W całej Polsce legalnie i podlegając ubezpieczeniom społecznym pracuje już 1,1 miliona cudzoziemców. Mniej więcej co 11 z nich zatrudniony jest w województwie śląskim. W sumie, na koniec sierpnia liczba pracujących u nas obcokrajowców sięgnęła niemal 95 tys. osób, które przybyły do z blisko 100 krajów świata (czyli ponad połowy oficjalnie istniejących).
Jak informuje ZUS, od maja do sierpnia w naszym regionie liczba cudzoziemców w statystykach Urzędu wzrosła o 1,7 tys. osób sięgając finalnie prawie 94,3 tys. zarejestrowanych. To już niewiele mniej niż liczy sobie Chorzów, a więcej niż liczą sobie takie miasta jak Piekary Śląskie, Mysłowice, Świętochłowice, czy Siemianowice Śląskie. Najwięcej obcokrajowców odnotował oddział ZUS w Chorzowie (ponad 22 tys.). Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znalazły się oddziały w Częstochowie (16,3 tys.), Rybniku (16,1 tys.) i Zabrzu (niewiele ponad 16 tys.), a stawkę zamykają oddziały w Bielsku-Białej (blisko 14,5 tys.) i Sosnowcu (9,1 tys.).
Jeśli idzie o to, kto w tej statystyce przoduje, to zaskoczenia nie ma. W skali całego kraju składki na ubezpieczenia społeczne odprowadza ponad 747 tys. Ukraińców, z czego 71 tys. w województwie śląskim. Poza nimi najliczniejszą grupą pracowników są obywatele Białorusi i Gruzji, ale wśród cudzoziemców na regionalnym rynku pracy można natknąć się także na przedstawicieli krajów, których odnalezienie na mapie świata wymaga nieco wysiłku.
– Takim przykładem mogą być osoby z obywatelstwem wanuackim, czy pitcairn, czy obywatele Saint Lucia. W województwie śląskim wśród pracowników mamy mieszkańców tak egzotycznych państw jak Madagaskar, Oman, czy Burundi. Jednak w tym przypadku mówimy czasem o jednej, czy kilku osobach – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Jak podaje Urząd większość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali założyli własną firmę, bądź pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W województwie śląskim własną działalność gospodarczą prowadzi ponad 2,3 tys. cudzoziemców.
------------------------------------------------------------
Interesujesz się śląską gospodarką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)
Może Cię zainteresować: