Publikowany od 2000 roku Ranking Szkół Wyższych Perspektywy obejmuje obecnie ranking uczelni akademickich (wszystkich, z wyjątkiem artystycznych, szkół wyższych w kraju, posiadających co najmniej uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora), ranking uczelni niepublicznych (obejmujący uczelnie kształcące na poziomie co najmniej magisterskim), a także ranking publicznych akademii nauk społecznych i uczelni zawodowych. Nad prawidłowością jego sporządzania czuwa Kapituła, w skład której wchodzą głównie przedstawiciele świata nauki, ale też prof. Marek Safjan, były sędzia TS UE, czy Edyta Demba-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP.
Widoczne awanse śląskich uczelni
W najnowszym Rankingu Szkół Wyższych uwzględniono 103 uczelni. Na 11 miejscu w stawce znalazła się Politechnika Śląska i jest to najlepszy rezultat ze wszystkich uczelni akademickich województwa śląskiego. PŚ poprawiła swój zeszłoroczny wynik o jedno miejsce i o dwa miejsca wynik z lat 2021-2022.
Przedstawiciele uczelni podkreślają, że na podium znalazły się aż siedem kierunków studiów, na których kształcą się studenci Politechniki Śląskiej (drugie miejsce zajął kierunek górnictwo i geologia oraz inżynieria biomedyczna, natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano kierunki: architektura, automatyka robotyka, elektrotechnika, energetyka a także mechanika i budowa maszyn).
-
Politechnika Śląska od wielu już lat wdraża kształcenie poprzez
rozwiązywanie problemów, poprzez realizację projektów, poprzez
realizację własnych pomysłów, chociażby w ponad 200 kołach
naukowych, które funkcjonują w uczelni. To jest ambitne podejście
do kształcenia, dające bardzo wielkie szanse rozwoju studentowi,
ale też pozwalające wykształcić osobę, która jest bardzo dobrze
przygotowana do pracy w przemyśle ponieważ już w czasie studiów
realizuje podobne wyzwania, jakie spotkają takie osoby w pracy –
mówi prof. Bogusław Łazarz, prorektor PŚ ds. ogólnych.
Na 26 miejscu znalazł się Uniwersytet Śląski (awans z miejsca 30 w roku 2023), na 35 miejscu Śląski Uniwersytet Medyczny (awans o jedno miejsce), zaś na 43 miejscu Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach (rok temu na miejscu 48).
Czwarty raz z rzędu w pierwszej trójce rankingu uczelni niepublicznych Perspektywy znalazła się Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. W tegorocznej edycji uczelnia ta uplasowała się na 3. miejscu (podobnie jak w roku 2023, 2022 i 2021). W Rankingu Uczelni Akademickich zajęła 24. miejsce, co oznacza awans o pięć miejsc w porównaniu do zeszłorocznego rankingu.