Protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego obok Konstytucji 3 Maja i Kroniki Galla Anonima. Dokument został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”

To już piąty raz, kiedy na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata" znalazły się ważne dla historii, kultury i tradycji naszego kraju obiekty, które są na co dzień przechowywane w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach. Wśród wyróżnionych dokumentów znalazł się protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego w Katowicach z 10 października 1922 roku, przechowywany na co dzień w zasobie Archiwum Państwowego w Katowicach. To nie pierwszy dokument ze zbiorów katowickiego archiwum, który trafił na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Wcześniej znalazły się tam także pszczyńska mapa Andreasa Hindenberga z 1636 roku oraz Akt pamiątkowy objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podpisany 16 lipca 1922 roku.

Archiwum Państwowe w Katowicach
Protokol pierwszego posiedzenia Sejmu Slaskiego

Pamięć Świata

Polska Lista Krajowa Programu UNESCO "Pamięć Świata" to inicjatywa Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata, w którego skład wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów i środowisk naukowych. Na liście znajdują się takie ważne dokumenty jak m.in. Konstytucja 3
Maja 1791 (ustawa rządowa), autograf „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Kronika Galla Anonima z XII wieku, dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 roku oraz Kazania świętokrzyskie z II połowy XIII wieku. Teraz do tego grona dołączył protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego w Katowicach z 10 października 1922 roku.

Dokument z historią

Protokół pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego to część większego zbioru dokumentów, które przedstawiają prace Sejmu Śląskiego w latach 1922-1939. W zbiorze znajdują się też dokumenty klubów poselskich i akta Biura Sejmu Śląskiego. Losy tych dokumentów były bardzo trudne i skomplikowane. Do II Wojny Światowej trzymano je w gmachu Sejmu Śląskiego. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Katowic, część archiwaliów ewakuowano do Lwowa, skąd wróciły w 1942 roku. Część dokumentów pozostała w Katowicach, lub została przejęta przez Niemców na dworcu w Chrzanowie.

To już 5 edycja

To już piąty raz, kiedy na w Belwederze w Warszawie miało miejsce uroczyste wręczenie certyfikatu potwierdzającego wpis na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. W środę, 26 czerwca 2024 roku certyfikat odebrała Sławomira Kupa, dyrektorka Archiwum Państwowego w Katowicach. Po uroczystym wręczeniu certyfikatu, nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja” przed warszawską Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury.

Kat koncert spodek

Może Cię zainteresować:

Można w Berlinie i Hamburgu, to dlaczego nie w Katowicach? Zwiedzanie miasta śladami zespołu Kat

Autor: Maciej Poloczek

28/06/2024

Zespol slask podroze 01

Może Cię zainteresować:

Podróże małe i duże, czyli Zespół „Śląsk” i trasy koncertowe. Ponad 10 tys. koncertów na koncie

Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek

28/06/2024

Halda Skalny Łaziska

Może Cię zainteresować:

Witamy we "wrotach piekieł". Wycieczka po Łaziskach Górnych na festiwalu „Kierunek GZM”

Autor: Michał Wroński

28/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon