W czwartek, 10 listopada, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego przedstawiciele Grupy Beskidzkiej GOPR odebrali symboliczny czek na pół miliona złotych. To pieniądze na przygotowanie dokumentacji Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej.
- Chcemy tym, czym cieszymy się na co dzień, czyli pięknem gór i doświadczeniem wolności, dzielić się z tymi, dla których często jest to niedostępne. Mowa o osobach z niepełnosprawnościami - tłumaczy Marcin Szczurek, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.
Tak naprawdę beskidzcy GOPR-owcy robią to już od kilku lat. Organizują m.in. akcję "Beskidy bez barier", dzięki której w ciągu dwóch lat udało się pokazać góry kilkuset osobom niepełnosprawnym, organizując dla nich specjalne rajdy górskie. Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej ma być kolejnym krokiem w kierunku integracji GOPR-u ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami.
Może Cię zainteresować:
Dyrektor WORD zamówił balony z własnym imieniem i nazwiskiem. Zapłacił WORD. Ile?
- Podstawowa kwestia to dostępność. Chcemy, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły tam nie tylko nauczyć się korzystać z górskich wózków, ale też móc je wypożyczyć, ponieważ dla wielu zakup takiego sprzętu jest zbyt dużym wydatkiem. Do tego ma to być miejsce wymiany doświadczeń i wiedzy - tłumaczy naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR.
W tym miejscy mają być prowadzone szkolenia dla rowerzystów, którzy poruszają się po górach.
- Obecnie co czwarty wypadek na naszym terenie to wypadek z udziałem rowerzysty. Często są to wypadki bardzo poważne, których konsekwencją jest właśnie niepełnosprawność. Chcemy w tym zakresie szkolić i edukować turystów, aby tych wypadków uniknąć - dodaje Marcin Szczurek.
Poza tym Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej ma stać się nową Centralną Stacją Grupy Beskidzkiej GOPR, a także miejscem szkolenia ratowników oraz służb mundurowych. Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na około 60-70 mln złotych. Dofinansowanie ma pochodzić z Unii Europejskiej. Teren pod budowę musi jednak najpierw przekazać Urząd Miasta Bielsko-Biała.
Odznaki dla marszałka i wicemarszałka
Dotąd tylko w 2022 roku Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przekazał 2,4 mln złotych na bezpieczeństwo w górach.
- Turystyka jest bardzo ważna dla całego regionu - uważa marszałek Jakub Chełstowski. - Stawiamy na bezpieczeństwo i stajemy się w tej kwestii liderami. Tworzymy na terenie katowickiego WORD-u Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Planujemy budowę Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej (...) Praca ratowników jest pełna wyzwań, odpowiedzialności i poświęcenia. Musimy ją wspierać.
Może Cię zainteresować: