Znaczenie Perspektyw
Perspektywy to edukacyjny miesięcznik, wydawany w stolicy od 1998 roku. Pierwszy ranking poświęcony szkołom średnim, przygotowano w 1992. Wtedy dotyczył jedynie warszawskich placówek. Z czasem, ocenianie szkół urosło do rangi ogólnopolskiej. Co roku, liczne placówki oświaty biorą więc udział w niemałej rywalizacji. Największe znaczenie, podobnie jak w sporcie - ma oczywiście złoto. Dalej jest także srebro i brąz. Takie tytuły uzyskuje łącznie 1000 szkół w Polsce.
Złoto, srebro i brąz
Szkoły złote to miejsca od 1 do 200. Szkoły srebrne - od 201 do 500. Szkoły brązowe - od 501 do 1000. Placówki oceniane są za pomocą kilku kryteriów, zróżnicowanych procentowo ze względu na rodzaj. Są specjalne wytyczne dla liceów, ale także - dla szkół technicznych. Łączą je ogólne zasady. Chodzi o uwzględnienie szkół (z wyłączniem szkół specjalnych i dla dorosłych), w których maturę w maju 2024, zdawało minimum 12 maturzystów. Ważne, by uzyskane wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, nie były niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach/technikach. Dalej, w ujęciu procentowym, oblicza się sukcesy w olimpiadach, maturę z przedmiotów obowiązkowych oraz maturę z przedmiotów dodatkowych. Jeśli chodzi o szkoły techniczne - dochodzi jeszcze oczywiście egzamin zawodowy.
Śląskie licea w skali kraju
Choć w skali całego kraju, najlepsze placówki w regionie ścisłe podium oglądają raczej z daleka, warto zwrócić uwagę, że mimo wszystko - są u nas szkoły złote. Na miejscu 40 - III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Na miejscu 42 - V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej. Na miejscu 52 - II LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Na miejscu 61 - IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Na miejscu 89 - I Społeczne Liceum im. Stanisława Konarskiego STO w Katowicach. To tyle z pierwszej setki licealnej. Łącznie, w skali kraju, w województwie śląskim jest 16 ogólniaków, którym udało się zdobyć złoto.
Śląskie technika w skali kraju
W przypadku szkół technicznych, najlepiej w skali kraju wypadło Technikum nr 17 w Katowicach. Zdobyło ono 19 miejsce, awansując z zeszłorocznego 38! Złoto dostało także Technikum nr 4 (ZS nr 6) w Jastrzębie-Zdroju, które zajęło miejsce 29. Dalej, na pozycji 33 jest Technikum nr 1 (BSP) w Bielsku-Białej, na miejscu 37 Technikum nr 2 (ZSO-T) w Lublińcu, na miejscu 40 Technikum nr 1 (ZST-I) w Gliwicach, na miejscu 42 Technikum nr 1 (ZS im. W. Szybińskiego) w Cieszynie, na miejscu 44 Salezjańskie Publiczne Technikum (SZSP Don Bosko) w Świętochłowicach, na miejscu 49 Technikum nr 3 (ZSEEiM) w Bielsku-Białej, na miejscu 82 Technikum nr 2 im. W Korfantego w Katowicach, na miejscu 95 Technikum nr 7 (ZSA-P) w Tarnowskich Górach i na miejscu 96 Technikum nr 8 (ZSEiE) w Sosnowcu.
Najlepsze szkoły w Śląskiem
Numerem jeden jest katowicki Mickiewicz. Za nim - V LO w Bielsku Białej i II LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku. W Rankingu Perspektywy 2025, w kategorii licea ogólnokształcące, znak jakości (złoto, srebro i brąz) przyznano łącznie 112 placówkom w Śląskiem.
W przypadku szkół technicznych, najlepsze jest Technikum nr 17 w Katowicach, za nim Technikum nr 4 w Jastrzębie-Zdroju. Na podium także Technikum nr 1 w Bielsku-Białej. W tegorocznej kategorii techników, znaki jakości (złoto, srebro i brąz) przyznano łącznie 70 placówkom w Śląskiem.
Pełne raporty i tegoroczne wyniki, można prześledzić tutaj.
Może Cię zainteresować: