Rajza po Elektrociepłowni ZABRZE. Uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia Hali Maszyn oraz Biura Zarządu wraz z gabinetem prezesa. Jak się zapisać?

W pierwszą sobotę nowego roku (04.01.2025 r.) o godz. 10.00 odbędzie się Rajza po Elektrociepłowni ZABRZE, czyli najstarszej Elektrociepłowni na terenach dzisiejszej Polski. Tym razem organizatorzy proponują zwiedzanie dwóch części: Halę Maszyn i Biuro Zarządu z wizytą w gabinecie prezesa, sali konferencyjnej. Wycieczka zajmie ok. 60 minut.

Plan wydarzenia:

  • wizyta w holu głównym, gabinecie prezesa, sali konferencyjnej z oryginalnymi meblami,
  • Wizyta na Hali Maszyn.

Każdy wchodzący na Halę Maszyn otrzyma kask. Dzieci tylko pod ścisłą opieką rodziców. Uczestnicy mają obowiązek dostosować się do zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywały w trakcie wydarzenia.

Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze

Początki elektrowni to budowa przez firmę AEG rozpoczęta w 1896, od 1900 własność spółki Schlesische Elektrizitäts und Gas Aktien Gesellschaft. Znacjonalizowana po wojnie, od 1 lipca 1990 jako przedsiębiorstwo państwowe Elektrownia Zabrze. 9 listopada 1993 przekształcono przedsiębiorstwo państwowe Elektrownia Zabrze z siedzibą w Zabrzu w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa o nazwie Elektrociepłownia Zabrze Spółka Akcyjna.

W 2022 roku stary zakład został przejęty od Fortum przez miasto Zabrze, które chce go przekształcić w przestrzeń służącą lokalnej społeczności.

Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze, wybudowany w 1897 roku, przedstawia dużą wartość historyczną. Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni dawny obiekt nie jest wykorzystywany do celów produkcyjnych i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Dlatego też dziś przekazujemy miastu te cenne nieruchomości stanowiące ważne elementy dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska – mówił w grudniu 2022 roku Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

Gdzie można zapisać się na Rajzę?

Zgłoszenia można zgłaszać na adres mailowy fest@wrazidlok.org (w odpowiedzi organizatorzy wyślą potwierdzenie zgłoszenia).

Bilet cegiełka to koszt 20 zł od uczestnika/ dzieci do 16 roku życia 10 zł.

Konto ING Bank Śląski
: 42 1050 1298 1000 0090 8037 1918 z dopiskiem "Rajza po Elektrociepłowni Zabrze".

Przewodnikami będą:

dr Łukasz Zimnoch - Prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, realizator widowisk multimedialnych w tym mappingowych, koncertów, pokazów mody, rzecznik prasowy koncernu energetycznego, wyróżniony nagrodami indywidualnymi za osiągnięcia w obszarze Public Relations („Miód” wyróżnienie nadawane przez „Dziennik Zachodni”, dziesiątka najlepszych rzeczników miesięcznika „Home & Market” w roku 2011). Autor dwóch książek: „Marketing dla naukowca i inżyniera” i „Po przebudzeniu”. Stypendysta marszałkowski w 2022r. w dziedzinie kultury. W 2022r. otrzymał "Grację" nagrodę gminy Świerklaniec przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2022r. otrzymał także dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi w rozwoju turystyki.

Małgorzata Niesyto – Szmigiel od kilku lat rudzianka, od zawsze Ślązaczka Absolwentka wydziału Górnictwa i Geologii, ciągle poszukuje nowych „pokładów” i odkrywa historię Górnego Śląska oraz jego mieszkańców. Zawodowo związana z gospodarką odpadami. Prywatnie miłośniczka spacerów i górskich wypraw, również tych po górnośląskich górach – hałdach. Spełniona mama, która próbuje przekazać córce dziedzictwo kulturowe i niematerialne Górnego Śląska.

Uczestnikom towarzyszyć będą również emerytowani pracownicy Elektrociepłowni Zabrze Bernard Gbur i Ryszard Partyka

Organizatorzy proszą o zaopatrzenie się w odpowiedni strój i solidne buty na grubej podeszwie.

EC Miechowice

Może Cię zainteresować:

Joanna Stebel: Przodownik pracy w kryzysie, czyli jak upadała Elektrociepłownia Miechowice

Autor: Joanna Stebel

22/09/2024

Nowa „Fala” i nie tylko. Modernizacja Parku Śląskiego trwa. Co zrobiono w 2024 roku?

Może Cię zainteresować:

Nowa „Fala” i nie tylko. Modernizacja Parku Śląskiego trwa. Co zrobiono w 2024 roku?

Autor: Maciej Poloczek

28/12/2024

Kosciol wilkowyje

Może Cię zainteresować:

To już kolejny ślōnski niyszpōr w Tychach Wilkowyjach. Nabożeństwo po śląsku w tyskim kościele już niedługo

Autor: Arkadiusz Szymczak

28/12/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon