Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej reaktywowane po 10 latach

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej wznawia działalność po 10 latach przerwy. To efekt wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał, że odmawiając rejestracji stowarzyszenia, polskie sądy naruszyły artykuł 11. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, mówiący o wolności zgromadzeń i stowarzyszenia się. Walne Zgromadzenie Delegatów SONŚ uchyliło proces likwidacji stowarzyszenia i wybrało nowy zarząd. Przyjęto też nowych członków oraz odezwę do władz państwowych w sprawie uznania śląskiej mniejszości etnicznej.

Walne Zgromadzenie Delegatów Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej odbyło się w sobotę, 5 kwietnia 2025 r., w Rudzińcu, w powiecie gliwickim. Głównym celem zgromadzenia było uchylenie procesu likwidacji i przywrócenie osobowości prawnej SONŚ oraz wybór nowych władz, które przeprowadzą konieczne zmiany formalne.

Na czele zarządu SONŚ stanął Wojciech Glensk, absolwent politologii i dziennikarz radiowy z Tarnowa Opolskiego. Wiceprzewodniczącymi zostali Robert Słota z Kędzierzyna-Koźla i Tomasz Miler z Rybnika, sekretarzem Krzysztof Rogalski z Katowic, a skarbnikiem Pejter Długosz (dotychczasowy przewodniczący) z Kotorza Małego. Honorowe członkostwo nadano mecenasowi Waldemarowi Murkowi, członkowi zarządu RAŚ, który prowadził sprawę SONŚ przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Odezwa w sprawie uznania śląskiej mniejszości etnicznej

Pierwszą decyzją zarządu było przyjęcie kilkudziesięciorga nowych członków. Przyjęto także odezwę do władz państwowych i klubów parlamentarnych w sprawie uznania śląskiej mniejszości etnicznej.

- Od 2002 roku, kiedy po raz pierwszy pytano o narodowość respondentów, każdy spis powszechny dowodzi, że to właśnie my stanowimy największą mniejszość etniczną w polskim społeczeństwie. W ostatnim nieuznawaną narodowość śląską zadeklarowało blisko 600 tysięcy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej (…) Domagamy się uznania śląskiej mniejszości etnicznej w imię zasad, stanowiących fundament demokratycznego społeczeństwa, lecz także odpowiedzialności za losy państwa. Wykluczająca formuła patriotyzmu, opartego na monopolu jednej kultury i jednej narracji, nie sprawdzi się wobec zagrożeń, przed którymi stają Polska i Europa. Szacunek dla kulturowej odrębności Ślązaków i innych grup mniejszościowych skonsoliduje polityczną wspólnotę, którą stanowi społeczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, i da poczucie jej mocnego oparcia na wartościach świata zachodniego – czytamy w odezwie.

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej założono w 2011 r. Od 10 lat było w likwidacji

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej zostało założone w 2011 roku w Opolu i zarejestrowane przez miejscowy Sąd Rejonowy. Decyzję tę do Sądu Okręgowego zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Opolu, a sąd wyższej instancji oddalił apelację prokuratury. Prokuratura wniosła jednak skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten w grudniu 2013 r. uchylił decyzję Sądu Okręgowego i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

- Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym – stwierdził wówczas Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy podkreślił, że organizowanie stowarzyszeń jest jednym z wyrazów wolności obywatelskich, ale nazwa stowarzyszenia nie może wprowadzać w błąd. Wskazywanie w nazwie narodowości śląskiej może być zdaniem sądu poczytane za uznanie istnienia odrębnego narodu śląskiego i prowadzić do stosowania nieuzasadnionych preferencji np. przy ustalaniu wyników wyborów.

Sąd Rejonowy w Opolu rozpatrując ponownie sprawę rejestracji nakazał Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej zmianę nazwy i statutu tak, by wykreślić z nich zwroty dotyczące narodu i narodowości śląskiej. Stowarzyszenie tego nie uczyniło, więc w 2015 r. zapadła decyzja o jego likwidacji. Członkowie SONŚ złożyli skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, ale sąd jej nie przyjął. W 2017 r. skierowali więc sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Trybunał w Strasburgu wyrok w tej sprawie ogłosił 14 marca 2024 r. Uznał, że odmawiając rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, polskie sądy naruszyły artykuł 11. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, mówiący o wolności zgromadzeń i stowarzyszenia się.

Długa historia batalii Ślązaków o własne stowarzyszenie

  • 11 grudnia 1996 r. - Grupa członków Ruchu Autonomii Śląska składa w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach wniosek o rejestrację stowarzyszenia Związek Ludności Narodowości Śląskiej, które wg statutu jest „stowarzyszeniem śląskiej mniejszości narodowej” i ma działać w celu „rozbudzenia i ugruntowania świadomości narodowej Ślązaków”. Pojęcie „mniejszości narodowej” nie jest wówczas definiowane w polskim prawie. Pełnomocnikiem Komitetu Założycielskiego ZLNŚ jest Jerzy Gorzelik.
  • 24 czerwca 1997 r. - Sąd Wojewódzki rejestruje ZLNŚ.
  • 2 lipca 1997 r. - Wojewoda katowicki składa apelację do Sądu Apelacyjnego w Katowicach, wnosząc o uchylenie postanowienia pierwszej instancji.
  • 24 września 1997 r. - Sąd Apelacyjny w Katowicach przeprowadził rozprawę apelacyjną, uchylił postanowienie pierwszej instancji i oddalił wniosek o rejestrację ich stowarzyszenia.
  • 3 listopada 1997 r. - Komitet Założycielski ZLNŚ składa skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.
  • 18 marca 1998 r. - Sąd Najwyższy oddalił kasację.
  • 18 czerwca 1998 r. - Komitet Założycielski ZLNŚ wnosi skargę do Europejskiej Komisji Praw Człowieka, zarzucając naruszenie artykułu 11 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, gwarantującego prawo do swobodnego stowarzyszania się.
  • 1 listopada 1998 r. - Skarga zostaje przekazana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
  • 20 grudnia 2001 r. - Izba Czwartej Sekcji Trybunału wydaje wyrok, w którym stwierdza, że nie doszło do naruszenia Konwencji.
  • 20 marca 2002 r. - Komitet Założycielski ZLNŚ występuje o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby Trybunału.
  • 2 lipca 2003 r. - Przed Wielką Izbą w Budynku Praw Człowieka w Strasburgu odbywa się rozprawa publiczna, w imieniu ZLNŚ głos zabierają Jerzy Gorzelik i prawnik Sławomir Waliduda.
  • 17 lutego 2004 r. - Wielka Izba wydaje wyrok, oddalając skargę ZLNŚ. Trybunał podkreśla, że nie jest jego zadaniem rozstrzygać o istnieniu śląskiej mniejszości narodowej, lecz że w jego opinii polskie sądy miały prawo odmówić rejestracji stowarzyszenia, która skutkowałaby automatycznie nabycie praw przewidzianych m.in. w ordynacji wyborczej (zwolnienie mniejszości narodowych z progu 5% w skali kraju).
  • 15 marca 2011 r. - Na zebraniu założycielskim w Opolu powołane zostaje Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Założyciele na czele z przewodniczącym opolskich struktur Ruchu Autonomii Śląska Piotrem (Pejtrem) Długoszem uwzględniają w statucie uwagi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i zmieniony stan prawny (w styczniu 2005 przyjęta została Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym). Odwołują się do pojęcia „narodowości”, zdefiniowanym w Ustawie z dnia 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r., w punkcie 6. artykułu 2. jako przynależność narodowa lub etniczna — rozumie się przez to deklaratywną, opartą na subiektywnym odczuciu, indywidualną cechę każdego człowieka, wyrażającą jego związek emocjonalny, kulturowy lub związany z pochodzeniem rodziców, określonym narodem lub wspólnotą etniczną.
  • 21 grudnia 2011 r. - Sąd Rejonowy w Opolu rejestruje SONŚ.
  • 12 stycznia 2012 r. - Prokuratura Okręgowa w Opolu składa apelację do Sądu Okręgowego w Opolu skarżąc decyzję sądu I instancji, twierdząc, że definicja narodowości, na którą powołują się założyciele SONŚ, służyła wyłącznie potrzebom spisu.
  • 7 września 2012 r. - Sąd Okręgowy w Opolu oddala apelację prokuratury.
  • 5 grudnia 2013 r. - Sąd Najwyższy na skutek skargi kasacyjnej Prokuratury Okręgowej w Opolu uchyla postanowienie Sądu Okręgowego i przekazuje mu sprawę do ponownego rozpoznania.
  • 7 marca 2014 r. - Sąd Okręgowy w Opolu przekazuje sprawę do Sądu Rejonowego.
  • 9 stycznia 2015 r. - Sąd Rejonowy w Opolu decyduje o wykreśleniu SONŚ z rejestru stowarzyszeń. Powodem jest odmowa zmiany nazwy stowarzyszenia i usunięcia ze statutu odwołań do narodowości śląskiej.
  • 18 czerwca 2015 r. - Sąd Okręgowy w Opolu odrzuca apelację założycieli SONŚ.
  • 12 października 2016 r. - Sąd Najwyższy odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej SONŚ.
  • 29 marca 2017 r. - Założyciele SONŚ, reprezentowani przez adwokata Waldemara Murka, członka zarządu Ruchu Autonomii Śląska, składają skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
  • 14 marca 2024 r. - Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie likwidacji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Trybunał uznał, że odmawiając rejestracji stowarzyszenia, polskie sądy naruszyły artykuł 11. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, mówiący o wolności zgromadzeń i stowarzyszenia się.
  • 5 marca 2025 r. - Walne Zebranie Delegatów SONŚ uchyliło proces likwidacji stowarzyszenia i wybrało nowy zarząd.
Chorzow narodowosc slaska

Może Cię zainteresować:

Roman Balczarek: Czy to już koniec ostudy? Co dalej ze Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej?

Autor: Roman Balczarek

12/05/2024

Slazacy

Może Cię zainteresować:

Europejski Trybunał Praw Człowieka: polskie sądy złamały prawo, odmawiając rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej

Autor: Redakcja

14/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama