Przebudowa dawnej stołówki rudzkiej Huty Pokój na placówkę banku nominowana do Nagrody Architektonicznej POLITYKI

Wśród obiektów nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI znalazł się jeden ze Śląska, a konkretnie przebudowa dawnej stołówki Huty Pokój w Rudzie Śląskiej na placówkę banku ING. Stoi za nią katowicka pracownia Małeccy biuro projektowe, prowadzona przez małżeństwo Joannę i Wojciecha Małeckich. To już tradycja, że wśród nominowanych do tej nagrody budynków co roku są tez obiekty z Górnego Śląska.

Tygodnik POLITYKA ogłosił nominacje do Nagrody Architektonicznej za 2023 rok. Wśród nominowanych obiektów jest jeden z Górnego Śląska i tym samym tylko jeden spoza województwa mazowieckiego. Aż trzy zostały zbudowane w samej Warszawie. Do konkursu zgłoszono 89 realizacji.

Laureata Grand Prix tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI spośród poniższej piątki wybierze specjalnie powołane jury, a redakcja zaprasza wszystkich internautów do wyboru własnego laureata. Głosować w plebiscycie można do niedzieli 14 kwietnia 2024 r. na stronie: polityka.pl/architektura. Wyniki głosowania internautów oraz laureata Grand Prix POLITYKA ogłosi w czerwcu 2024 roku.

Nominacje do Nagrody Architektonicznej "Polityki" ogłoszone

Tygodnik "Polityka" wręczy swoją Nagrodę Architektoniczną po raz 13.

Nominowane do finału Nagrody Architektonicznej "Polityki" za 2023 r. obiekty:

  1. Dom dla bezdomnych, Warszawa, xystudio.
  2. Zespół kolumbariów na cmentarzu Komunalnym na Firleju, Radom, BDR Architekci.
  3. Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, kompleks muzealny na warszawskiej Cytadeli, Pracownia WXCA.
  4. Park Akcji „Burza” pod kopcem Powstania Warszawskiego, Warszawa, topoScape, Archigrest.
  5. Przebudowa dawnej stołówki Huty Pokój na placówkę ING Banku Śląskiego, Małeccy biuro projektowe, Ruda Śląska.

Nagroda Architektoniczna POLITYKI to jedna z najważniejszych nagród w tej dziedzinie. Województwo śląskie ma do niej duże szczęście, bo często jury konkursu doceniało obiekty z naszego regionu i projektowane przez naszych architektów.

O nominowanych i laureatach pisaliśmy nie raz:

Dawna stołówka Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej jest teraz budynkiem banku ING

Tuż obok Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu stoi placówka banku ING. Kiedyś znajdowała się tu stołówka dla pracowników huty. Za jej rewitalizację i nadanie nowej funkcji odpowiada katowickie biuro projektowe Małeccy.

Piotr Sarzyński z POLITYKI zwraca uwagę, że "architekci dostali do przerobienia budynek do cna banalny, produkt tzw. masowej i pospiesznej pawilonowej zabudowy modernistycznej". Dziennikarz i jednocześnie członek jury konkursowego wyróżnia szczególnie dwa elementy tej udanej rewitalizacji: "Po pierwsze – elewacja. Obłożono ją czarną klinkierową okładziną, której symboliczne nawiązanie do tradycji Górnego Śląska jest bardzo czytelne. Bryła nabrała elegancji, którą podkreśla jeszcze dobudowany obszerny balkon-taras otoczony jasną, ażurową, delikatną siatką". Drugim elementem jest roślinność otaczająca budynek. "Starannie dobrane ozdobne trawy i byliny, ułożone łanowo, z jednej strony niejako „zmiękczają” surowy pejzaż nieodległych terenów poprzemysłowych, a z drugiej nawiązują do lokalnej tradycji działkowych ogródków".

Dbałość o roślinny krajobraz otaczający placówkę ING podkreślają też sami architekci:

- W trakcie prac projektowych stanęliśmy przed wyzwaniem rewitalizacji nie tylko obiektu, ale również terenów wokół niego - tłumaczą Joanna i Wojciech Małeccy. - Surowe, przemysłowe sąsiedztwo warunkowało przyjęte decyzje projektowe. Poszukiwanie nawiązań kolorystycznych było kluczowym elementem przy projekcie elewacji, jednak najważniejszym okazało się odpowiednie dobranie zieleni wokół budynku. Brzozowy zagajnik, wysokie trawy, o zróżnicowanej kolorystyce i typologii, spowodowały ,,zmiękczenie” terenów poprzemysłowych, nadając im lekkość i tworząc przyjemne do użytkowania przestrzenie wokół budynku. Czarna cegła pojawiająca się na elewacji stała się niejako tłem dla bujnie rosnącej roślinności, niemo obserwując odradzające się wokół budynku życie - dodają architekci.

W inwestycji wprowadzono rozwiązania proekologiczne, między innymi system odzysku wody szarej, separator substancji ropopodobnych na parkingu, panele fotowoltaiczne na dachu, ławki solarne. Postępując zgodnie z koncepcją „re-use” ponownie wykorzystano materiały zastane, pierwotnie przeznaczone do utylizacji, jak kostka granitowa użyta na miejscach parkingowych.

Dom Szajtrów Katowice Małeccy 5

Może Cię zainteresować:

Dom Szajtrów w Katowicach - dom jednorodzinny, którego piętro "lewituje" nad salonem. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom

Autor: Katarzyna Pachelska

11/07/2022

Dom ruda slaska Co Architekci

Może Cię zainteresować:

Guru coachingu i rozwoju osobistego postawił sobie w Rudzie Śląskiej rezydencję. Jest Porsche za szkłem

Autor: Katarzyna Pachelska

20/07/2024

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Czy wielki piec w Rudzie Śląskiej naprawdę jest wielki? Te zdjęcia wszystko wam wyjaśnią

Autor: Michał Wroński

03/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon