Tygodnik POLITYKA ogłosił nominacje do Nagrody Architektonicznej za 2023 rok. Wśród nominowanych obiektów jest jeden z Górnego Śląska i tym samym tylko jeden spoza województwa mazowieckiego. Aż trzy zostały zbudowane w samej Warszawie. Do konkursu zgłoszono 89 realizacji.
Laureata Grand Prix tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI spośród poniższej piątki wybierze specjalnie powołane jury, a redakcja zaprasza wszystkich internautów do wyboru własnego laureata. Głosować w plebiscycie można do niedzieli 14 kwietnia 2024 r. na stronie: polityka.pl/architektura. Wyniki głosowania internautów oraz laureata Grand Prix POLITYKA ogłosi w czerwcu 2024 roku.
Nominacje do Nagrody Architektonicznej "Polityki" ogłoszone
Tygodnik "Polityka" wręczy swoją Nagrodę Architektoniczną po raz 13.
Nominowane do finału Nagrody Architektonicznej "Polityki" za 2023 r. obiekty:
- Dom dla bezdomnych, Warszawa, xystudio.
- Zespół kolumbariów na cmentarzu Komunalnym na Firleju, Radom, BDR Architekci.
- Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, kompleks muzealny na warszawskiej Cytadeli, Pracownia WXCA.
- Park Akcji „Burza” pod kopcem Powstania Warszawskiego, Warszawa, topoScape, Archigrest.
- Przebudowa dawnej stołówki Huty Pokój na placówkę ING Banku Śląskiego, Małeccy biuro projektowe, Ruda Śląska.
Nagroda Architektoniczna POLITYKI to jedna z najważniejszych nagród w tej dziedzinie. Województwo śląskie ma do niej duże szczęście, bo często jury konkursu doceniało obiekty z naszego regionu i projektowane przez naszych architektów.
O nominowanych i laureatach pisaliśmy nie raz:
- Śląsk. Zagłębie najlepszej architektury. Aż 3 z 5 nominowanych do Nagrody Architektonicznej "Polityki" za 2021 r. obiektów zaprojektowano w Katowicach
- Sala koncertowa w Jastrzębiu-Zdroju z Nagrodą Publiczności w Konkursie Architektonicznym POLITYKI
- Nagroda architektoniczna „Polityki" 2022. Na liście obiekty ze Śląska. Park kieszonkowy z Bytomia i szyb „Miedzianka"
- Kieszonkowy park między kamienicami w centrum miasta. Bytomskim pomysłem zachwyca się cała Polska. Zobaczcie zdjęcia
- Planetarium Śląskie to dzieło sztuki, sygnał z kosmosu. Gratulujemy nagrody, zupełnie nas ona nie dziwi
Dawna stołówka Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej jest teraz budynkiem banku ING
Tuż obok Wielkiego Pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej Nowym Bytomiu stoi placówka banku ING. Kiedyś znajdowała się tu stołówka dla pracowników huty. Za jej rewitalizację i nadanie nowej funkcji odpowiada katowickie biuro projektowe Małeccy.
Piotr Sarzyński z POLITYKI zwraca uwagę, że "architekci dostali do przerobienia budynek do cna banalny, produkt tzw. masowej i pospiesznej pawilonowej zabudowy modernistycznej". Dziennikarz i jednocześnie członek jury konkursowego wyróżnia szczególnie dwa elementy tej udanej rewitalizacji: "Po pierwsze – elewacja. Obłożono ją czarną klinkierową okładziną, której symboliczne nawiązanie do tradycji Górnego Śląska jest bardzo czytelne. Bryła nabrała elegancji, którą podkreśla jeszcze dobudowany obszerny balkon-taras otoczony jasną, ażurową, delikatną siatką". Drugim elementem jest roślinność otaczająca budynek. "Starannie dobrane ozdobne trawy i byliny, ułożone łanowo, z jednej strony niejako „zmiękczają” surowy pejzaż nieodległych terenów poprzemysłowych, a z drugiej nawiązują do lokalnej tradycji działkowych ogródków".
Dbałość o roślinny krajobraz otaczający placówkę ING podkreślają też sami architekci:
- W trakcie prac projektowych stanęliśmy przed wyzwaniem rewitalizacji nie tylko obiektu, ale również terenów wokół niego - tłumaczą Joanna i Wojciech Małeccy. - Surowe, przemysłowe sąsiedztwo warunkowało przyjęte decyzje projektowe. Poszukiwanie nawiązań kolorystycznych było kluczowym elementem przy projekcie elewacji, jednak najważniejszym okazało się odpowiednie dobranie zieleni wokół budynku. Brzozowy zagajnik, wysokie trawy, o zróżnicowanej kolorystyce i typologii, spowodowały ,,zmiękczenie” terenów poprzemysłowych, nadając im lekkość i tworząc przyjemne do użytkowania przestrzenie wokół budynku. Czarna cegła pojawiająca się na elewacji stała się niejako tłem dla bujnie rosnącej roślinności, niemo obserwując odradzające się wokół budynku życie - dodają architekci.
W inwestycji wprowadzono rozwiązania proekologiczne, między innymi system odzysku wody szarej, separator substancji ropopodobnych na parkingu, panele fotowoltaiczne na dachu, ławki solarne. Postępując zgodnie z koncepcją „re-use” ponownie wykorzystano materiały zastane, pierwotnie przeznaczone do utylizacji, jak kostka granitowa użyta na miejscach parkingowych.
Może Cię zainteresować: