Radar meteorologiczny na Górze świętej Anny monitoruje pogodę. Ma zasięg 250 kilometrów, a informacje gromadzi co kilka minut

Radar meteorologiczny na Górze świętej Anny oficjalnie otwarty. Mierzy 50 metrów, a swoim zasięgiem obejmuje 250 km. Urządzenie co kilka minut gromadzi nowe informacje na temat tego gdzie i jak mocno pada. Jednym słowem, radar na Annaberg przepowie wam pogodę i ostrzeże przed ekstremalnymi zjawiskami.

Rozbudowa sieci radarów meteorologicznych

Radary meteorologiczne POLRAD państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej to naziemne urządzenia do aktywnej teledetekcji. Pozwalają na dokładny monitoring zjawisk i procesów zachodzących w najniższej warstwie atmosfery nad Polską, w zasięgu kilkuset kilometrów, dlatego pełnią ważną rolę w łańcuchu ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami hydrometeorologicznymi, m.in. w przewidywaniu powodzi i wczesnym ostrzeganiu o możliwości jej wystąpienia.

Od 2021 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy realizował zadanie pn. „Modernizacja sieci radarów meteorologicznych POLRAD". To część składowa większego programu inwestycyjnego „Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły”, współfinansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy, Fundusz Spójności UE oraz budżet państwa.

Budżet projektu wyniósł około 135 mln zł i objął prace związane z budową i modernizacją stacji radarowych, dostawą, instalacją i uruchomieniem dziesięciu systemów radarów meteorologicznych.

Radar meteo na Annaberg przepowiada pogodę

22 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Radaru na Górze św. Anny, stanowiące zwieńczenie całego projektu, z udziałem ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz dyrektora IMGW-PIB prof. dr hab. Roberta Czerniawskiego.

- Cieszę się z tego, że państwo polskie inwestuje w naukę i technikę, która poprawia nasze bezpieczeństwo. (...) To w dzisiejszych czasach konieczność, aby dysponować wiedzą, urządzeniami i techniką, która pozwoli nam w bezpieczny sposób przewidywać i reagować na pogodę - mówił minister infrastruktury Dariusz Klimczak, podczas konferencji prasowej.
Oficjalne otwarcie radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny
Oficjalne otwarcie radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny

Góra Świętej Anny leży pomiędzy dwoma dużymi pasmami górskimi - Karpatami i Sudetami, w miejscu gdzie panują dogodne warunki do tworzenia się niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Usytuowanie radaru w tym miejscu pozwoli na wcześniejsze ostrzeganie o zagrożeniach pogodowych.

- To jeden z dziesięciu radarów, jaki został wykonany w ramach projektu finansowanego z Banku Światowego. Radar, którym możemy się chwalić. Pozwala nam szybciej, lepiej, skuteczniej reagować na wszelkie zjawiska pogodowe, szczególnie w dobie zmieniającego się klimatu - powiedział prof. dr hab. Robert Czerniawski.

Członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka przypomniał dwa tragiczne w skutkach wydarzenia, które dobrze pokazują potrzebę inwestycji w radary meteorologiczne. W 1997 roku całe dorzecze Odry zostało dotknięte powodzią. Z kolei w 2008 roku, nieopodal Góry świętej Anny, przeszła trąba powietrzna, nazywana niekiedy ,,najbardziej zabójczym tornadem w historii Polski".

- Pogoda staje się coraz mniej przewidywalna. Dla wszystkich mieszkańców województwa opolskiego było ważne, aby znaleźć się w zasięgu nowej aparatury, dającej możliwości wczesnego ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami - mówił Konopka.

Dzięki inwestycjom pogoda już nie ,,zaskoczy"?

W ramach prac wymieniono wszystkie urządzenia radarowe na nowocześniejsze, dokładniejsze i szybsze modele o podwójnej polaryzacji. Radary dual-pol emitują jednocześnie wiązkę spolaryzowaną poziomo i pionowo, dzięki czemu „widzą” w obu płaszczyznach. Dodatkowe informacje pozwalają na rozpoznanie rodzaju opadów poprzez określenie własności fizycznych hydrometeorów. Podwójna polaryzacja umożliwia również korygowanie tłumienia fali elektromagnetycznej w strefach silnych opadów, poprawę dokładności szacowania natężenia opadów oraz określenie wielkości gradu.

Równolegle z pracami modernizacyjnymi prowadzono inwestycje budowlane i remontowe. Oprócz Góry świętej Anny nowa wieża radarowa powstała w Użrankach. W Nowym Gdańsku istniejący już obiekt rozebrano i umiejscowiono w nowej lokalizacji. W Brzuchani wieżę przebudowano i podwyższono o 15 metrów - to obecnie najwyższy radar w Polsce. Pozostałe budynki przeszły generalny remont.

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny

Może Cię zainteresować:

Anaberg, czyli święta góra Ślązaków. Miejsce, które przyciąga pielgrzymów i turystów. Zdjęcia!

Autor: Grzegorz Lisiecki

26/05/2024

Góra św anny

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Co łączy chomika z zajączkami? I Jerozolimę z Górą Św. Anny? Te miejsca istnieją naprawdę

Autor: Marcin Nowak

16/04/2022

Michael sowa pisarz 1

Może Cię zainteresować:

Michael Sowa, śląski pisarz z Berlina. Pytają mnie: Ty jesteś Polak czy Niemiec? Odpowiadam: Es ist kompliziert

Autor: Katarzyna Pachelska

12/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon