Badania przeprowadzone zostały w osiemnastu miastach w 2023 i 2024 roku. Odpowiedzi ich mieszkańców były podstawą do stworzenia rankingów, które oceniają miasta w siedmiu kategoriach – prowadzenia firmy, założenia rodziny, życia dla młodych, udogodnień dla seniorów, możliwości rozwoju życia zawodowego, korzystania z komunikacji miejskiej i możliwości przemieszczania się rowerem. Jak ich mieszkańcy odpowiedzieli na pytanie dotyczące komunikacji miejskiej?
Tramwajów nie ma, ale i tak jest dobrze?
Jak się okazuje, w czołówce rankingu znajdują się Gliwice, gdzie 68,02 procent badanych wystawiło komunikacji miejskiej pozytywną opinię. Zaskakujące? Przypomnijmy – czternaście lat temu w Gliwicach rozpoczął się demontaż tramwajowych torów… Jest jednak kilka innych miast, w których komunikacja miejska oceniona została lepiej. Jak wynika z rankingu najwygodniejsza jest dla mieszkańców Nowego Sącza (76,39 proc. badanych wyraziło pozytywną opinię), Kalisza (75,60 proc.), Radomia (75,58 proc.) i Poznania (69,54 proc.).
– Komunikacja miejska i jeżdżenie na rowerze to najbardziej ekologiczne możliwości poruszania się po mieście. Do najbardziej zadowolonych mieszkańców z tego, jak wyglądają możliwości komunikacyjne w ich mieście, należą mieszkańcy Nowego Sącza, Kalisza oraz Radomia. Jednocześnie jeszcze w wielu miejscach w Polsce, szczególnie w mniejszych miejscowościach, cały czas obecne jest wykluczenie komunikacyjne, dlatego tak ważne jest rozwój zarówno połączeń miejskich, lokalnych, jak i ogólnopolskich. Kolejnym powodem za rozwojem komunikacji miejskiej jest ograniczenie liczby samochodów w miastach. Jednak, aby to osiągnąć, władze miejskie musiałyby wprowadzić wiele zmian. Ważnym powodem, dla którego wiele osób rezygnuje z podróżowania transportem zbiorowym, są jego częste opóźnienia, lub też niedostosowanie go pod potrzeby mieszkańców. Nie wszystkie pojazdy są też przystosowane do wymagań osób z niepełnosprawnością – ocenił Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.
Komunikacja najlepiej funkcjonuje w dużych miastach
Jak podkreślają autorzy raportu, najlepiej komunikacja miejska funkcjonuje w największych miastach, jednak pozytywnie oceniło ją ponad 55 procent mieszkańców wszystkich miejscowości, niezależnie od ich wielkości.
„Największe miejscowości i te średnie zostały ocenione podobnie, biorąc pod uwagę funkcjonowanie publicznych środków transportu. Miasta pow. 500 tys. mieszkańców pozytywnie w tym aspekcie oceniło 67,57 proc. mieszkańców, a te mniejsze 63,41 proc. osób” – czytamy w raporcie.
Może Cię zainteresować: