Pamięć Świata
Polska Lista Krajowa Programu UNESCO "Pamięć Świata" to inicjatywa Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata, w którego skład wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów i środowisk naukowych. Na liście znajdują się takie ważne dokumenty jak m.in. Konstytucja 3
Maja 1791 (ustawa rządowa), autograf „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Kronika Galla Anonima z XII wieku, dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 roku oraz Kazania świętokrzyskie z II połowy XIII wieku. Teraz do tego grona dołączył protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego w Katowicach z 10 października 1922 roku.
Dokument z historią
Protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego to część większego zbioru dokumentów, które przedstawiają prace Sejmu Śląskiego w latach 1922-1939. W zbiorze znajdują się też dokumenty klubów poselskich i akta Biura Sejmu Śląskiego. Losy tych dokumentów były bardzo trudne i skomplikowane. Do II Wojny Światowej trzymano je w gmachu Sejmu Śląskiego. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Katowic, część archiwaliów ewakuowano do Lwowa, skąd wróciły w 1942 roku. Część dokumentów pozostała w Katowicach, lub została przejęta przez Niemców na dworcu w Chrzanowie.
To już 5 edycja
To już piąty raz, kiedy na w Belwederze w Warszawie miało miejsce uroczyste wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. W środę, 26 czerwca 2024 roku certyfikat odebrała Sławomira Kupa, dyrektorka Archiwum Państwowego w Katowicach. Po uroczystym wręczeniu certyfikatu, nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja” przed warszawską Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury.
Może Cię zainteresować:
Można w Berlinie i Hamburgu, to dlaczego nie w Katowicach? Zwiedzanie miasta śladami zespołu Kat
Może Cię zainteresować:
Podróże małe i duże, czyli Zespół „Śląsk” i trasy koncertowe. Ponad 10 tys. koncertów na koncie
Może Cię zainteresować: