Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach produkuje już nie tylko ciepło, ale i energię elektryczną... w mikroskali, ale jednak

Od 17 października na dachu ciepłowni Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach działają panele fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną. Czy to oznacza, że PEC Gliwice nie jest już jedynie ciepłownią, ale i elektrownią? No nie do końca... ale i tak, nowa inwestycja robi wrażenie i na pewno się przyda.

Istalacja pv 2

Historyczny moment w ponad 50-letniej historii PEC

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach istnieje już od 1971 roku - początkowo jako Miejskie Przedsiębiorstwo Ciepłownicze w Gliwicach przy ulicy Wiatreka 11 (obecnie ul. Bł. Czesława). Rok później zostało przeniesione na adres Królewskiej Tamy 135, gdzie znajduje się po dziś dzień. W 1996 roku nazwę zmieniono na Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - Gliwice. Obecnie miejski system ciepłowniczy (m.s.c.) zasilany z PEC Gliwice obejmuje swym zasięgiem niemal całe miasto.

Ostatnio nastąpił kolejny ważny moment w historii przedsiębiorstwa, ponieważ poza ciepłem zacznie produkować też prąd – co prawda w mikroskali, bo jedynie na własne potrzeby, ale jednak. Instalacja fotowoltaiczna właśnie pozytywnie przeszła odbiory techniczne i została uruchomiona 17 października.

Cały układ fotowoltaiczny składa się z 90 paneli PV o mocy 550W każdy. Zamontowano je na budynku socjalno-biurowego przy kotłowni kotła WP70 przy ul. Królewskiej Tamy 135. W sumie zajmują powierzchnię 243 m2. Panele dostarczać będą napięcie stałe, które będzie przetwarzane na napięcie zmienne przez 4 przetwornice zabudowane w pomieszczeniu kablowni budynku kotłowni
i za pomocą przeznaczonej do tego linii kablowej podawane do rozdzielni głównej
bazy magazynowej PEC zlokalizowanej przy ul. Królewskiej Tamy 44 w Gliwicach. Cały koszt inwestycji wyniósł 253 600 złotych, a PEC Gliwice zamierza pozyskać co najmniej 30 000 kWh prądu rocznie.

Co zasili nowopowstała instalacja?

Gliwickie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie zmieniło profilu swojej działalności i nie zaczęło produkować prądu na potrzeby komercyjne. Energia elektryczna z nowej instalacji fotowoltaicznej zostanie spożytkowana do zasilania obiektów bazy magazynowej PEC Gliwice, a także budynków księgowości, dyspozycji mocy oraz garaży, gdzie zostanie wykorzystana do ładowania parkujących w nich samochodów elektrycznych.

Gliwice rynek

Może Cię zainteresować:

Której miasto najlepsze do rozwoju kariery zawodowej? W czołówce znalazły się Gliwice

Autor: Redakcja

10/10/2024

Gmach dawnej dyrekcji zakładów Orzeł Biały po renowacji

Może Cię zainteresować:

Zakłady Górniczo-Hutnicze Orzeł Biały w Bytomiu. Udany przykład rewitalizacji poprzemysłowych budynków

Autor: Urszula Mazurowska

20/10/2024

Rozmowy wilkowyje prof

Może Cię zainteresować:

Prezydent Tychów Maciej Gramatyka spotkał się z mieszkańcami dzielnicy Wilkowyje

Autor: Wojciech Sontowski

20/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon