Przypomnijmy: miasto chce sprzedać wszystkie swoje akcje Górnika – 85 procent, z wyjątkiem jednej, która umożliwi zachowanie kontroli między innymi nad klubowym herbem, nazwą klubu, barwami i jego siedzibą. Władze Zabrza będą mogły ponadto powoływać bądź odwoływać jednego z członków rady nadzorczej spółki.
Kolejny etap prywatyzacji Górnika Zabrze
Zabrzański klub chcą przejąć konsorcjum Zarys-Tabol Zarys, czyli International Group sp. z o.o. spółka komandytowa i Tabapol Tarnówka sp. j. z Zabrza (Zarys to zabrzańskie przedsiębiorstwo, które od lat związane jest z Górnikiem jako główny sponsor i oficjalny medyczny partner klubu) oraz LP Holding GmbH, czyli firma z siedzibą w Köln reprezentowana przez Lukasa Podolskiego. Oba podmioty złożyły oficjalne wnioski o udział w negocjacjach.
– Przechodzimy do kolejnego etapu związanego z prywatyzacją Górnika Zabrze. Komisja, która miała za zadanie przeanalizować pod kątem formalnym i zgodności z przepisami wnioski złożone przez dwa podmioty: konsorcjum Zarys – Tabapol i LP Holding Lukasa Podolskiego, zarekomendowała i stwierdziła, że oba wnioski zostały uzupełnione i oba spełniają wymogi formalne – poinformowała Agnieszka Rupniewska, prezydent Zabrza.
Jak dodała, do dalszego etapu – czyli negocjacji – zaproszone zostały oba podmioty.
– W najbliższych tygodniach będziemy skupiać się na tym, żeby wypracować zarówno z konsorcjum jak i z Holdingiem wspólną koncepcję dotyczącą tego, w jakim kierunku ta prywatyzacja powinna pójść – wyjaśnia Rupniewska. – Będziemy oczywiście przygotowywać wszystkie dokumenty, o które zostaniemy poproszeni. W ostatnich tygodniach mówiłam, że mamy w planach dokończenie procesu prywatyzacji do końca tego sezonu. Realnym terminem zakończenia naszych rozmów jest końcówka maja. Jeśli natomiast chodzi o pozostałe formalności, to mamy nadzieję, że uda się zakończyć proces prywatyzacji do końca czerwca, co wiązać się będzie z uchwałą Rady Miejskiej i podpisaniem wszystkich niezbędnych dokumentów.
Ile warty jest Górnik Zabrze?
Etap negocjacji polegał będzie na spotkaniach i rozmowach, a podmioty zainteresowane przejęciem Górnika otrzymają możliwość wglądu do dokumentów związanych z finansami klubu.
No właśnie – ile warty jest zabrzański klub? Przed rokiem specjalistyczna firma wyceniła akcje spółki z Roosevelta na 8 milionów złotych. Teraz proces wyceny Górnika prowadzony jest od początku.
– Czekamy na aktualizację wyceny. Z tego co wiem, firma, która wykonuje aktualizację zadeklarowała, że jutro (10 kwietnia – przyp. red.) złoży ją do Urzędu Miasta. Na pewno więc będziemy rozmawiać z tymi, którzy zostali dopuszczeni do negocjacji na temat szczegółów finansowych. Ale także tych związanych z rozwojem piłkarskiej akademii, bo to dla nas nieodłączny element, który dla prywatyzacji ma znaczenie. Rozmowy dotyczyć będą również relacji między spółką Stadion a Górnikiem Zabrze.
Jak dodała, wycena objęta jest tajemnicą handlową. A co z procesem spłaty obligacji wyemitowanych kilka lat temu? – To będzie jeden z elementów negocjacji – stwierdziła prezydent Rupniewska.

Może Cię zainteresować:
Sprzedaż Górnika Zabrze: trwa ocena ofert, a potem... Oto harmonogram procesu prywatyzacji klubu

Może Cię zainteresować: