Przybyło nowych mieszkań, ale nowych inwestycji mieszkaniowych coraz mniej

W pierwszym półroczu najwięcej nowych mieszkań oddano do użytku w Katowicach, Częstochowie, Gliwicach, powiecie tarnogórskim i Sosnowcu. Najmniej zaś w Bytomiu, Siemianowicach Śląskich, Jastrzębiu – Zdroju, Świętochłowicach i Piekarach Śląskich. Te w Piekarach Śląskich były za to największe. Fakt, że liczba rozpoczętych w czerwcu nowych inwestycji była o niemal 1/5 mniejsza niż rok temu wskazuje, że boom mieszkaniowy się kończy.

UM Ruda Śląska
Budowa mieszkań komunalnych w Rudzie Śląskiej

To już sama końcówka boomu na rynku mieszkaniowym – takie wrażenie można odnieść śledząc dane zawarte w opublikowanym przez katowicki Urząd Statystyczny komunikacie o sytuacji społeczno – gospodarczej województwa śląskiego w czerwcu. Wynika z niego, że miesiącu tym na terenie naszego regionu oddano do użytkowania 1624 mieszkania, tj. o 171 (o 11,8 proc.) więcej niż przed rokiem i o 66 (o 4,2 proc.) więcej niż w maju. Większość z tej liczby stanowiły inwestycje deweloperskie na sprzedaż lub wynajem (860, tj. o 20,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), nieco mniej indywidualne (716, co jest liczbą o 3,4 proc. mniejszą niż rok temu), natomiast nowych mieszkań w budownictwie komunalnym oddano zaledwie 48.

Katowice z największą liczbą nowych mieszkań i najmniejszym ich metrażem

W pierwszej połowie roku w województwie śląskim najwięcej mieszkań przekazali do użytkowania inwestorzy w Katowicach – 789, Częstochowie – 654, Gliwicach – 592, powiecie tarnogórskim – 561 oraz Sosnowcu – 471. Najmniej mieszkań oddano z kolei do użytku Bytomiu i Siemianowicach Śląskich (po 84), Jastrzębiu-Zdroju – 67, Świętochłowicach – 43 oraz w Piekarach Śląskich – 15. W sumie, w skali całego regionu, w pierwszym półroczu oddano do użytku niemal 9300 mieszkań – o prawie 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Mieszkania oddane do użytku w woj. śląskim
Mieszkania oddane do użytku w woj. śląskim od 01 do 06.2022. Mat. US Katowice

Co ciekawe, te nieliczne mieszkania Piekarach Śląskich były zarazem lokalami o największej przeciętnej powierzchni użytkowej w województwie (162 m.kw.). Nieco mniejsze oddano do użytku w powiecie zawierciańskim (153,9 m.kw.), pszczyńskim (141,2 m.kw.) i myszkowskim (141 m.kw.). Najmniejszy metraż mieszkania miały natomiast tam, gdzie ich powstało najwięcej tj. w Katowicach – średnio 62,2 m.kw. Niewiele więcej miały te w Sosnowcu (67,2 m.kw.) i Chorzowie (69,1 m.kw).

Dla porównania, w skali całego kraju przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego do użytkowania między styczniem, a czerwcem tego roku wyniosła 103,4 m.kw i była mniejsza o 6,8 m.kw. niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Inwestorzy hamują z rozpoczynaniem nowych inwestycji

Dane urzędu statystycznego pozwalają też prognozować rozwój sytuacji na rynku mieszkaniowym w kolejnych miesiącach. Gdyby brać pod uwagę wydane pozwolenia lub dokonane zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę, to dotyczyły one 3103 mieszkań - o 303 więcej niż w czerwcu roku ubiegłego (były to głównie mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem – 74,3 proc., tych planowanych przez inwestorów indywidualnych było 21,9 proc. , a w budownictwie społecznym czynszowym – 3,9 proc.).

Jeśli jednak spojrzeć na inwestycje realnie rozpoczęte, to okazuje się, że w czerwcu w naszym regionie rozpoczęto budowę 1905 nowych mieszkań, co jest liczbą o 448 mniejszą niż w czerwcu ubiegłego roku (spadek o 19 proc.). Automatycznie zatem liczba mieszkań trafiających na rynek w dłuższej perspektywie zacznie spadać. Katowicki Urząd Statystyczny podaje, że 58,5 proc. z rozpoczynanych inwestycji stanowiły lokale przeznaczone na sprzedaż lub wynajem, 36,7 proc. budowane przez inwestorów indywidualnych, 2,5 proc. społeczne czynszowe, a 2,3 proc. komunalne.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon