Przed nami pierwszy weekend Letniego Ogrodu Teatralnego 2024. Sprawdźcie, co w programie LOT-u 6 i 7 lipca

W nadchodzący weekend, 6 i 7 lipca 2024 r., zaczyna się 26. już edycja Letniego Ogrodu Teatralnego, czyli wakacyjnego fenomenu, bawiącego katowicką publiczność od prawie 30 lat. ŚLĄZAG jest patronem medialnym tego wydarzenia. Zobaczcie, jakie przedstawienia dla dzieci i dorosłych można obejrzeć w pierwszy weekend LOT-u.

Letni Ogród Teatralny już po raz 26. w Katowicach w wakacje

LOT nie wprowadza i w tym roku żadnych teatralnych rewolucji. Zasady są takie jak zwykle - w sobotnie i niedzielne wieczory - wydarzenia dla dorosłych, w niedziele o 15 - Letnia Grządka Teatralna, czyli spektakle (darmowe!) dla dzieci. Plus tradycyjna wystawa w pomieszczeniach Teatru Korez w budynku Katowice Miasto Ogrodów.

Cały program Letniego Ogrodu Teatralnego 2024: Letni Ogród Teatralny 2024 od 6 lipca do 31 sierpnia w Katowicach. Spektakle dla dorosłych i dla dzieci oraz inne atrakcje. PROGRAM

Spektakle odbywają się w podcieniach Katowice Miasto Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2), to zadaszona, ale otwarta z trzech stron przestrzeń. Siedzimy na schodach, ale organizatorzy zapewniają poduchy, siedziska. Można oczywiście zjawić się z własnym krzesełkiem.

Pulę biletów na wszystkie płatne wydarzenia organizatorzy udostępniają do sprzedaży internetowej w połowie czerwca - ta tradycyjnie wyczerpała się w ciągu dwóch dni od rozpoczęcia akcji. Ale - również zgodnie z tradycją - przed każdym spektaklem czy koncertem w sposób tradycyjny, stojąc w kolejce (cóż za przyjemność stać w takowej!) można nabyć jeden ze 100 biletów na dany spektakl zostawionych do takiej sprzedaży.

Bilety na płatne wydarzenia kosztują 30 zł dzięki wsparciu LOT-u przez Miasto Katowice.

Wydarzenia w pierwszy weekend LOT-u 2024:

Sobota 6 lipca, godz. 21.00, "Kłamstewka", Teatr Kwadrat, Warszawa

Billy i Jane są młodym małżeństwem. Niedawno przyszła na świat ich córeczka Emily. Podczas gdy Jane całkowicie oddaje się macierzyństwu, jej mąż Billy przeżywa kryzys odrzucenia i wikła się w romans z dużo młodszą trenerką fitnessu. Billy całkowicie traci głowę dla atrakcyjnej kochanki, do czego przyznaje się swojemu ojcu. William nie jest zachwycony postępowaniem syna, ale obiecuje dotrzymać tajemnicy. Jednak dziwne zachowanie Wiliama, nagły zapał do sportowego stylu życia Billego oraz brak czasu na wspólną kolację to wystarczające poszlaki dla przenikliwej matki Billego – Alice. Jako mistrzyni intrygi – postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zaprosić młodych do siebie na…sernik. Słodki podwieczorek zamienia się w wyjątkowo pikantną ucztę, podczas której wspomnienia i kłamstewka miksują się, tak, że z czasem wszystkim trudno się połapać, co jest prawdą…

Czy doświadczeni rodzice będą potrafili przekonać młodych, że miłości trzeba dać szansę? Czy wyjawione po latach sekrety mogą zburzyć harmonię długotrwałego związku dwojga ludzi? I czy aby kłamstwo w dobrej wierze to na pewno bezpieczna gra?

  • Spektakl dla widzów od 16. roku życia.
  • autor: Joe DiPietro
  • przekład: Bogusława Plisz Góral
  • reżyseria: Paweł Wawrzecki
  • występują: Agnieszka Sienkiewicz, Ewa Ziętek, Grzegorz Daukszewicz, Paweł Wawrzecki
  • czas trwania: 120 min z przerwą

Sobota, 6 lipca, godz. 23.00 wystawa twórczości katowickiego artysty Karola Wieczorka "Windą w górę, windą w dół", w Galerii Teatru Korez, wstęp wolny

Jeżeli miarą doskonałości artysty uczynić zdolność tworzenia własnych światów i to takich, które wciągają widza w swoje przestrzenie i hipnotyzują, sztuka katowiczanina, Karola Wieczorka (ur. 1949) musiałaby stanowić wzorzec wszelkich miar. Stylistyka jego obrazów, maestria rysunkowa i kompozycyjna, specyficzna kolorystyka, skłonność do groteski, poczucie humoru, narracyjność, wykorzystywanie pozornie naiwnego, dziecięcego liternictwa – są od lat niemal niezmienne i rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. A mimo to artysta wciąż odkrywa przed nami nowe terytoria swojej wyobraźni, opartej jednak o wnikliwy, krytyczny, ale także pełen czułości ogląd świata w całej jego rozciągłości, w dół i w górę, a nawet na boki i w skos. Nastawcie się więc na „ostrą jazdę”: od Dürera i Leonarda, przez nagą samotność motocyklisty i melancholię gitarzystki, aż do kręgów piekielnych Dantego; od zamyślenia steranej matki w szarą godzinę, przez muchy, ważki, myszy i nietoperze, po akt artysty ze stożkiem, okręgiem i waranem. Spotkacie w tym świecie konia w tęczowej skarpetce czy świnię o mądrym spojrzeniu, w okularach i z widelcem w boku, wielogłowe smoki i sudoku-lwa. Natraficie na trójwymiarowe poczwary i płaskich jak cień sodomitów, geometryczne tunele i zakrzywienie przestrzeni, ale też wypasione kanapowe psy i koty z okolic Cheshire. I mam nadzieję, zastanowicie się nad sobą i obrzydliwością spustoszenia.

Wpadajcie do Galerii Teatru Korez, która czynna będzie przez godzinę po każdym spektaklu festiwalowym. Na wernisaż natomiast zapraszamy w sobotę, 6 lipca, po spektaklu, około godziny 23:00.

Natalia Kruszyna
kuratorka Galerii

Niedziela, 7 lipca, godz. 15.00, Letnia Grządka Teatralna, "Kopciuszek", Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach

Kopciuszek jest znany każdemu. Ale tym razem zobaczymy tę bajkę w odmiennym od poprzednich spojrzeniu, bowiem autor – Jonasz Pinok - skupił się przede wszystkim na relacjach między Kopciuszkiem a jej przyrodnimi siostrami i macochą, relacjach, które są przyczyną wycofania, osamotnienia i zamknięcia się bohaterki w swoim własnym świecie. Każdy w tej historii jest kimś, a ja? Kim jestem? Nikim… – mówi rozgoryczona. Powoli jednak rodzi się w niej bunt. W inscenizacji przygotowanej przez zespół aktorski pod kierunkiem Beaty Zawiślak klimat magicznej baśni oczywiście pozostał, nie brak też humoru w dialogach i sytuacjach oraz szczęśliwego finału. Warto zwrócić uwagę na piosenki w wykonaniu kompozytora – Wislake ze swoim ciepłym, melancholijnym głosem jest bardzo mocnym atutem spektaklu.

  • Spektakl dla dzieci od 4. roku życia.
  • reżyseria: Zespół aktorski pod kierunkiem Beaty Zawiślak
  • występują: Katarzyna Kuderewska, Krystyna Nowińska, Katarzyna Prudło, Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Piotr Gabriel
  • czas trwania: 50 minut

Wystawa dla dzieci i rodziców w ramach projektu FUTURE ARTIST, termin wystawy 7.07- 14.09.2024 r.

W trakcie projektu FUTURE ARTIST- kontemplacja sztuki powstają nowatorskie, eksperymentalne prace uczestników i finałowe pokazy dzieł w wielu odsłonach dopasowanych do realnego miejsca realizacji. Są to ekspozycje w przestrzeni otwartej przestrzeni partnera lub w galerii instytucji. Na wystawie letniej zobaczymy sztuką związaną z działaniami w przestrzeni miejskiej i w naturalnym krajobrazie. Dokumentacja fotograficzna zobrazują zarówno prace uczestników w formie reportaży profesjonalnych fotografików ze Śląska, ale także uczestników. Zobaczymy również prace rysunkowe i malarskie powstałe podczas działań wakacyjnych. Dzieła uczestników będą dedykowane artystom polskim. Ich twórczość ujawniona poprzez odbiór i kreację dziecka będzie promocją sztuki polskiej dla szerokiej publiczności.

  • Kurator: Ewa Kokot
  • Patronat honorowy: Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę InSea Poland.
  • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Edukacja kulturalna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Lozko pelne cudzoziemcow

Może Cię zainteresować:

Gwiazdy warszawskich scen przyjadą do Katowic na Letni Ogród Teatralny 2024: Skrzynecka, Ziętek, Daukszewicz, Wawrzecki, Gąsiewska. Bednarek, Wołłejko, Siudym

Autor: Katarzyna Pachelska

30/06/2024

Wieczor panienski plus

Może Cię zainteresować:

Letni Ogród Teatralny zakwitnie w Katowicach już po raz 26. Spektakle dla dzieci i dorosłych od 6 lipca do 31 sierpnia 2024

Autor: Katarzyna Pachelska

26/06/2024

Teatr rozrywki monsters

Może Cię zainteresować:

„Mordercze pieśni” w Teatrze Rozrywki. Jesienią premiera nowego spektaklu muzycznego

Autor: Maciej Poloczek

03/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon