Rajd Śląska 2023 będzie miał dłuższą trasę i rangę międzynarodową. Impreza odbędzie się od 8 do 10 września

Sporo nowości w tegorocznym samochodowym Rajdzie Śląska, który odbędzie się od 8 do 10 września w woj. śląskim. Trasa będzie dłuższa, a impreza zyska międzynarodową rangę. Sporo będzie się dziać w Katowicach oraz na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Maciej Niechwiadowicz
Rajd slaska

Pierwsza edycja Rajdu Śląska odbyła się w 2017 roku. Od tego czasu, konsekwentnie rozwijane zawody stały się pewnym punktem kalendarza mistrzostw Polski i największym wydarzeniem motoryzacyjnym w województwie śląskim. W tym roku organizatorzy przygotowali kolejne nowości. Na wydłużonej trasie zmierzą się również załogi zagraniczne, ponieważ Rajd Śląska awansował do międzynarodowego cyklu FIA European Rally Trophy.

FIA ERT to europejskie rozgrywki pod egidą FIA (Światowa Federacja Samochodowa). Włączono do nich uznane i bardzo popularne europejskie rajdy. W kalendarzu FIA ERT są m.in. tak znakomite i znane imprezy jak

  • Rajd Antibes (Francja, Lazurowe Wybrzeże),
  • Rali Vinho de Madeira (Portugalia, Madera),
  • Rajd du Valais (Szwajcaria),
  • Rajd Czeskiego Krumlova (Czechy).

W tym roku na awans do tego grona zasłużył również Rajd Śląska – impreza, której sponsorem głównym jest Województwo Śląskie.

Łączny dystans Rajdu Śląska 2023 to 150 km

Dołączenie do międzynarodowych rozgrywek oznacza zmiany w Rajdzie Śląska. Zawody nadal będą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, ale ich trasa będzie dłuższa. Łączny dystans odcinków specjalnych wzrośnie do około 150 km.

Rajd Śląska 2023 rozpocznie się od uroczystego startu w centrum Katowic (w piątek, 8 września). Na ulicach miasta odbędzie się także otwierający rywalizację, spektakularny odcinek specjalny. W tym roku wieczorne widowisko w Katowicach będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla kibiców. Jego trasa będzie zapętlona, co oznacza, że kibice każdą z rajdówek mogą zobaczyć dwa razy.

Kultowe trasy na południu województwa śląskiego

Na sobotę, 9 września, organizatorzy przygotowali cztery odcinki specjalne. Trzy oesy załogi pokonają dwukrotnie. To próby wytyczone na wymagających i docenianych przez zawodników trasach na południu regionu. Wśród nich jest zupełnie nowy odcinek specjalny biegnący na wschód od Skoczowa, a także najdłuższy w rajdzie, blisko 18-kilometrowy oes znany z poprzednich edycji Rajdu Śląska. Etap zakończy widowiskowy superoes pod Stadionem Śląskim w Chorzowie.

Podczas finałowego etapu zawodów (niedziela, 10 września) zawodnicy ponownie będą rywalizować na oesach na południu województwa. Zaplanowano dwie, dwukrotnie pokonywane próby o długości około 12 i 15 km.

Łączna długość oesów tegorocznej edycji to ponad 150 km, co stanowi około 25 proc. całej trasy rajdu.

Stadion Śląski ponownie bazą Rajdu Śląska

Już po raz siódmy bazą Rajdu Śląska będzie Stadion Śląski. Na wielofunkcyjnym obiekcie w Chorzowie zlokalizowany będzie park serwisowy oraz miasteczko rajdowe z licznymi atrakcjami. W parku serwisowym kibice mogą z bliska zobaczyć samochody rajdowe oraz mechaników przy pracy. W niedzielne popołudnie, przed legendarnym Kotłem Czarownic odbędzie się także zakończenie zawodów. Ceremonię mety, podczas której puchary odbiorą najlepsze załogi Rajdu Śląska, zaplanowano na godzinę 16:30.

Fabryka w Jaworznie wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Co z fabryką Izery w Jaworznie? Najpierw ElectroMobility Poland musi wygrać przetarg. A co z konkurencją?

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/07/2023

Piotr Lisek Prowokuję rozmowy o tyczce z nutką erotyzmu

Może Cię zainteresować:

Prowokuję rozmowy o tyczce z… nutką erotyzmu. Rekordzista Polski w formie przed Diamentową Ligą w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

29/06/2023

Restauracja Przystań w latach 50.

Może Cię zainteresować:

Ulubiona miejscówka Jorga w WPKiW. Tak wyglądała restauracja Przystań za dawnych lat, gdy bywał w niej Jerzy Ziętek

Autor: Tomasz Borówka

10/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon