest autorem jedynego polskiego projektu ujętego na liście TOP 50 tego konkursu.

Jak podkreśla student gliwickiej uczelni zaproponowany przez polski team wieżowiec zawiera całą gamę modułów do wyboru — zarówno mieszkalnych, jak i przeznaczonych do wspólnego użytku, takie jak parki, kina, czy sklepy.

– Dzięki temu budynek byłby samodzielną jednostką gdzie można zaspokoić większość potrzeb mieszkańców. W trosce o środowisko wszystkie moduły w pełni nadają się do recyklingu lub wykonane są z materiałów, które można ponownie wykorzystać w przyszłości przy budowie nowych elementów – dodaje.

Młody architekt, który interesuje się możliwościami wykorzystania narzędzi cyfrowych w architekturze i urbanistyce do projektowania ekologicznych budynków oraz przestrzeni, a ponadto jest aktywnym członkiem studenckich kół naukowych zajmujących się nowymi technologiami i zrównoważonym rozwojem zwraca uwagę, że zgłoszony na konkurs projekt mógłby być wykorzystany w takich metropoliach jak Tokio, czy Hongkong, gdzie występuje duża gęstość zaludnienia.

Katowice Juranda Jareckiego

Może Cię zainteresować:

Genialne zdjęcia Katowic lat 60 i 70. XX wieku. Tak architekt Jurand Jarecki widział swoje ulubione miasto

Autor: Katarzyna Pachelska

14/03/2024

Osiedle Tysiąclecia nocą

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia niczym wino, im starsze tym lepsze. Maciej Franta: „Dobra architektura nie przestaje być dobra”

Autor: Grzegorz Lisiecki

01/04/2022

Mieszkanie na Koszutce w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsze mieszkanie w Polsce jest w Katowicach. Projekt pracowni Brokat nagrodzony w konkursie Architektura XXL

Autor: Katarzyna Pachelska

24/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon