Przedłużono zakaz korzystania z jeziora Dzierżno Duże, części Kanału Gliwickiego i Kłodnicy

Do 6 września wojewoda śląski przedłużył zakaz korzystania z wód jeziora Dzierżno Duże oraz Kanału Gliwickiego między śluzą Dzierżno, a śluzą Rudziniec. Zakaz obejmuje ponadto: Kłodnicę od jej 40 kilometra przez kaskadę do Dzierżna Dużego i ujście Kłodnicy do Kanału Gliwickiego.

https://www.facebook.com/WodyPolskieRzgwGliwice
Dzierzno Duze

Zaskoczenia nie ma. Po raz pierwszy wojewoda śląski wprowadził zakaz korzystania z jeziora Dzierżno Duże oraz odcinka Kanału Gliwickiego między śluzą Dzierżno, a śluzą Rudziniec w pierwszych dniach sierpnia, krótko po tym jak w Dzierżnie zaczęto masowo wyławiać martwe ryby, a badania wody z tego zbiornika wykazały obecność tam złotej algi. Od tamtego czasu z wód położonego na pograniczu Gliwic, Pyskowic i Rudzińca jeziora wyłowiono w sumie ok. 118 ton śniętych ryb, a termin obowiązywania zakazu już dwa razy przedłużano.

Zakaz dotyczy w szczególności spożywania wody, wchodzenie do woda, kąpieli, połowów i spożywanie ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami.

Dzierżno Duże zasilane jest głównie przez Kłodnicę (w mniejszym stopniu przez Kanał Gliwicki) spełniając dla tej rzeki rolę swego rodzaju oczyszczającego ją osadnika. Powstały na miejscu dawnych wyrobisk piasku i zajmujący powierzchnię ponad 6 km. kw. zbiornik jest ostoją dla wodnego ptactwa. Chętnie bywa także odwiedzany przez wędkarzy z pobliskich miast.

Jako przyczynę masowego śnięcia ryb w Dzierżnie Dużym wskazuje się złotą algę – słonowodnego glona, którego toksyny są zabójcze dla ryb. Dwa lata temu alga wywołała podobną katastrofę w Odrze. Fakt, że znalazła dogodne warunki do życia w wodach Odry i wpadającego do niej Kanału Gliwickiego świadczy tylko o tym, jak bardzo zasolone są te cieki. Aby ograniczyć liczebność „złotej algi” i uniemożliwić jej przedostanie się z Dzierżna Dużego poprzez Kanał Gliwicki do Odry przeprowadzono eksperyment badawczy polegający na tłoczeniu do wody na styku Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy perhydrolu (nadtlenku wodoru czyli wody utlenionej). Według wstępnego raportu, eksperyment ten spowodował zniszczenie komórek „złotej algi” i doprowadził do redukcji tego glonu z efektywnością na poziomie ponad 90 proc. Dla sytuacji ryb w Dzierżnie Dużym sukces nie miał już jednak żadnego znaczenia.

Gliwice Łabędy Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Kanał Gliwicki i Kłodnica w Łabędach na zdjęciach. Z nurtem Kłodnicy na zachód. Po prawej śluza, po lewej rzeka, przed nami jezioro – to gliwickie Łabędy

Autor: Michał Wroński

15/08/2024

Klodnica rzeka meandry ruda slaskajpg

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska. Meandrująca wśród kochłowickich lasów Kłodnica wygląda jak puszczańska a nie aglomeracyjna rzeka

Autor: Michał Wroński

10/08/2024

Kopalnia Bielszowice protest Greenpeace

Może Cię zainteresować:

Rząd chce budowy instalacji oczyszczających kopalniane solanki. Koszty pójdą w miliardy złotych

Autor: Michał Wroński

07/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon