„Przyjdź i sprawdź, co w nauce piszczy”. Śląski Festiwal Nauki 2024, czyli 20 tematycznych scen, wykład noblisty oraz 1000 aktywności dla uczestników

„Ufff… i znów festiwal” tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie prof. Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej przed Śląskim Festiwalem Nauki. To prawda. Śląsko-zagłębiowskie uniwersytety robią wszystko, aby zbliżać i popularyzować naukę wśród mieszkanek i mieszkańców naszej metropolii. 8. Festiwal Nauki jest zwieńczeniem 50-tygodniowego maratonu obchodów innego festiwalu - Europejskiego Miasta Nauki. Co w tym roku czeka na uczestników?

Slaski festiwal nauki
- Nie tylko chcemy zatrzymać exodus śląskiej młodzieży - naszą ambicją jest, żeby tutaj przyjeżdżali ludzie spoza regionu. Prawie miliard złotych zaangażowanych w szereg uniwersyteckich inwestycji i inicjatyw powinno w tym pomóc. - mówił podczas konferencji Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Założeniem Festiwalu Nauki jest demokratyzacja nauki, czyli zaproszenie do uczestnictwa i aktywnego podglądania naukowców i naukowczyń, którzy na co dzień pracują w murach akademii. Poprzednią 7. edycję Śląskiego Festiwal Nauki odwiedziło blisko 69 tys. osób, a prawie 10 tys. śledziło transmisje online. W tym roku organizatorzy – konsorcjum 9 śląskich uniwersytetów – przygotowało również program naukowy dla Śląska, czyli system finansowania badań naukowych nad kluczowymi dla regionu problemami. Ma to być rodzaj agencji grantowej, pozyskującej i łączącej najlepszych badaczy.

- Przez dziesięciolecia symbolem Śląska i wielkim zmian był przemysł - węgiel i stal. To właśnie dzięki przemysłowi nasz region tak szybko sie rozwijał. To tu była ta innowacyjność. Dzisiaj stoimy na stanowisku, że to nauka jest tym motorem przemian. - mówił wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun.

Co czeka na uczestników Śląskiego Festiwalu Nauki?

Mocną stroną festiwalu jest jego różnorodność. W tym roku program współorganizowany został m.in. wspólnie z tygodnikiem Polityka (Scena Pulsar) oraz Fundacją Nauka. To Lubię (scena autorska dr. Tomasza Rożka). Nowością będzie Kawiarnia Literacka, współorganizowana z trzema festiwalami literackimi. Łącznie wydarzenie przygotowuje ponad 2000 naukowców i naukowczyń, znani popularyzatorzy nauki. Na uczestników czeka ponad 1000 aktywności naukowych.

Po raz kolejny w przestrzeni festiwalowej przygotowane zostały trzy strefy specjalne:

  • Strefa Kosmosu,
  • Strefa Gamingu
  • Strefa AI.

Naukowa dzielnica wzdłuż Rawy

Podczas 8. ŚFN zostanie zaprezentowany masterplan Zielonej Strefy Nauki nad Rawą. Będzie to dzielnica zarządzana przez Katowice wraz z uczelniami. Prace nad koncepcją urbanistyczną tego miejsca trwają już od 3 lat. - Ma to być miejsce unikalne w skali Polski i Europy. Połączenie rewitalizacji w terenie poprzemysłowym, w tym rzeki zdegradowanej ekologicznie, z aktywizacją mieszkańców. Chcielibyśmy w tej przestrzeni usytuować wydarzenia i instrumenty do tego, aby mógł się tam toczyć permanentny dialog społeczeństwa z naukowcami. Strefę bezpretensjonalnej wymiany myśli i potrzeb mieszkańców, którym nauka może wyjść naprzeciw – mówił w rozmowie ze ŚLAZAGIEM prof. Ryszard Koziołek.

Kiedy zaczyna się Śląski Festiwal Nauki 2024

Tegoroczna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki będzie odbywać się w następujących godzinach:

  • 7 grudnia (sobota): 12:00–18:00;
  • 8 grudnia (niedziela): 10:00–18:00;
  • 9 grudnia (poniedziałek): 8:00–17:00.

Co zrobić, aby wziąć udział w Festiwalu Nauki?

Aby wziąć udział w Śląskim Festiwalu Nauki, należy zarejestrować się na wydarzenie (TUTAJ) i pobrać bezpłatną wejściówkę (indywidualną lub dla grupy zorganizowanej), która pozwala korzystać z większości festiwalowych aktywności. Na wybrane sceny, warsztaty i część wykładów prowadzone są osobne zapisy z uwagi na konieczność wprowadzenia limitu miejsc.

Dawne Muzeum Slaskie

Może Cię zainteresować:

Katowice. Jest pomysł na zapomniany budynek po Muzeum Śląskim przy al. Wojciecha Korfantego. Czy powstanie tam nowa Instytucji Miasta Nauki?

Autor: Mateusz Schuler

13/11/2024

Korytarz ds1 ligota katowice

Może Cię zainteresować:

Grzyb na suficie, przerwy w dostawie prądu, półtoragodzinny dojazd na zajęcia, ale ze zniżką na prywatny akademik. Tak się studiuje i mieszka w Europejskim Mieście Nauki

Autor: Mateusz Schuler

01/10/2024

KONKURS SUM KATOWICE

Może Cię zainteresować:

Katowice. Willa Chruszczowa nie będzie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej. Śląski Uniwersytet Medyczny chce budować je od nowa

Autor: Katarzyna Pachelska

30/10/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon