Przewrót w Sejmiku Województwa Śląskiego wywołał efekt domina. Marszałek Jakub Chełstowski przeszedł z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". Zabrał ze sobą troje radnych (Marię Materlę, Rafała Kandziorę oraz Alinę Nowak), co sprawiło, że większość zdobyła tzw. opozycja.
Zaraz po ogłoszeniu tej decyzji zmienił się zarząd województwa. Weszli do niego Anna Jedynak, Łukasz Czopik i Krzysztof Klimosz. Czwartym zastępcą Chełstowskiego na pewno nie zostanie Rafał Porc z Nowej Lewicy. Jak ustaliliśmy, nowy kandydat ma pochodzić z północy województwa i też ma być związany z lewicą.
Co więcej, na nadzwyczajnej sesji Sejmiku, która odbędzie się 7 grudnia, wróci temat dofinansowania zabiegów metodą in vitro, co ma zostać zapisane w przyszłorocznym budżecie. W powietrzu wisi także zwolnienie dotychczasowej dyrektorki Muzeum Śląskiego (Marii Czarneckiej), która pozostaje skonfliktowana z pracownikami.
PSL dwukrotnie zwiększył liczbę radnych
Bez wątpienia najmniej oczekiwanym efektem przewrotu w Sejmiku Województwa Śląskiego jest to, że liczba radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego zwiększyła się dwukrotnie. Teraz jest ich… dwóch.
Dotychczas jedynym reprezentantem PSL był Stanisław Gmitruk, który został wiceprzewodniczącym Sejmiku. Dołączył do niego Marek Bieniek, który... opuścił klub Koalicji Obywatelskiej. Wspólnie mają utworzyć czteroosobowe koło PSL i Nowej Lewicy - wraz z Rafałem Porcem i Gabrielą Łacną.
Co ciekawe, Marek Bieniek jest wiceprzewodniczącym zarządu wojewódzkiego PSL, choć do Sejmiku dostał się z listy KO - w 2019 roku zastąpił Halinę Biedę, która uzyskała mandat w Senacie RP.
- Wszyscy w KO wiedzieli, że należę do PSL. To nie była żadna tajemnica - mówi Marek Bieniek. - Delikatnie to ujmując, mieliśmy inne poglądy z poprzednim prezesem partii w województwie śląskim. Wówczas dostałem propozycję, aby wspomóc listę KO i tak też zrobiłem - tłumaczy.
- Przez ostatnie lata wspierałem KO w Sejmiku Województwa Śląskiego i nadal zamierzam to robić. Idziemy ramię w ramię. Teraz po prostu zrobiliśmy pewien porządek - dodaje Marek Bieniek.
Zatem porządek wygląda obecnie następująco: Prawo i Sprawiedliwość ma 19 radnych, Koalicja Obywatelska - 18. "Tak! dla Polski" - 4, a Nowa Lewica i PSL posiadają po 2 mandaty.
Może Cię zainteresować:
Jakub Chełstowski: Gdybym mógł coś zmienić, to cztery lata temu odmówiłbym objęcia tej funkcji
Może Cię zainteresować: